Bizi Takip Edin

Piyasalar

10 aylık hamsi ihracatında yüzde 22 artış

Türkiye’nin hamsi ihracatı, 2023 yılının ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artarak 11 milyon 168 bin dolara yükseldi.

da paylaşıldı

Hamsi ihracatı

Türkiye’nin hamsi ihracatı, 2023 yılının ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artarak 11 milyon 168 bin dolara yükseldi.

Hamsi ihracatındaki son gelişmeler hakkında yapılan açıklamaya göre, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Türkiye’nin son 10 ayda 2 bin ton hamsi ihraç ettiğini belirtti.

Bu dış satıştan elde edilen gelir ise 11 milyon 168 bin doları buldu. Gürdoğan, geçen yılın aynı dönemine göre bu rakamın yüzde 22 arttığını vurguladı.

Hamsi ihracatının 25 farklı ülkede alıcı bulduğunu belirten Gürdoğan, Fransa, Belçika ve Almanya’nın en fazla hamsi satın alınan ülkeler olduğunu açıkladı. Fransa’ya 4 milyon 7 bin 179 dolar, Belçika’ya 3 milyon 507 bin 586 dolar ve Almanya’ya 958 bin 133 dolarlık hamsi ihraç edildiğini söyledi.

Gürdoğan ayrıca, geçen yılın aynı döneminin aksine bu dönemde Özbekistan, Lübnan, Irak, Moldova, Malezya ve Somali’ye de hamsi ihraç edildiğini belirtti. İhracat potansiyelini artırmak için hamsinin bollaşmasını sağlayacak uygulamaların önemine vurgu yaparak, havanın soğumasıyla birlikte hamsi bolluğunun artmasıyla ihracatın daha da yükseleceğine inandıklarını ifade etti.

BIST 30 endeksi güne yüzde 0,7 artışla başladı

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler