Bizi Takip Edin

Sanayi

ABD teknoloji firmaları Çin üretiminden çıkacak

Amerikan teknoloji firmaları Apple, Microsoft ve Google’ın üretimlerini Çin’in dışına taşımaya çalıştıkları bildirildi.

da paylaşıldı

Amerikan teknoloji firmaları Apple, Microsoft ve Google’ın geçen yıl ABD-Çin ticaret savaşı ve şimdi de yeni koronavirüsün patlak vermesiyle, donanım ürünleri üretimlerini dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin dışına taşımaya çalıştıkları bildirildi. Ancak Çin’e olan bağımlılığı azaltmak kolay olmayacak.

HEDEF ASYA’NIN DİĞER BÖLGELERİ
Küresel yönetim danışmanlığı AArete’nin genel müdürü Sean Maharaj, “Çin üretimi her zamankinden daha fazla Amerikan tedarik zincirlerine gömülmüş durumda” diyor. Nikkei Asian Review’un geçtiğimiz hafta bildirdiğine göre, Google ve Microsoft, donanım üretimini Asya’nın diğer bölgelerine kaydırmaya yönelik çabalarını hızlandırıyor. Tüm bu ülkeler için sorun, tedarik zincirlerinin hızla taşınmasının zor bir görev olacağı ve Çin’in hala önemli bir rol oynaması gerekecek. Bu, riski azaltmanın çok daha zor olduğu anlamına geliyor. Konuyu doğrudan bilen insanlara atıfta bulunan Nikkei, Google’ın Nisan ayında Vietnam’da Pixel 4a olarak adlandırıldığı söylenen düşük maliyetli bir akıllı telefon üretmeye başlayacağını söyledi. Rapora göre, beklenen amiral gemisi akıllı telefon da yılın ikinci yarısında orada üretilecek.

BİLEŞEN ÜRETİMİNİ TAŞIMAK ZOR
Nedenini anlamak için üretim sürecini anlamak önemli. Kearney’nin stratejik operasyonlar uygulaması ortağı olan Subramaniam, ekranlar ve bellek gibi elektronik bileşenlerin, kameralar gibi modüllerin ve bitmiş ürün montajının işin üç ana hatlı olduğunu açıklıyor.
Subramaniam, bitmiş ürünlerin yaklaşık yüzde 40’ının bugün küresel olarak Çin’den geldiğini ve dünyanın diğer bölgelerinde kapasite olduğunu söyledi. Bu nedenle, “iyi gelişmiş ürün ve montaj süreci belgelerine sahip çoğu şirket için kısa vadede (3-6 ay) Çin’den uzaklaşmak (daha kolay)” diye ekledi. Modüllerin ise yaklaşık yüzde 60’ı Çin’de üretilmekte. Subramaniam’a göre modüllerin yerinden taşınması daha zor ancak “yine de uygulanabilir” nitelikte. Bileşenler hem modüllerde hem bitmiş ürün montajlarında gerekli olduğundan üretimi Çin’den çekme planlarının kritik noktası. Subramaniam’a göre, tüm ekosistemleri gerektirdiği için bileşenlerin üretimini Çin’den taşımak çok zor. Bileşen üretimini Çin’in dışına taşımak, ne kadar yerleşik olduğu ve başka bir ülkede kapasite oluşturmanın ne kadar süreceği göz önüne alındığında zor.

“HİÇBİR ÜLKEDE ÇİN GİBİ İŞGÜCÜ YOK”
Coresight Research üst düzey analisti John Harmon, “Bazı üretim hatları başka bir yere taşınabilir, ancak bu üretim hatlarının kurulması zaman alıyor ve başka hiçbir ülkede Çin gibi işgücü arzı yok” dedi. Bunun da ötesinde, şirketlerin güvendiği bileşenler için tedarikçiler üretimi yine Çin’de yapacak. Bu da Çin’den çıkarak üretim yerlerini çeşitlendirmek isteyen Amerikan teknoloji firmalarının çok daha uzun bir süreci göze alması anlamına geliyor.

Kaynak: Paraanaliz.com

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler