Bizi Takip Edin
->

Dünya Ekonomisi

ABD’de enflasyon yine yüzde 5’in üzerinde

ABD’de enflasyon yüzde 5 üzerindeki seyrini Ağustos’ta da korudu.

da paylaşıldı

ABD sanayi

ABD’de tüketici fiyatları Ağustos’ta yüzde 5,3 artış kaydetti. ABD’de enflasyon yüzde 5 üzerindeki seyrini Ağustos’ta da korudu.

Ağustos’ta TÜFE bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,3 arttı.

Aylık olarak bakıldığında Ağustos ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,3 arttığı görüldü. Bu veriye ilişkin ekonomistlerin beklentisi yüzde 0,4 olmuştu.

Çekirdek enflasyon göstergesi olan gıda ve enerji dışı TÜFE yıllık olarak yüzde 4 arttı. Beklenti artışın yüzde 4,2 olması yönündeydi. Aylık olarak çekirdek enflasyon ise yüzde 0,1 oldu. Buradaki beklenti yüzde 0,3 olarak belirlenmişti.

Çekirdek enflasyon tarafında görülen aylık artış Şubat’tan bu yana en düşük artış olarak kaydedildi.

İKİNCİ EL OTOMOTİV PİYASASINDA FİYATLAR DÜŞTÜ

Otomotivde yaşanan çip krizi kaynaklı tedarik sıkıntıları dolayısıyla fiyatların artması enflasyonda öne çıkan unsurlardan biri olmuştu. Bu gelişme bir süredir ikinci el otomotiv piyasasındaki fiyatlara da yansımıştı.

Ağustos ayında gelen veriler ikinci el piyasasının bir miktar soğuduğuna işaret etti. Verilere göre ikinci el otomotiv fiyatları Şubat’tan bu yana ilk kez gerileme kaydetti.

DİKKATLER FED’İN TEPKİSİNDE

Veriler Fed’in varlık alımlarına yönelik kararı açısından da kritik önem taşıyor. New York Fed’in son yaptığı tüketici araştırması önümüzdeki üç yıl boyunca yüzde 4’ün üzerinde seyreden bir enflasyon beklentisi olduğunu ortaya koydu.

Bazı Fed yetkilileri enflasyondaki seyre dikkat çekerek varlık alımlarının azaltılmasıyla ilgili takvimin öne çekilmesini savunurken Fed Başkanı Jerome Powell teşviklerin geri çekilmesine bu yıl başlanabileceğini söylemişti. Powell, bu konuda tam bir takvim vermekten kaçınmıştı.

Powell enflasyondaki yükselişin geçici olduğu yönündeki görüşünü de yinelemişti.

Verilerin açıklanmasının ardından dikkatler Fed’in gelecek hafta yapılacak toplantısına çevrildi.

Amazon 125 bin yeni çalışan alacak

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler