Bizi Takip Edin

Dünya Ekonomisi

ABD’nin suçladığı Çinli şirketler borsa değiştirecek

ABD tarafından hilecilikle suçlanan ve denetlemeleri artan Çinli şirketler, Hong Kong borsasında işlem görecek.

da paylaşıldı

çin ekonomisi

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerilimler finansal piyasalara sızarken Çin yönetimi, şirketleri üzerindeki baskının ABD ekonomisine ciddi zarar vereceği konusunda uyardı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD yönetimini Çinli şirketler hakkında aceleci genellemeler yapmakla suçladı.

ÇİNLİ ŞİRKETLERE HİLE VURGUSU
ABD Başkanı Donald Trump, Çin’i “kritik korumaya uymadan” ABD sermaye piyasalarından yararlanmakla suçladı ve önümüzdeki 60 gün içinde ABD’de listelenen Çinli işletmelerin incelemelerini sıkılaştırmanın yollarını bulmalarını emretti. Aynı zamanda, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin merkezli firmaların “hileli uygulamaları” bulunduğunu söyledi ve Nasdaq’ı kendileri için listeleme kurallarını sıkılaştırmayı önerdiği için övdü. Pompeo, “Amerikalı yatırımcılar ABD firmaları ile aynı kurallara uymayan şirketlerle ilişkili gizli ve gereksiz risklere maruz bırakılmamalı” dedi.

HONG KONG BORSASINA YARAYACAK
Finansal piyasalar ABD-Çin gerginliklerinin bir başka cephesi haline geldikçe, daha fazla Çinli firma Hong Kong borsasında işlem görmeyi düşünüyor. Hong Kong borsasının sahibi olan Hong Kong Borsalar ve Takas CEO’su Charles Li, birçok şirketin ABD’nin politik baskısı nedeniyle Asya finans merkezine dönmesini bekliyor. Charles Li, “Bu yıl, hem Çin’den hem de ABD’den geri dönenler de dahil olmak üzere halka arzlar için büyük bir yıl olacak” dedi. “Bugün ABD’deki atmosfer çok dostane değil ve biz de listeleme rejiminin birçok yönünü temelden değiştirdik, böylece daha uzlaşmacı oluyoruz” diye ekledi.

İKİNCİ BİR LİSTEYLE BAŞLAYACAKLAR
Çin’in ABD’de listelenen en değerli şirketlerinden bazıları, Hong Kong’daki ikinci bir listeyle milyarlarca dolar toplama planlarını açıkladı. Bu ay Hong Kong’da ticarete başlaması beklenen çevrimiçi oyun şirketi NetEase, 171 milyon hisse satmayı planlıyor. Şirket 2,7 milyar dolar civarında bir miktar toplayabilir ve bu yıl Hong Kong’daki en büyük hisse senedi olabilir. Ancak, bu miktar başka bir Çin devi olan online alışveriş hizmeti “JD.com” tarafından aşılabilir.

Kaynak: rt.com

1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: ABD'den 11 Çinli şirkete kara liste uygulaması - Finans Kocaeli

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler