Bizi Takip Edin

Türkiye Ekonomisi

Açlık sınırı asgari ücrete ulaştı

Açlık sınırı 4 bin 250 lira yeni yılın ilk asgari ücretine yetişti. Ocak’ta gıda enflasyonu aylık yüzde 3,71, yıllık ise yüzde 59,67 oldu.

da paylaşıldı

açlık sınırı

Yoksulluk sınırı da 13 bin 844 liraya ulaştı. Bekar bir çalışanın yaşam maliyeti 5 bin 587 lira olarak hesaplandı.

Türk-İş’in 35 yıldır düzenli olarak yaptığı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırmasına göre, asgari ücret Ocak ayında, açlık sınırının yalnızca 3 lira üzerinde kaldı.

Türk-İş tarafından yeni beslenme kalıbı temel alınarak farklı bir çalışma grubu tarafından hesaplanan ve 2022 yılından itibaren açıklanmaya başlayan araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 4 bin 249 lira 95 kuruşa yükseldi.

Gıda harcaması ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı da 13 bin 843 lira 50 kuruşa ulaştı.

Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 5 bin 587 lira 79 kuruş oldu.

GIDA ENFLASYONUNDA YENİ REKOR

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 3,71, son 12 ay itibariyle yüzde 59,67 oranında bir artış hesaplandığı belirtildi.

Bu oran araştırma tarihinin en yüksek yıllık gıda enflasyonu olarak kaydedildi.

Konfederasyonun açıklamasında, “Döviz kurlarının son büyük zirvesinden sonra geçen ay yüzde 25’e yakın bir artış gören gıda fiyatlarında, yeniden değer kazanan Türk lirasının olumlu etkisi market ve pazarlara neredeyse hiç yansımadı.” ifadeleri kullanıldı.

Euro, 15 liranın altına indi

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler