Bizi Takip Edin

Piyasalar

Altında dolar fiyatlandırması

İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) tahvil alımı programını açıkladı. Açıklamanın ardından altın, haftalık bazda dolardan destek bularak haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor

da paylaşıldı

altın

Altın, doların haftayı düşüşle kapatmaya hazırlanmasından destek bularak yükselişini sürdürdü. 1.673 dolar seviyesini test eden altın bu haftayı primle kapatmaya hazırlanıyor.

Spot altın, İngiltere Merkez Bankası’nın tahvil alım programını açıklamasıyla altı ayın en büyük günlük yükselişini kaydetmesinin öncesinde dalgalı bir hafta geçirerek 2,5 yılın en düşük seviyesini görmüştü.

Dolar Salı gününden beri zayıflayarak genellikle para birimiyle negatif korelasyona sahip değerli metale destek veriyor. Yine de güvenli varlık bu yıl Mart ayında gördüğü zirvesinde neredeyse yüzde 20 kaybetti ve gelen ABD verileri sonrası Fed yetkililerinden gelen şahin açıklamalarla piyasa aktörlerinin dikkatinin Fed’in daha agresif bir sıkılaşma ihtimali üzerinde olacağı ve değerli metalin daha fazla baskıyla karşılaşabileceği belirtiliyor. Perşembe günü beklenenden daha iyi gelen enflasyon göstergeleri ABD ekonomisinin daha fazla Fed sıkılaştırmasını kaldırabileceğini gösterdi. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları da Nisan ayından bu yana en düşük seviyesine gerileyerek sıkı bir işgücü piyasasına işaret etti.

Kaynak: Bloomberg HT

Doğalgaz ve elektrik tarifelerinde değişiklik olmadı

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler