Bizi Takip Edin
->

Piyasalar

Altında Fed fiyatlaması

Altın, istihdam büyümesinin beklentilerin iki katı gelmesinin Fed’in sert faiz artışlarına devam edeceğine işaret etmesiyle iki haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

da paylaşıldı

altın

Altın, geçtiğimiz hafta ABD istihdam büyümesinin güçlü gelmesi sonrası Fed’in sert faiz artışlarına devam edeceğine işaret etmesi sonrası oluşan resesyon endişeleriyle son iki haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi. Spot altın Cuma günü ABD tarım dışı istihdam verisinin ekonomistlerin tahminlerinin iki katı gelmesi sonrası yüzde 0,9 değer kaybetti. Gelen veriler doları ve tahvil getirilerinde artışa neden olurken değerli metalin cazibesini düşürdü.

ALTINDA YENİ HAFTA 1.774 DOLAR CİVARINDA YATAY BİR SEYİRLE BAŞLADI

Tarım dışı istihdam verisi Fed’in Haziran ve Temmuz aylarında yaptığı hamlelerle uyumlu olarak bir sonraki toplantıda da 75 baz puan artış gerçekleştireceğine işaret ediyor. Bununla birlikte güçlü istihdam verisi 2023’te faiz düşüşü bekleyen piyasanın aksine merkez bankasının faizleri daha uzun süre yüksek tutabileceği anlamına geliyor. Bu hafta içinde gelecek ABD enflasyon verisinin faiz artış patikasıyla ilgili daha fazla ipucu vermesi bekleniyor. Değerli metal yine de küresel resesyon ve yükselen ABD-Çin gerginliğinin etkisiyle son üç hafta boyunca ralli gerçekleştirdi. Pekin yönetimi geçtiğimiz hafta Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaret sonrası ada etrafında ve hava sahasında askeri tatbikatlarına devam ediyor. “Jeopolitik gerginliklerin sağladığı destek etkisi ABD dolarının sıkı duruşu, güçlü gelen ABD tarım dışı istihdam verisi ve Fed yetkililerinden gelen şahin yorumlarla sıfırlandı” diyen Kotak Securities Emtia Araştırma Direktörü Ravindra Rao fiyat artışlarına rağmen yatırımcı ilgisinin düşük kaldığına dikkat çekti.

ABD petrol şirketleri arzı artırmakta isteksiz

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler