Bizi Takip Edin
->

Röportajlar

Arkoç Maden: ‘Üretmeye devam edeceğiz’

Dünyada en zor mesleğin yeraltı madenciliği olduğunu hepimiz biliriz. Yeraltı madenciliği içinde de kömür madenciliği sahip olduğu şartlar sebebiyle şüphesiz en ağır ve zor olanıdır. Yeraltı şartlarının zorluğu kömür çıkarabilmek için kısmen de olsa teknik bir çalışma, yatırım ve organizasyonu gerektirir. Kentimizde kurulu fabrikasıyla bu sektörde önemli başarılara imza atmış Arkoç Makine firma ortağı Hakan Malkoç ile sektörü konuştuk.

da paylaşıldı

İşte röportajımızın detayları…

*Öncelikle yoğun programınızın arasında bizlere de zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Firmanızın faaliyet alanlarını ve hizmet verdiğiniz sektörleri sizden dinleyebilir miyiz?

Firmamız yeraltı kömür madenlerine hizmet vermektedir. Firmamız kömür madenlerine Yarı Mekanize ve Tam Mekanize Tahkimat Sistemleri; Zincirli Konveyör, Konveyör Paletleri, Monoray Ray sistemleri ve bunların yedek paça imalatını yapmaktadır. Firmamız sektörün ilk yerli üretici firmasıdır. Arkoç Maden olarak sürekli AR-GE çalışmaları yaparak ve ürün yelpazesini sürekli geliştirerek müşterilerimize çözüm ortağı olmaya, onların ihtiyaçlarını hızlı ve uyumlu bir şekilde üreterek yurtdışına bağımlı olmadan hizmet vermeye çalışıyoruz.

Arkoç Makine

Arkoç Makine firma ortağı Hakan Malkoç

*Sektörde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri nelerdir sizce?

Tabi ki en önemli sorun maden ocaklarında yaşanan iş kazaları. Üzücü Soma faciasından sonra bu konu daha da çok ön plana çıktı. Çıkartılan yeni iş güvenliği yasalarıyla maden işçilerinin çalışma koşulları iyileştirilmeye çalışıldı. Ayrıca kullanılan ürünlere standart getirtildi böylece daha kaliteli ve güvenli ürünler kullanılmaya başlandı. Ve tabi bütün bunların devlet tarafından sıkı ve sürekli denetlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Arkoç maden

‘KÖMÜR ÜRETİMİMİZİ ARTTIRMAMIZ GEREKİYOR’

Bir diğer konu ise bilindiği gibi Türkiye’de üretilen kömürün çoğu termik santrallerde enerji üretimi için kullanılıyor. Ama maalesef ülkemizde üretilen kömür yeterli olmadığından oldukça fazla da kömür ithalatı yapılmaktadır. Bunun için yapılması gereken şey bir an önce kömür üretimimizi arttırmamız gerekiyor. Ülkemizde milyarlarca ton kömür rezervimiz var. 2019 yılında yapılan araştırmaya göre; Türkiye’de yıllık 120 milyon ton kömür üretimi yapılmaktadır. Tüketimimiz ise yaklaşık 160-170 milyon ton civarıdır yani yaklaşık yıllık 30-40 milyon ton kömür ithal ediyoruz. Devletin vereceği doğru teşviklerle, yapılacak teknolojik yatırımlarla çok daha fazla kömürü çok daha uygun fiyatlarla çıkartıp enerjiye dönüştürebilmemiz gerekiyor. Atılacak doğru adımlarla 1 ton kömür bile dışarıdan almadan kendi kendimize yetebilir duruma geleceğimize inanıyorum.

*İçinde bulunduğumuz pandemi şartları sizi ve sektörü nasıl etkiledi?

Pandemi süreci her sektörü etkilediği gibi bizi ve sektörü de olumsuz etkiledi. İmalatçı olduğumuz için bir kapanma veya kısıtlama yaşamadık ama ister istemez personellerimizde çıkan pozitif vakalardan dolayı tam kapasite uzun süre çalışamadık. Aynı durum müşterilerimizde de yaşandı. Kömür üretici firmalarda çok fazla çalışan olduğundan ki bazı firmalarda 5000’e yakın çalışan bulunuyor bir dahi pozitif vakalar o firmaları daha da çok etkiledi. Ama şimdi aşılamalar yapıldı, tekrar yatırımlar hızlandı. Biliyorsunuz şuan kömüre çok fazla talep var, bütün firmalar tam kapasite üretim yapmaya çalışıyor.

*Geçtiğimiz günlerde katılım sağladığınız İzmir Fuarı’ndan bahseder misiniz? ilgi nasıldı?

İzmir’de katılmış olduğumuz maden fuarı çok güzel geçti. Pandemiden dolayı pek bir yoğunluk beklemiyorduk ama beklediğimizden fazla ilgi ve yoğunluk vardı. Yeni yatırım yapmayı düşünen firmalarla görüştük, sektörün bütün paydaşları ilgi gösterdi güzel fikir alışverişleri yaptık. Son derece güzel ve olumlu bir fuar geçirdik. Şimdi 8-12 Aralık’ta İstanbul TÜYAP’ta maden fuarı olacak ona hazırlanıyoruz.

Arkoç Maden

*Maden sektörü ithal girdisi yüksek olan bir sektör. Özellikle son dönemde kurdaki fiyat artışı maliyet artışını da beraberinde getiriyor. İthalatı azaltmak adına neler yapılmalı bu sektör için? Sizin firma olarak bir girişiminiz var mı bu konuda?

Sizin de belirttiğiniz gibi maden sektörünün üretiminde yani madenin yeryüzüne çıkarılmasında kullanılan makine ve teçhizatın çoğu ithal ediliyor ve bu ithalatın çok büyük kısmı Çin’den yapılıyor. Biz Arkoç Maden Makinaları olarak üretmiş olduğumuz ürünlerin çoğunu yerlileştirdik. Örnek vermek gerekirse mesela Monoray Rayı imalatımız var bizim bu ürün daha önceleri Avrupa’dan ( Almanya veya Polonya’dan) ithal ediliyordu biz bu ürünün imalatını yaparak Avrupa’dan ithalinin hemen hemen tamamını engellemiş olduk ve ürünle ilgili bütün sertifikalarını da aldık. Bu şekilde yerlileştirdiğimiz onlarca ürünümüz vardır. Şunu gururla söyleyebilirim ki bizim ciromuzun tamamı ithalatı engellenmektedir.

*Firma olarak önümüzde ki süreçte hedefleriniz nelerdir?

Firma olarak önümüzde ki süreçte yeni yatırımlar yapmaya devam edeceğiz. Yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırım teşvik belgesi aldık önümüzde ki birkaç yıl içinde bu yatırımları gerçekleştireceğiz. Makine yatırımlarımız olacak ayrıca fabrikamızı önümüzde ki yıl Bin 500 m2 kapalı alanını 2000 m2’ye çıkartmayı planlıyoruz. Bu yatırımlarla birlikte tabi ki yeni istihdamlarımız da olacak. Ayrıca ürün yelpazemizi de genişletip müşterilerimize daha fazla ürünlerle hizmet etmek ve yurtdışına bağımlılığı azaltmak en büyük hedefimizdir.

İstanbul’un enflasyonu yüzde 20’yi geçti

 

 

 

 

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler