Bizi Takip Edin
->

Röportajlar

Atalay Kaya: “ÖTV’de yapılan düzenleme sektörü canlandıracaktır”

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, 1,600 cm3 motor hacmine sahip ve yüzde 45 ÖTV dilimine dahil olan, ÖTV matrahı 85 bin TL olan araçlarda matraha esas sınır 92 bin TL’ye, 85 bin TL ile 130 bin TL olanlarda 92 bin TL ile 150 bin TL’ye çıkarıldı.

da paylaşıldı

Kocaeli Kaya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Kaya,

 

ÖZEL HABER2

Motor hacmi 1,600 olan araçlarla 50 kW’ya kadar elektrikli motora sahip 1,800 cm3 motor hacimli hibrit araçların satışında uygulanan özel tüketim vergisine (ÖTV) esas olan matrah sınırları artırıldı. Böylelikle fiyatı 320 bin TL’ye kadar olan otomobillerin fiyatları yaklaşık yüzde 16 düşecek. Bu kapsamda 50 kW elektrikli motora sahip ve motor silindir hacmi 1.800 cm3’ü geçmeyen ve yüzde 45 ÖTV dilimine dahil, ÖTV matrahı 85 bin TL olan hibrit araçlarda matraha esas sınır 114,000 TL’ye, yüzde 50 ÖTV dilimine dahil, ÖTV matrahı 85 bin TL ile 135 bin TL arasında olan hibrit araçlarda ise 114 bin TL ile 170 bin TL’ye yükseltildi. Söz konusu araçların satışında uygulanan ÖTV oranlarında ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Alınan bu kararı FİNANS Kocaeliye değerlendiren Kocaeli Kaya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Kaya, yapılan düzenlemenin otomotiv sektörünü canlandıracağını belirterek şunları söyledi: “ En Son şubat ayında yapılan bir ÖTV zammı vardı. Daha önceden matrahımızda 133 bin gibi bir sınır vardı. 130 bin liranın üzerindeki arabalar yüzde 80’e tabi oluyordu. Yeni düzenlemenin esas etkileyeceği yer yüzde 50- yüzde 80 ÖTV dilimi geçişi. Daha önce yüzde 80’lik dilime giren birçok model yeni düzenleme ile yüzde 50 dilimine gireceği için burada fiyatlar yüzde 16 gerileyecek. Dolayısıyla arabanın çıplak fiyatı 133 binin üzerinde olduğu için de aracın modeline ve donanımına göre fiyatlarda 20 bin ile 50 bin arasında fark oluyordu. ÖTV alt birim dediğimiz yüzde 50 ÖTV’ye tabi olan araç sayısı neredeyse hiç kalmadı.

Toyota Plaza Kocaeli Kaya Yönetim Kurulu Üyesi Atalay Kaya

Kocaeli Kaya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Kaya

‘YÜZDE 3 İLE YÜZDE 16 ARASINDA BİR FİYAT İNDİRİMİ DEMEK’

Dolayısıyla enflasyonun artmasıyla beraber araçların da çıplak fiyatlarının artmasından dolayı bir güncelleme gereği vardı. Dolayısıyla dün gece alınan kararla ÖTV’de yüzde 80 değil yine yüzde 50’ye giren araç sayısı çoğaldı. Özellikle yerliler olmak üzere birçok arabanın birçok modeli yine yüzde 50 ÖTV’ye tabi hale geldi tekrar. Bu da yaklaşık yüzde 3 ile yüzde 16 arasında bir fiyat indirimi demek. Bunla beraber şöyle de bir durum var. Arzda sıkıntı vardı uzun zamandır. Arzdaki sıkıntının muhtelif markalarla ilgili ciddi çalışmalar yapılıyordu. Geçen ay arzda bir nebze olsun problemin çözülmüş olmasına rağmen ÖTV yüksekliği ne kadar araba olursa olsun pazarda yüzde 45’lik bir daralmaya neden olmuştu. Dolayısıyla bu arzdaki problem devam ederse bu ÖTV indirimiyle beraber en azından Pazar kendi seyrinde devam eder.

‘2. ELE YÖNELME OLACAKTIR’

Eğer arzdaki problem devam ederse yani araba üretiminde sayılar artmaz ve düşük sayılar gelmeye devam ederse bu sefer müşteriler açısından araba bulmak zorlaşacak. Bu sefer 2. El piyasasında ciddi bir artış bekleniyor. Şuanda asıl konu şu fiyatlarda yüzde 3 ile yüzde 16 arasında liste fiyatları üzerinden bir indirim gerçekleşmiş oluyor. Bu indirime istinaden şuanda talep artacaktır. İnsanlar hazır indirim varken sıfır araç almak isteyecektir. Ancak araç tedariğinde sıkıntı yaşandığı için bu sefer 2. Ele yönelme olacaktır. Geçen sene de benzer bir durum yaşamıştık. Eğer sıfır araç üretiminde biraz daha adetler yükselirse sıfır araç almak isteyen müşterinin talebini karşılayabiliriz. Hiç beklenmeyen bir anda gelen bu indirim otomotiv sektörünü hareketlendireceğe benziyor.

Otomobilde ÖTV matrah oranları değişti

 

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler