Bizi Takip Edin

Sektör

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye seyahat izni çıkmayacak

“Güvenilir ülke” şartı arayan AB, Türkiye’ye sınırlarını yine açmayacak. Daha önce sınırların açıldığı Sırbistan ve Karadağ’a ise kapılar yeniden kapatılacak.

da paylaşıldı

seyahat

Koronavirüs kısıtlamalarının hafifletilmesi ile birlikte 14 ülkeye seyahat etme izni veren Avrupa Birliği dış sınırlarını açacağı ülke listesini güncelleme aşamasına girdi.

LİSTEYE YENİ ÜLKE EKLENMEYECEK
Euronews’de yer alan habere göre Türkiye yine listeye dahil edilmedi. Salı günü Brüksel’de konuyu görüşen büyükelçilerin seyahat listesini genişletmeme kararı aldığı dile getiriliyor. Bunun yanı sıra Covid-19 vaka sayısının artmasından dolayı daha önce sınırların açıldığı Sırbistan ve Karadağ’a kapıların yeniden kapatılacağı belirtiliyor. Buna göre, daha önce üzerinde anlaşılan listeye yeni ülke eklenmeyecek.

LİSTE PERŞEMBE ONAYLANACAK
Avrupa Birliği
Dönem Başkanlığını yürüten Almanya, büyükelçi toplantısından çıkan kararı yazılı olarak üye ülkelere sundu. Toplantıdan çıkan karara itiraz edilmemesi halinde, üye ülkeler listeyi en geç perşembe günü onaylayacak. Sınırlarını kontrol etmek her ülkenin kendi sorumluluğu altında. AB’nin tavsiyelerini şu ana kadar sadece Lüksemburg, Letonya ve Litvanya tam anlamıyla uyguladı. Almanya ise seyahat için sınırlarını sadece 10 ülkeye açtı, Cezayir, Fas, Ruanda ve Sırbistan bu ülkeler arasında bulunmuyor.

“GÜVENİLİR ÜLKE” ŞARTI
AB
, 1 Temmuz’da dış sınırlarını Cezayir, Avustralya, Gürcistan, Japonya, Kanada, Fas, Karadağ, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus, Uruguay ve bazı şartların yerine getirilmesi halinde Çin’e açmayı kararlaştırmıştı. Türkiye, ABD, Brezilya, Rusya, Hindistan ve İsrail vatandaşları da “güvenilir” ülke olarak ön plana çıkmadığı gerekçesi ile seyahat listesine girememişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan AB’ye seyahat tepkisi

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler