Bizi Takip Edin

İş Dünyası

Barış Ariç: “2024 yılında kırılma olacak mı?”

Hem finansal hem ticari anlamda 2024 yılı önemli bir yıl olacağı geçtiğimiz yıldan belliydi. Gerek önemli finansçılar gerekse önemli derecelendirme ve bankaların raporları bize 2024 yılında önemli kırılmaların olabileceğini söyledi.

da paylaşıldı

barış ariç

Çünkü global piyasalarda çok fazla sıkışma mevcut. Özellikle pandeminin dünyada yarattığı hasarlar hala tam anlamıyla onarılmadı. Dünya stabil bir ekonomiye dönemedi. Hala endikasyonlar yaşanmaya devam ediyor. 2023 yılında yüksek enflasyon ülkeleri adeta köşeye sıkıştırdı. Dünyada ürün ve hizmet fiyatlarının artış oranını bundan 5-10 yıl sonra incelendiğinde 2023 yılındaki fahiş artışı grafiklerde çok net görülecektir. Bu artış dünya ekonomisini çok fazla büyüttü. Bu büyüme ülkelerin beklentisinin üzerinde olunca enflasyon adeta hortlamıştı.

Her ülke bir takım formüller uyguladı. Bu formüllerin ne kadar işe yarayacağını bu sene göreceğiz. Fakat 2024 yılında dünya ekonomisinde bir kırılma yaşanması olası. Özellikle finans alanında parasal alanda küresel değişimler görebiliriz. Yine gözler Asya’da olacak. Çünkü Çin ABD arasındaki soğuk ekonomik savaş devam ediyor. Özellikle teknolojinin Çin’de son yıllardaki hızlı artışı silikon vadisinin Asya’ya kayma korkusu güç dengelerini bozacağı beklentilerinin en önemli nedenlerinden.

Peki ya Türkiye ? Türkiye’de asıl kırılma 2025 yılında bekleniyor fakat 2024 yılında Türkiye geçtiğimiz yıl girdiği tünelin ucundaki ışığı görecek. Fakat unutmayın ki Türkiye’deki finans alanında ve sanayi tarafındaki sıkışma her geçen gün artıyor. Hep bir örnek ile açıklıyoruz. Şuandaki durumda tam da öyle.  Altı yanan bir ocaktaki düdüklü tencere gibi. İçerideki basınç sürekli artıyor. Zaman zaman gazını alsanız da yetmiyor ve 2023’ün ikinci yarısından itibaren düdüklü tencerenin düdüğü ötüyor. Yani basınç birikiyor. Normal şartlarda bu basınç sadece toplum tarafında olsa yani tüketici tarafında, biraz idare edilebilir fakat bunun içine üreticiler de girerse bu basınç herkesi rahatsız eder. Şuanda öyle bir durumdayız.

Özellikle kurların durumu üreticileri içeride enflasyondan dışarıda rekabetten zarar veriyor. Özellikle ihracat tarafında pek çok sektörden aynı haykırışlar geliyor ” pazarları kaybediyoruz” Çünkü fiyat tarafında rekabet edebilirliklerini kaybediyorlar. Her sektör için geçerli değil tabiki ama tekstil, mobilya, züccaciye, makina tarafında bu söylediğim sorun hissediliyor.  Bu süreç devam edeceğe benziyor ve bazı sektördeki sanayicilerimize makro ölçekli zararlar verecektir. Normalde bu dönemlerde iç piyasaya döner tacirler en azından kriz bitene kadar. Fakat bide iç piyasalarda da durum iyi değil. İşte sıkışma burada başlıyor. Bu yıl rahat bir yıl geçirmeyeceğiz. Stresli olacak. İşte bu yıl yaşadığımız zorlukların, stresin kırılımını 2025 yılında göreceğiz. Yani beklentileriniz olacaksa onları 2025 yılında bırakmanız 2024 yılında ise hedeflerinizle hareket etmeniz daha doğru olacaktır.

Altın haftaya düşüşle başladı

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler