Bizi Takip Edin

Sektör

Başiskele’de benzersiz bir dijital dönem başlıyor

Başiskele Belediyesi bugün önemli bir programa imza attı. Sahilde bulunan Tryp By Wyndham Otel’de gerçekleştirilen toplantıda “Başiskele Dijital Dönüşüm” projesi tanıtıldı.

da paylaşıldı

“Başiskele Dijital Dönüşüm”

Başkan Yasin Özlü ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, AK Parti Başiskele İlçe Başkanı Mustafa Koral, İlçe Kadın Kolları Başkanı Pınar Yolcu Sekmen, Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Oğuzhan Keleş, AK Partili meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

YENİLENMEYEN YENİLİR

Programın kokteyl kısmının ardından toplantı başlatıldı. Belediye Başkanı Yasin Özlü kürsüye gelerek, “Başiskele Dijital Dönüşüm” modelini tanıttı. Başkan Yasin Özlü, “Sistemli bir belediye, dijital bir dönüşüm vatandaşlarımız için doğru bir model. Neden dijital dönüşüm? Çünkü gelecek onu tasarlayana aittir. Biz biliyoruz ki yenilenemeyen yenilir. Bizim dijital olarak yenilenmemiz lazım.

8 BAŞLIK ALTINDA AYIRILDI

Başiskele Belediyemizin iş yapma biçimlerini vatandaş odaklı bir yönteme çeviriyoruz. Kendi yapay zekamızın temellerini atıyoruz. Biliyorsunuz ki ölçemezseniz yönetemezsiniz. Biz bunu 8 başlık altında ayırdık. Birincisi İş Süreçleri Yönetimi. Bu süreci sürekli geliştirip, iyileştiriyoruz. Hizmet standartlarımızı sahaya daha iyi yansıtıyoruz.

E-RUHSAT E-ÇAP

İkincisi e-Ruhsat e-Çap. E ruhsat ve e imarı mart ayından bu yana kullanıyoruz. En zor konu buydu dijitalleşme noktasında. Ancak bunu başlatmayı başardık. Tüm süreci baştan aşağı analiz edip dijital ortama aktardık. Tüm müteahhitler, vatandaşlar ruhsat süreçlerini internet üzerinden yönetebilecekler. Proje sahipleri belediyeye gelmeden işlerinin büyük kısmını çözecek. Bu bize hem zaman, hem verimlilik kazandırırken proje mükelleflerine de tasarruf sağlıyor.

E-ASKI

Üçüncü başlığımız e-Askı. Vatandaşlarımız belediyeye gelmeden askıda bekleyen imar uygulamalarıyla ilgili, kendinin mülkiyetinde olan bir parselin nasıl şekil aldığını, varsa itiraz bunları görebilirler. Belediyemizin dijital dönüşümdeki dördüncü başlığı ise Dijital Arşiv ve e-Ekspertiz. Vatandaşlarımız bankada e-Ekspertiz sayesinde işleri çok daha hızlı yapacak. Bu 2 yıl sürdü arkadaşlar. 2010 yılından bu yana tüm her şeyi dijitalleştirdik. Vatandaşlarımız isterse 2010 yılından bu yana alınan tüm imar kararlarını da inceleyebilirler.

SAHA OPERAYONLARI

Saha Operasyon Yönetimi başlığımız beşinci başlık. Burada park ve bahçeler, fen işleri gibi kurumlarımız var. Biz ne kadar asfalt kullandık, ne kadar bordür kullandık, bu yollara ne asfalt atıldı bunlar görülecek. Temizlik İşlerinden de örnek verelim. Tüm çöp kamyonlarına kamera koyduk. Tüm çöp konteynerlerimizin koordinatlarını belirledik.

başiskele belediyesi

SORUN ÇÖZME SÜREMİZ ÇOK DÜŞTÜ

Altıncı başlığımız Hızlı İşler Merkezimiz. Burada vatandaşlarımızın işlerini çok hızlı çözüyoruz. Belediyeye gelen bir vatandaş birim birim dolaşmadan tabi isterse işini kapıda, işin profesyonelleri tarafından halledebilir. He vatandaş yine yukarı çıkmak mı istiyor, birime mi gitmek istiyor? Yine gidiyor. Ancak bu modelde ortalama sorun çözme süremiz çok düştü.

BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Yedinci başlığımız e-Başvuru. Bu bizim için önemli. Spor okulları başvuruları, aklınıza gelen her başvuruyu belediye olarak buradan alıyoruz. Mesela pandemide gıda yardımlarını da buradan aldık, destek taleplerini de e-Başvuru üzerinden aldık. Bu verilerle işi yönetmeye başladık. Buradan topladığımız başvuruları SMS’le bilgilendirerek süreci işletiyoruz.

25 BİN KİTAP VAR

Sekizinci hizmetimiz dijital kütüphanemiz. Barbaros Mahallemizde açtığımız şehrin en güzel kütüphanelerinden biri oldu. Dijital kütüphanemizde 25 bin kitap bulunuyor. İnternet erişimi olan her yerde vatandaşlar dijital kütüphanemizdeki 25 bin kitaptan faydalanabilir.

2 YILDIR

Biz burada bu hizmetleri sizlere tanıtırken, kendimizi de taahhüt altına alıyoruz. Bu duran bir yapı değil. 2 yıldır üzerine çalışılıyor. Bundan sonra da bu sistem gelişmeye devam edecek. Başiskele Belediyesi yeni nesil belediyecilik uygulamalarında öncü bir belediye. Biz bu hedefe doğru yürüyoruz. Sizlerin desteği ve katkısı bu süreçte çok önemli” açıklamasında bulundu.

HESAP VEREBİLİR BELEDİYE

Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü’nün ardında programın davetlilerinden biri olan Kocaeli Üniversitesi Teknopark Müdürü Prof. Dr. Oğuzhan Urhan konuştu. Urhan, “Başkan Yasin Özlü’nün açıkladığı 8 başlık altında binlerce veri toplayabilirsiniz. Bu verileri toplayıp açık veri platformunda halka açtığınız zaman çok daha hesap verebilir bir belediye haline geliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

EN KIYMETLİ ŞEY

Daha sonra kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, “Başlayan dijital çağda Türkiye en öndeki ülkelerden bir tanesi. Türkiye dünya ile yarışıyor, bunu herkes görüyor. Belediyelerimiz de bunu görüyoruz. İşte Başiskele Belediyesinde yapılan iş ortada. Buradaki uygulamalarla en pahalı şeyi kazanıyoruz. Zaman” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler