Bizi Takip Edin

Röportajlar

Berrin Çakal: “Kadınlarımıza istihdam alanı açıyoruz”

İçinde bulunduğumuz ekonomik koşulların iş dünyasını da olumsuz etkilediği ve işsizliğin ciddi boyutlara ulaştığı günümüzde evde oturan kadınlara kazanç sağlamayı hedefleyen kadın girişimcilerin de sayısı gün geçtikçe artıyor.

da paylaşıldı

Blonya Sanat Evi

sibel özdemir ile iş dünyası

Kentimizde Blonya Sanat Evi’nin işletmecisi, makine nakışı öğretmeni ve aynı zamanda İKM Kadın Kolları Başkanı Berrin Çakal ile kadınlarımıza kazanç kapısı açmanın önemini konuştuk.

Blonya Sanat Evi

 

*Berrin Hanım öncelikle işletmeciliğini yaptığınız Blonya Sanat Evi’nin öyküsünü dinleyelim mi sizden?

Blonya Sanat Evi ( Kostüm kiralama, Kostüm satış, Maske aksesuar ve  El sanatları ürünlerimiz) VE WİNDROSE (Bayan – Erkek giyim) butik cafe olarak hizmet veriyor. Biz, Blonya Sanat Evi olarak yaptığımız tüm çalışmaları öncelikle İzmitliler ile buluşturmak istiyoruz. Diğer taraftan deneyimli stilistler yetiştirerek sanata gönül vermiş öğrencilerimize tasarım konusunda cesaret vermek ve yaptıkları tasarımları pazarlama konusunda kendilerine yardımcı olmak hedefindeyiz. Ben, aynı zamanda unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından makinada kasnak nakışı konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onaylı sanatçısıyım. Bu misyonumla da Halk Eğitim Merkezi’nde çalıştığım süre içinde sadece sanat eğitimi vermek yerine ayrıca istihdam edindirmek gibi bir derdin içindeyim.

Blonya Sanat Evi

“KADINLARIMIZA İSTİHDAM ALANI AÇIYORUZ”

Şimdi de Blonya Sanat Evi’nde aynı düşünceyle hareket ediyorum. Bugün gerek ülkemizde gerekse kentimizde evinde hiçbir şey yapmadan oturan birçok kadın var. Biz buraya tasarım yapmaya gelen, el ve makina nakışı, iğne oyası ve örgü üzerine ürün yapmak isteyen tüm kadınlarımıza istihdam alanı açıyoruz. Özel Tasarım desenler ve iğne oyası ile işlenmiş tepsiler, panolar, kırlentler, masa örtüleri, salon takımları, yatak odası takımları, yatak örtüleri, Naht Sanatı, Gümüş Kazaz Takı, Saçaklama, Kırkyama, mutfak takımları gibi dekoratif ev süsleme ürünleri satışı ve siparişi alıyoruz. Ayrıca nevresim ve pike takımları dikiyoruz. Otantik tarzda özel tasarımlar yapıyor ve sipariş alıyoruz.

Blonya Sanat Evi

*El sanatlarınız dışında Kostüm kiralama, Kostüm satış, Maske aksesuar alanında da hizmet veriyorsunuz. Bu konudan da bahsedelim mi biraz? İşin en renkli kısmı bu sanırım…

Evet bizim için de çok keyifli kostümlerle uğraşmak. Bize bu konuda okullardan, tiyatrolardan geliyorlar. Kimi maske istiyor kimi ise özel şiparişle kostüm siparişi veriyor. Hazır kostüm kiralayabildikleri gibi, istedikleri konsepte uygun özel şiparişle de kostüm diktirip satın alabiliyorlar. Okulların etkinlikleri için öğrencilere, tiyatroların ise canlandıracakları karaktere uygun kostümleri hazırlayıp müşteriye sunuyoruz. Bu anlamda çok güzel çalışmalarımız çok da önemli hedeflerimiz var. Ancak maalesef ki; Pandemi hayeller ve hedeflerle ilgili bir duraksama sürecine soktu hepimizi. Özellikle kostüm alanında. Ama Sanatsal faaliyetlerle ilgili aktif olan internet sitemiz hali hazırda devam etmekte. Bu sitemizin yurt dışına da tanıtımını yaparak global bir hale getireceğiz. Tamamen el sanatları üzerinde evde işlerini yapan üreten hanımların ürünlerini sitemizde satışını yaparak onlara da kazanç sağlamış olacağız.

Blonya Sanat Evi

Bizim için ev hanımları önemli. Oturdukları yerden hem el emeği ile yaptıkları ürünleri sergileyebiliyor hem de bunların satışıyla para kazanabiliyor. Dolayısıyla maddi anlamda kendi ayakları üzerinde duran kadınlarımız daha mutlu ve kendine inanan güvenen bireyler haline geliyorlar. Biz de buna katkı sağlayabiliyorsak ne mutlu bize. İZMEK kursunda öğretmenlik yapan bir kadın olarak öğrencilerimin bu başarısından mutluluk ve gurur duyuyorum. Kadınlarımıza elimizden geldiğince el uzatmalı onları güçlü bireyler olarak topluma kazandırmalıyız. Çünkü mutlu kadınlar mutlu nesiller yetiştirir….

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler