Bizi Takip Edin

Röportajlar

Birol Öztürk: Marketlerin raflarını boş bırakmadık

Pandemi döneminde temel gıda ürünlerine artan yoğun talep yeterlilik konusunda endişeleri de beraberinde getirdi. İlimizde 35 yıldır hizmet veren KOTKO Toptancılar Sitesi Başkanı Birol Öztürk ile süreci ve gıda sektörünü konuştuk…

da paylaşıldı

kotko

 

*KOTKO Toptancılar Sitesinin kuruluş amacından bahsedelim mi önce?

Toptancılar sitesi 35 yıl önce şehir içindeymiş. Dolayısı ile orada trafiğin sıkışıklığı, dükkanların küçüklüğü nedeniyle o dönemin toptancıları şu an ki İzmit Belediyesi’nin bulunduğu binanın civarında toptancılık faaliyetlerini sürdürürken bir araya gelmişler. Tabi ki o zaman bu yerel zincirler yok, ulusal marketler yok, üretici toptancıya gönderiyor, toptancı da perakendeciye gönderiyor, dağıtım kanalı bu şekilde ilerlemiş ama yer yetmemeye başlamış.

’35 YILDIR AYNI YERDE…’

Şuan ki mevcut adrese geldiklerinde çok büyük, modern, şehrin dışı olduğu için bir hayli rahat ediyorlar. Zaman içinde tabi tüketici ihtiyaçları değişiyor, ticaretin şekli değişiyor. Dolayısı ile şehir çok büyüyor. Burası da şu anda bize yetmemeye başladı. Diğer taraftan 35 yıldır aynı yerde olmamızda ki bir gerekçede pazarın bir bölümünü de ulusal zincirler uluslararası marketler alınca yereller azaldı. Onun için toptancılar sitesi mevcut yerinde 35 yıldır kalabildi.

‘MARKET SAYILARI HER GEÇEN GÜN AZALIYOR’

Dolayısı ile biz perakendeciler azaldığı için bizim toptancılar sitesi de hizmetini sürdürmeye devam ediyor. Tabi öbür tarafta sitenin içinde bazı farklılıklarda oluşmaya başladı. Tüketici tercihleri değiştikçe ev dışı tüketim de arttıkça, hem bunun temizlik hem de gıda olarak hizmet veren şirketler çoğaldı. Eskiden 1 tane 2 tane iken, otel, restoran ve cafelere hizmet sunan, şimdi 20-25 tane bu müşteri grubuna hizmet sunan arkadaşlarımız var.  Dolayısı ile şu anda fiziki alan olarak sıkışığız ama yeni sektöre giren bir toptancı da yok, çünkü market sayıları her geçen gün azalıyor. Şimdilik böyle devam ediyoruz gittiği yere kadar.

*Hedefleriniz arasında daha büyük bir yere geçmek var mı?

Aslında geçmiş dönemde İzmit Hali’yle aynı yerde yanyanaydık. Dolayısı ile müşterilerimiz hale gelir, hal alışverişini yapar, oradan da bize uğrar bizde ki bakliyat temizlik vs. ihtiyaçlarını alıp dönerdi. Ve bu durum her iki taraf için de çok avantajlıydı.

*Müşteri kitlenizden bahsedelim biraz. Tam olarak hedef kitleniz kimler?

Buraya sadece bakkallar, perakendeciler gelmiyor. Pazarcılar geliyor, oteller, restoranlar, kafeler geliyor. Burada 2 tür satış yapılıyor. Bir, buraya gelen müşterilere satış yapan üyelerimiz var bir de satış ekibiyle müşterileri ziyaret edip oradan sipariş toplayıp gönderen bir grubumuz var. Bizde de biraz önce bahsettiğim gibi ev dışı tüketim var burada satış yapanlar bakliyat satan var, şarküteri satan var, içecek satan var, bunun gibi kırtasiye satan var. Dolayısı ile bir hayli karışık. İlk kurulduğu yıllarda daha çok gıda satıcıları oluşuyormuş ama şimdi o kadar satıcı da yok. Bir tek onlar olsa zaten burası dolmaz. Şehre yakınlığı lokasyonu itibariyle çok avantajlı bir bölgedeyiz. Dolayısıyla şimdilik sürdürüyoruz. Ama en ideali mutlaka hal ile yan yana olmak ve daha modern daha büyük bir yerde konumlanmak.

*Bu süreci nasıl geçirdi toptancılar sitesi?

Her sektörde olduğu gibi bizde de sıkıntılı bir süreç oldu. Bazı arkadaşlarımız okul kantinleri ile çalışıyorlardı. Okullar kapanınca onların da işleri durdu. Otel restoranlara ürün satan üyelerimizin de, işleri yüzde 20’ye kadar düştü. Ama herkes bir umutla bekliyor inşallah atlatırız. Bu süreçte sürekli Sağlık Bakanlığı’ndan ve Valilik’ten gelen bildirimleri üyelerimize ilettik. Koronovirüsün yayılmasını önlemek adına talebimiz üzerine İzmit Belediyesi sitemizi 2 defa yıkayıp dezenfekte etti. Dolayısı ile son derece temiz sağlıklı bir şekilde bilinçli üyelerimizle birlikte bu süreci atlatmaya çalışıyoruz.

*Pandeminin başlarında kısıtlamalarla birlikte gıda konusunda stoklama devri de başladı. Siz bu süreci nasıl yönettiniz?

Evet evlerde bir panik halinde stok yapıldı. Ama arkadaşlarımız sürekli tedbirli davrandı. Marketlerin raflarını boş bırakmadık. Dolayısı ile o panik havası da geçti. Müşterilerimizden hiçbiri de ben şunu bulamıyorum demedi. Yani unundan bakliyatına diğer şarküterisine kadar hiçbir ürün temininde sıkıntı yaşamadık.

*Her sektörü ekonomik anlamda sıkıntıya sokan bir süreç içindeyiz. Siz bu dönemi nasıl atlatıyorsunuz?

3-5 kişinin çalıştığı bir işletmenin; maaşlar, sigortalar, vergiler, kiralar telefonlar internet vs. akaryakıtı, araç bakımı derken bunları sınıflandırdığımızda 25 ayrı kalem masraf var. Dolayısı ile durmaya hiç tahammülü yok işletmelerin. Belki kapanacak duruma gelmedi ama kazancı çok düşüktü. Bizim üyelerimiz geçmiş yılların birikimi ile ayakta kaldılar. Sorumluluk bilinciyle müşterilerini ürünsüz bırakmadılar. Kendileri de geçmiş yıllardaki birikimleri ile idare ettiler. Bugünlere kadar geldik bizim ülke ekonomisinin olumlu ya da olumsuz gelişmesinden direk etkilendiğimiz gibi bize özgü sıkıntılar da oluyor.

‘PERAKENDECİLERİN SAYISI VE CİROSU AZALDI’

Bizim işimiz ulusal zincirler geldikçe perakendecilerin sayısı ve cirosu azaldı. Biz de onların tedarikçisi olduğumuz için bize olumsuz yansıyor. Düşünün ülkede ki bir tek zincir marketin şube sayısı 10-15 bin. 4 ayrı zincir marketin toplam şube sayısı 60 bin. Dolayısı ile bunlar direk toptancılar hariç üreticiden ya üreticinin markasıyla alıyorlar ya kendilerine praytreybl markalı ürünler yaptırıyorlar.

‘DURMAYA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK’

Dolayısı ile biz orada dağıtım kanalının dışında kalmış olduk. Tabi bizlerin de her bir işletmenin muhasebecisi var, bir depocusu var, satıcıları var, sevkiyatçıları var. Dolayısı ile bir ekip işi bu. Taahhütlerimiz var. Bayi olan arkadaşların yıllık taahhütleri var dönemsel taahhütleri var. Dolayısı ile mutlaka satış yapmak zorundayız. Durmaya tahammülümüz yok. Ama napalım bizim jenerasyona denk geldi bu.

KOTKO Toptancılar Sitesi Başkanı Birol Öztürk

KOTKO Toptancılar Sitesi Başkanı Birol Öztürk

*Önümüzdeki sürece dair hedefleriniz neler?

Şöyle bir çalışmamız oldu. Bizim gibi ticari sitelerden İzmit ve ilçelerde de var. Biz bu ticari site başkanları ile bir araya geldik. Ben kendilerini tek tek ziyaret ettim. Çok ortak problemlerimiz var. Güvenlik, üye ilişkileri, ortak alanların kullanılması, dolayısı ile bir başkanlar bir araya gelerek bir birlik oluşturduk. Bu henüz resmi değil. Bu da devasa bir yapı oluyor. 3 bin işletme, 22 bin çalışan var bu yapının içinde. Toptancılar sitesi dışında Erenkaya Sitesi, Demirciler Sitesi, Galericiler Sitesi, Sanayi Sitesi, Başiskele Sanayi Sitesi, Köseköy Sanayi, Yarımca Sanayi var vs.

*Amaç nedir burada? Tek bir çatı altında toplanmak mı?

Buradaki amaç siteler başkanları bir araya gelip, karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak, hem yerel hem de ülke çapında yöneticileri ve bakanları ziyaret ederek bizlerin sorunlarını daha gür sesle dinlemelerini istiyoruz. Bu sebeple bundan sonra ki gideceğim toplantı da o. İsmi de Kocaeli Ticari Siteler Birliği. Türkiye’de bunun da bir örneği yok. Sadece sanayi siteleri olsa onun bir örneği var. Ama bizimki içinde çok farklı siteler. Tek ölçü ticari oluşu. Dolayısı ile yapıları da farklı. Kimisi kooperatif, bizim ki site yönetimi, hal var ama hepimizin çok problemi var.

‘TİCARET ODASI DA BİZİ DESTEKLİYOR’

Dolayısı ile ben bununla ilgili iyi bir çalışma yaptım ve bütün sitelerdeki dükkan sayıları metrekareleri toplamları sonunda düzgün bir rapor çıkardık. Ticaret Odası da bizi bu konuda her zaman destekliyor. Bu projede kaybedeceğimiz hiçbir şey yok. Ama kazanacağımız çok şey var. Dediğim gibi hepimizin ortak yönleri çok. Üye ilişkileri, güvenlik, ortak alanların kullanımı gibi birbirimizden edindiğimiz bilgiler var. Bunları ortak paylaşıyoruz. Birlikte geleceğe yönelik ne yapabiliriz onları konuşuyoruz. Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı gibi şehri yönetenleri bir komisyon kurup ziyaret edeceğiz. Kendimizi anlatacağız. Onlarda bilsin istiyoruz. Son zamanlarda pandemi ile ilgili çok hızlı kararlar alınıyor. Bunların iletilmesini biz seve seve yaparız.

Reuters açıkladı: Merkez Bankası döviz alımı yapmıyor

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler