Bizi Takip Edin

Sektör

BİST 100’de havacılık hisseleri sert düştü

Hafta sonunda yaşanan mutasyon endişesiyle gerileyen risk iştahı Avrupa borsalarını vurdu.

da paylaşıldı

Bist 100
Hafta sonunda yaşanan virüs mutasyonu endişesiyle gerileyen risk iştahı Avrupa borsalarını vurdu. Haftanın ilk gününde Avrupa’da kayıplar yüzde 3’ü aşarken Borsa İstanbul ‘da ise kayıplar nispeten daha sınırlı. BİST 100 Endeksi yüzde 2’ye yaklaşan kayıplar yaşasa da THY, Pegasus, TAV gibi havacılık hisselerinde düşüşler yüzde 6’yı geçti.

AVRUPA’DA DERİN KAYIP

Avrupa borsaları, daha hızlı yayılan yeni korona virüs türü nedeniyle tecrit İngiltere’nin önlemlerini sıkılaştırması ve bazı ülkelerin İngiltere’ye kapılarını kapatmasının ardından sert geriledi. Sabah Asya borsalarındaki kayıpların ardından Avrupa borsalarında daha derin kayıplar yaşanıyor.

Dünya Gazetesi’nden Hüseyin Koyuncuoğlu’nun haberine göre, İspanya, Portekiz ve Avusturya gibi ülkelerde yüzde 3’ün üzerinde, İtalya, Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika gibi tüm Avrupa ülkelerinde kayıplar yüzde 3’e yaklaşmış durumda. Şimdilik mutasyon endişelerinin çıkış noktası olan İngiltere’de ise FTSE 100 Endeksi, yüzde 2,2 civarında düşüşte…  Avrupa’nın en büyük 600 şirketinin yer aldığı Stoxx 600 Endeksi de yüzde 3 civarı değer kaybediyor.  İspanya’da yüzde 3’ün üzerinde, İtalya, Almanya, Hollanda, Belçika gibi tüm Avrupa ülkelerinde kayıplar yüzde 3’e yaklaşmış durumda.

HAVACILIK HİSSELERİNDE SERT DÜŞÜŞ

Borsa İstanbul’daki kayıplar ise Avrupa borsalarına göre sınırlı seyrediyor. Güne yüzde 1 düşüşle başlayan BİST 100 Endeksi, saat 15.00’da yüzde 1,8 civarı ekside seyrediyor. Endeksteki kayıplar sınırlı olmasına karşın özellikle Avrupa’daki seyahat yasaklarının olumsuz etkilediği havacılık  hisselerindeki kayıplar yüzde 6’yı geçmiş durumda. Saat 15:00 itibariyle Türk Hava Yolları  hisseleri 5,71; Pegasus hisseleri yüzde 6,08 değer kaybediyordu. TAV hisselerindeki kayıp da yüzde 5,92. Havacılık hisselerine ek olarak bankacılık sektörü endeksi de yüzde 3’e yakın düşüşte.

KORKU ENDEKSİ ZİRVEDE

Piyasalardaki korku ve belirsizliği ölçen CBOE Volatility Index (VIX), 30 seviyesine çıkarak son bir ayın en yüksek seviyesine çıktı. Endeks, kasım ayının başından bu yana 25 puanın altında seyrediyordu. Aşı gelişmeleriyle birlikte kasım ayının son haftasından VIX Endeksi 20 puanın altına gerileyerek salgının başladığı şubat ayından bu yana en düşük seviyelere gerilemişti.

İNGİLTERE’YE SINIRLAR KAPANDI

Avrupa Birliği ve İngiltere arasında bugüne uzayan Brexit ticaret müzakereleri de yakından izleniyor. İngiltere yıl başına kadar anlaşma sağlayamazsa Avrupa ile ticareti aksayacak. Avrupa ülkeleri Pazar günü erken saatlerden itibaren görülen korona virüsün mutasyonu nedeniyle sınır kapılarını İngiltere’ye kapatmaya başladı.

Avrupa’nın seyahat ve eğlence sektörü şirketlerinin yer aldığı endeks %5.5 gerileyerek son üç ayın en düşük seviyesini gördü.  Avrupa’nın büyük petrol şirketlerinin yer aldığı enerji endeksi yeni yasakların petrol talebini azaltacağı endişesiyle %4’e yakın gerildi.

Arpa, buğday ve mısırda gümrük vergisi uzatıldı

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler