Bizi Takip Edin

Ekonomi

Borsa iki kez devre kesti

Borsa İstanbul AŞ, BIST 100 endeksinde kayıpların yüzde 7’yi aşmasıyla Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi’nin çalıştığını ve pay piyasasındaki tüm sıralarda işlemlerin geçici olarak iki kez devre kestiğini açıkladı

da paylaşıldı

borsa istanbul

Borsa İstanbul’da dün Kahramanmaraş merkezli 7,7’lik depremin ardından başlayan düşüş bugün de sürdü. Borsada iki kez devre kesici çalıştı.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 5 azalışla 4 bin 683 puana geriledi. BİST 100 endeksindeki günlük düşüşün yüzde 5’i aşması sonucu borsada devre kesici çalıştı.

İKİNCİ DEVRE KESİCİ ÇALIŞTI

Borsanın işleme tekrar açılmasıyla birlikte düşüş yüzde 7’yi aştı ve devre kesici ikinci kez çalıştı. BIST 100 endeksi 4 bin 584 puana geriledi.

Borsa İstanbul’dan Kamu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada saat 12:11 itibarıyla endekse bağlı devre kesici tetiklendiği ve işlemlerin durdurulduğu belirtildi.

Borsada işlemler 21.41 itibariyle kaldığı yerden devam etti. Kayıpların derinleşmesiyle birlikte 13:04 itibariyle devre kesici ikinci kez devreye girdi.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Saat 13:04:18 itibarıyla endekse bağlı devre kesicinin ikinci seviyesi tetiklenmiş ve Pay Piyasasındaki tüm işlem sıralarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasındaki (VİOP) Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası (BAP) Pay Senedi Repo Pazarında işlemler geçici olarak durdurulmuştur.

Pay Piyasasında sürekli işlem yöntemi uygulanan paylar, gayrimenkul yatırım fonları, girişim sermayesi yatırım fonları, gayrimenkul sertifikalarında ve emtia sertifikalarında saat 13:24:18’de tek fiyat emir toplama, 13:29:18’de eşleştirme yapılacak ve 13:34:18’den itibaren işlemlere kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edilecektir. Pay Piyasasında tek fiyat işlem yöntemi uygulanan paylarda saat 13:24:18’de tek fiyat emir toplama yapılacak ve 13:34:18’den itibaren seans kaldığı yerden devam edecektir. Varant, sertifika, BYF, yeni pay alma hakkı kuponu ve yeni pay alma hakkından arta kalan birincil piyasa sıralarında işlemler 13:34:18’den itibaren kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edecektir.

VİOP’taki Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmeler ile BAP Pay Senedi Repo Pazarı’nda işlemler saat 13:34:18’de yeniden başlayacaktır.

Emir toplama süreci, belirtilen saatten sonra 30 saniye içerisinde rastlantısal olarak kesilmektedir.”

Depremzedeler için 100 milyar liralık kaynak

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler