Bizi Takip Edin

Türkiye Ekonomisi

Bu hafta nasıl geçti?

Yurt içinde bu haftanın en önemli başlığı sosyal konut projesinin detayları oldu. ABD’de enflasyon beklentilerin üstünde kalarak yüzde 8,3 olarak gerçekleşti.

da paylaşıldı

piyasalar

1.Sosyal konut projesinde detaylar belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023-2028 arasını kapsayan süreçte 500 bin sosyal konut yapmayı hedeflediklerini açıkladı. Erdoğan, yeni sosyal konut projesi tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, 250 bin konut amaçlı arsanın da satılacağını, 50 bin işyerinin tamamlanacağını ifade etti. Erdoğan proje kapsamında 2+1 konutların 2 bin 280 TL, 3+1 konutların 3 bin 780 TL’den başlayan taksitlerle 240 ay vade ile sunulacağını söyledi.

2.Yıl sonu enflasyon beklentisi geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Eylül ayı piyasa katılımcıları anketini yayımladı. Anket sonuçlarında enflasyon ve kur beklentilerinin gerilediği izlendi. Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 70’in altına indi. Yıl sonu enflasyon beklentisi geriledi.

3.ABD’de enflasyon Ağustos’ta beklentiyi aştı

ABD’de enflasyon Ağustos ayında yıllık yüzde 8,5’ten yüzde 8,3’e geriledi ancak yüzde 8,1’lik beklentiyi aştı. Bu durum Fed’den yüksek montanlı faiz artış beklentilerini de güçlendirdi.

4.Sanayi üretiminde pandemiden bu yana en sert aylık düşüş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ayına ilişkin sanayi üretim verilerini açıkladı. Verilere göre sanayi üretimi aylık bazda yüzde 6,2 daraldı. Böylelikle sanayi üretiminde Nisan 2020’den bu yana en sert aylık gerileme izlendi.

5.Konut fiyatlarında yine rekor artış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Temmuz ayına ilişkin konut fiyat endeksini yayımladı. Temmuz ayında konut fiyatları yıllık yüzde 173,8 artışla yine rekor kırdı. İstanbul’da konut fiyatları yıllık olarak üçe katlandı.

6.AB enerji firmalarına 140 milyar euro fatura çıkaracak

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen üye ülkelerin enerji kriziyle başa çıkması için düşük maliyetle elektrik üreten şirketlerden 140 milyar euro toplayacaklarını belirtti.

7.Ethereum’da tarihi birleşme tamamlandı

Ethereum, uzun süredir beklenen enerji tasarruflu yazılım yükseltmesini tamamladı.

Tarım ve Hayvancılık Sektörü KOTO’da istişare yaptı

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler