Bizi Takip Edin

Piyasalar

“Bu yükseliş ‘balon’ altın her an düşebilir”

İzmit’in deneyimli kuyumcularından olan Safir Gold ortaklarından Muharrem Boztürk, gazetemize altın piyasasındaki son durumu değerlendirdi.

da paylaşıldı

altın

Altın piyasasında son dönemde yaşanan çıkışın gerçekçi olmadığının altını çizen Muharrem Boztürk, “Yaşanan süreçteki altının çıkışı, balon dediğimiz bir çıkış. Bizim öngörümüzün dışında ve gerçeği yansıtmayan bir çıkış.” dedi. Boztürk, piyasada yaşanan süreç, olumsuzluklar, güvensizlikler ve kaos ortamının, altının yükselmesine zemin hazırladığını söyledi.

“PİYASADA YANLIŞ BİR İZLENİM VAR”
Altının piyasadaki son durumunu değerlendiren Safir Gold ortaklarından Muharrem Boztürk, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Altın külçe bazında ortalama 510’a kadar fiyat gördü. Bu fiyatı mutlaka yakalayacak. Yalnız, piyasada şu an yanlış bir algı var. İnsanlar, kredi çekerek ve elinde ne var ne yok altına yatırarak bir kazanç sağlamayı bekliyor. Burada bir hata var. Evet, altın kazandırıyor. Altının güvenli liman olarak var olması hiçbir zaman değişmedi ama şu anda birden altına para yatırılarak büyük kazanç elde edilecek gibi bir izlenim var, bu yanlış bir izlenim.

Muharrem Boztürk

“ALTIN YOK DİYE BİR ALGI OLUŞTU”
Son zamanlarda ‘altın yok’ diye bir algı oluştu. Böyle bir şey yok. Ülkemizde zaten ortalama yüzde 40’ın üzerinde yastık altı dediğimiz altınımız var. Darphanede de altın var. Normalde ortalama 250-300 kilo olarak darphaneden bir altın çıkışı var. Ama geçen hafta yaşanan hızlı süreçten dolayı, bu talebe yetişilemeyen bir süreç oldu. Bu süreç de insanlarda ‘altın yok, altın çok zamlanacak’ gibi bir algı oluşturdu.

“TALEBE YETİŞMEK MÜMKÜN OLMADI”
Günlük yapılan imalatın yaklaşık 10 katı bir talep olunca, yetişmek de mümkün olmadı. Bu talep, ister istemez, İstanbul’da altını acayip bir işçilik seviyesine çıkarttı. Bugün normalde 500 liraya alacağımız bir altını, 510-520 seviyesinden almak zorunda kaldık. İstanbul’da bulunan ana toptancılar kısmı, bu talebi biraz da kullandı diyebiliriz.

“ALTININ DÜŞMESİNİ BEKLİYORUZ”
Altın
, ileriye dönük artı sağlayabilen bir yatırım aracı. 510-520 bandını gören altın, 469’lara kadar geriledi. Biz bu gerilemeyi ortalama 400-420 bandına kadar bekliyoruz. Bunun zamanını net söylememiz mümkün değil. Altının düşmesini bekliyoruz. Ama bu iniş çıkışlarda panik yapmamak lazım. Tüketicilerin elindeki varlıklarını satarak ya da kredi çekerek altına yatırım yapmamak lazım. Şu anda fiyat çöküşe geçti. İnsanların altındaki iniş çıkışlara aldanıp krediler çekerek, evini veya arabasını satarak hemen altına yatırıp, kazanç beklemeleri mümkün değil. Tüketicinin bu konuda bilinçlenmesi lazım.

“İNSANLAR BUNLARA ALDANMASIN”
Altının hiç oynamadığı takdirde bile, bir alım satım farkı var. İnsanlar son zamanlarda şu hataya düşüyor. İnternetten rakamlar görülüyor, 450 yazıyor. İnsanlar bunlara aldanmasın. Altın, Türkiye’de herkese üçüncü elden geliyor. Kuyumcu sektörü olarak altını biz de 450’ye alamıyoruz, bu neticede Merkez Bankası’nın açıkladığı fiyat. Merkez Bankası, altını ana toptancıya verirken kendisi bile bu fiyatın üzerine bir ticari pay koyuyor. Vatandaş internette 450 yazıyor, sizde neden 475 diyor. Vatandaşa anlatamıyoruz, biz de bunun ticaretini yapıyoruz. 450’ye satma gibi bir lüksümüz yok.

“SÜREÇ ALTININ CAZİBESİNİ ARTIRIYOR”
Kocaeli Kuyumcular Derneği
olarak alınmış bazı kararlar var. Kocaeli’de zaten oturmuş güzel bir sistem var. Tüketicinin yararına olan, inandığı güvendiği insandan ticaret yapabileceği bir sistem bu. Kuyumcular Derneği, buradaki fiyatları İstanbul’daki fiyat programına göre belirliyor. O yüzden Kocaeli’deki tüketici, ticaretini gönül rahatlığı ile yapabilir. Altına yatırımda yoğunluk sürecek. Talep var. Yaşadığımız süreç de altının yatırım aracı olarak cazibesini artırıyor. İnsanlar ellerindeki parayı harcayamadıkça altına yönelmeye devam edecek.”

Moody’s TL konusunda uyardı: “Kredi notu için olumsuz”

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler