Bizi Takip Edin

Sanayi

Bulut: “2023 yılı ihracatında Kocaeli 2. sırada!”

Kocaeli Ticaret Odası Ocak Ayı Meclisi bugün gerçekleştirildi. Mecliste konuşan KOTO başkanı Necmi Bulut” Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2023 yılı İlimiz ihracatı bir önceki yıla kıyasla %0.3 artışla 30 milyar 716 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir.

da paylaşıldı

KOTO Başkanı Necmi Bulut,

İstanbul’dan sonra 2. Sırada yer almaktayız. Toplam Türkiye ihracatının yüzde 12’si ise ilimizden üretim yapan firmalar aracılığıyla gerçekleşmektedir”

Kocaeli Ticaret Odası ( KOTO) Ocak ayı meclisi bugün Burhan Kasım Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. KOTO Meclis Başkanı Hüseyin Gezer’in yönettiği oturumda 6 Gündem maddesi ele alındı. Meclise Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Osman Eşgin konuk olarak katıldı. Aylık faaliyet raporunu sunan KOTO Başkanı Necmi Bulut, şu ifadelere yer verdi, “Ocak ayında ekonomide yaşanan gelişmelere kısaca değinmek istiyorum Merkez Bankası para politikası kurulu, yılın ilk toplantısında da artış serisine devam ederek politika faizini %45’e yükseltti. Bu arada, enflasyonu düşürme hedefi bakımından faiz yükseltme sürecinin tamamlandığı ama koşulların gerektirmesi halinde ilave sıkılaştırma önlemi alınacağı açıklandı. Yerel seçimlere kadar ihtiyatlı tutum sergileyen yabancı finans çevrelerinin ekonomi yönetimi ve uygulamalarına dair olumlu yorumlarıyla ülke risk primi göstergesi olan 5 yıllık CDS (sidies) 280-320 bandına geriledi. Bu durum, dış finansmana erişim imkan ve maliyetleri bakımından olumlu bir gelişmedir. Devamını umuyoruz.

2023 KONUT SATIŞLARI GERİLEDİ

Sanayi üretimi, Kasım ayında aylık %1,4 azalırken yıllık %0,2 arttı.Kasım verilerine göre işsizlik oranı önceki aya göre 0,4 puan arttı ve %9 oldu. Genç işsizlik oranı %16,5; atıl işsizlik oranı %22,7 oldu.Aralık ayında TÜFE aylık %2,93; Yİ-ÜFE ise, aylık %1,14 arttı. Üç temel sektörden otomotivde satışlar artarken beyaz eşya ve özellikle konutta satışlar zayıf seyretmektedir. 2023 yılı tamamında beyaz eşya üretimi %1ve ihracatı %10 azalırken yurt içi satışlar %14 arttı. Aralık verilerine göre konut satışları, yıllık %33,4, ipotekli satışlar %72,3 ve yabancılara satışlar %67,7 azaldı. Böylece 2023 tamamında konut satışları %17 gerilemiş oldu. 2023 yılı tamamı için otomotiv satışları %55, üretim %9 ve ihracat %5 arttı.

İSTANBUL’DAN SONRA İKİNCİ SIRADAYIZ

Dış Ticaret Verilerine baktığımızda; Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2023 yılı İlimiz ihracatı bir önce ki yıla kıyasla %0.3 artışla 30 milyar 716 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. İstanbul’dan sonra 2. Sırada yer almaktayız. Toplam Türkiye ihracatının yüzde 12’si ise ilimizden üretim yapan firmalar aracılığıyla gerçekleşmektedir. Bu vesile ile; Kocaeli’de üreten ve bu şehrin kaynaklarını kullanan işletmelerin ödediği vergilerin yine bu ilde harcanması konusunda talebimizi yinelemek istiyorum.

MESLEKİ YETERLİLİK KAZANDIRILACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sunulan Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Odamızın proje sahipliği, Arslanbey OSB ve okulumuzun iştiraki ile mesleki eğitimin yaygınlaştırılması konulu projemiz için başvuru yaptık. Proje kapsamında; Özel KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin mekanik makine bakım ve elektrik elektronik bakım atölyelerinin altyapısı güçlendirilerek meslek sahibi olmayan kadın ve genç işsizlere mesleki yeterlilikler kazandırılması sağlanacaktır. Proje kapsamında istihdam sağlamayı taahhüt eden firmalara mesleki eğitim verilen kişilerin yerleştirilmesi sağlanacaktır.”

Elektrik faturalarına şimdi de yerli enerji zammı gelecek

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler