Bizi Takip Edin
->

İş Dünyası

Cafe ve restoran sahipleri; Maskesiz garson çalıştırmayın!

Aylarca kapalı kalan cafe ve restoranlar çalışmadıkları aylar yüzünden dükkânlarını yüklü bir borç ile açınca tüketiciye de faturası ağır oldu elbette.

da paylaşıldı

Sibel Özdemir ile bir küçük analiz

Bu kadarına pek de itirazım yok açıkçası.. Malum Pandemi sürecinde kısıtlamalar getirildi, cafe ve restoranlar kapandı. Bu sürede etten, bakliyata, temizlik malzemelerinden, suya, elektriğe kadar her şeye zam yapıldı.

İşletmeler açmadıkları dükkanın kirasını ödedi. Suyunu, elektriğini ve doğalgazını hatta personelinin SGK primini ödedi. O yüzden yapılan zamlara da çok ses çıkaramıyorum açıkçası. Buraya kadar her şey kabul edilebilir.  Ancak normalleşmeyle birlikte müşteri kabul eden işletmelerde farkettiğim ve beni endişelendiren bir nokta var…

Genel olarak yeme içme sektöründe fiyatlar arttı ama hizmet kalitesi düştü. Garsonların hal ve davranışları, müşteriye yaklaşımı ve en önemlisi maske mesafe kuralını hiçe sayması.. Tamam aşılanma hızlandı, vaka sayıları düştü ama bu durum rehaveti de beraberinde getirmemeliydi.

Kovid-19 (kelimeyi mazur görün) belası hala başımızda. Üstelik farklı farklı mutasyonlarla yine canımıza okumaya devam ediyor. Sokaklarda maske takmayan mesafe kuralına uymayan insanlarla karşılaştığımız yetmiyormuş gibi, işletmelerde çalışan garsonların da maske kuralına uymadığını endişeyle izliyorum. Maalesef  garsonların maskeleri çenelerinde bütün ağızları ve burunları açık olarak yemekleri masanıza getiriyorlar. Tabi garsonların hali buysa yemeği pişirenler ne durumdadır diye düşünüyor insan.

Çoğu işletmede maskeler burun altında, bazıları bunalıp çene altına almış… Maske takmayan bile var. Halbuki bu şekilde kendi sağlıklarını da riske atıyorlar. Garsonlar, müşterilerin yemek sırasında maske kullanamaması nedeniyle Kovid-19 açısından en fazla risk altında olan meslek grupları arasında yer alıyor. Kurallar arasında “Tüm personele Kovid-19 salgını ve hijyen konusunda bilgi/eğitim verilmesi sağlanmalıdır. Bütün personel ağız ve burnu kapatacak şekilde tıbbi maske kullanmak zorundadır” açıklaması yapılmış olsa da bu kurallara uyulmadığını üzülerek görüyorum.

Bir restoranda dip dibe tedbir almadan yemek yiyorsanız, garson etrafınızda dolaşıyor ama tedbir almıyorsa, hasta ise başkalarına bulaştırması çok kolay. Tedbir uygulaması zor ama işlem çok basit. Maske, mesafe ve el temizliği. Birkaç kere gittiğim işletmelerde garsonları uyarmaya çalıştım ancak neredeyse dövecekmiş gibi bakışlarla karşılaştım. Hatta bana o kadar gıcık oldular ki servisi kafama atar gibi masaya bıraktılar…

Sıcak havalarda maske takmanın nasıl bir işkence olduğunu çok iyi anlıyorum ama önemsiz görülen dikkate alınmayan maske ve mesafe kurallarına uyulmadığı takdirde yeniden vaka sayılarında artış yaşanırsa yeni tedbirler ve kapanmaların gelmesi de kaçınılmaz olacaktır.

Aylarca kapalı kalan işletmelerin ne zorluklarla mücadele ettiklerini kepenk kapatmamak için nasıl direndiklerini yine ben bizzat onların ağzından haber yaptım, seslerini duyurmaya çalıştım. Ancak yanlışı gördüğümde de yazmak, uyarmak, dile getirmek de boynumun borcu elbette..

Kısaca toparlamak gerekirse; işletme sahiplerine sesleniyorum.. Lütfen çalışanlarınıza pandemi kuralları konusunda gereken eğitimi verin ve denetimlerinizi arttırın. Bugün ihmal edilen kurallar yarın sizi zora sokar…

Bizden söylemesi…

garson

Bu şekilde servis yapmak zor olmasa gerek…

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler