Bizi Takip Edin
->

Finans

Cari denge 3 ay sonra açık verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kasım ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı.

da paylaşıldı

hesap

Cari denge Kasım ayında 2,68 milyar dolar açık verdi. Ekim ayında cari dengede 3,14 milyar dolarlık fazla kaydedilmişti. Ağustos ve Eylül aylarında da cari dengede fazla görülmüştü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre Kasım ayında 12 aylık cari açık 14,3 milyar dolar oldu.

TCMB’nin değerlendirmesine göre Kasım ayın ödemeler dengesinin açık vermesinde, hizmetler dengesi kaynaklı net girişlerin bir önceki yılın Kasım ayına göre 794 milyon dolar artarak 1,92 milyar dolara yükselmesi ve ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının 385 milyon dolar azalarak 3,48 milyar dolar olarak gerçekleşmesi etkili oldu.

ÇEKİRDEK CARİ DENGEDE FAZLA KAYDEDİLDİ

Çekirdek cari denge göstergesi olan altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı Kasım ayında 2,41 milyar dolar fazla verdi. Bir önceki yılın Kasım ayında bu rakam 1,14 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

NET HATA NOKSANDA REKORA YAKIN FAZLA

TCMB verileri içinde net hata noksandaki rekora yakın fazla dikkat çekti. Buna göre Kasım ayında net hata noksan 4,46 milyar dolar fazla verdi.

Bu rakam ekonomi tarihinin en yüksek ikinci net hata noksan fazlası olarak kaydedildi. Net hata noksanda geçen yılın Kasım ayında 4,57 milyar dolarla rekor fazla gerçekleşmişti.

KASIM’DA DIŞ TİCARET AÇIĞI ARTMIŞTI

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Kasım ayı verilerine göre Kasım ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,9 artarak 5 milyar 54 milyon dolardan, 5 milyar 402 milyon dolara yükseldi.

İhracat Kasım’da, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,7 artarak 21 milyar 506 milyon dolar, ithalat yüzde 27,3 artarak 26 milyar 908 milyon dolar olarak gerçekleşti.

GSS prim borcu olanlar sağlık hizmeti alabilecek

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler