Bizi Takip Edin
->

Sektör

Çimento fiyatlarındaki fahiş artış isyan ettirdi

İnşaat sektöründeki maaliyet artışı müteahhitleri isyan noktasına getirdi. Kocaeli Müteahhitler Birliğinin de bağlı bulunduğu İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu ( İMKON) “Geçen yıl tonu 135 liraydı. Bir yılda 420 liraya çıkması imkansız. Üretimi kısıyorlar” dediler, eylem çağrısı yaptılar

da paylaşıldı

IMKON YÖNETİM KURULU

Kocaeli Müteahhitler Birliğinin de bağlı bulunduğu İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu ( İMKON) toplantı, yönetim kurulu toplantısının ardından ortak basın açıklaması yaptı. İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, çimento fiyatlarındaki artışa tepki için 15 günlük iş bırakma çağrısı. İşte Tellioğlu’nun basın açıklaması; “Üretim kapasitesi 115 milyon ton. 80 milyon tonluk üretim var. Bazıları yurt dışına sattığımızdan dolayı tedarik sorunu yaşıyoruz diye açıklama yapıyorlar. Bu, yurt dışına sattığın için tedarik sorunu değildir, bu içeride üretimi kısıtlayarak fiyatı artırma politikasıdır. Bunu doğru bulmuyoruz.

BİZ DE ÇİMENTO FABRİKASI KURALIM

Bu durumda çimentonun kayda değer mamul statüsüne alınmasını talep ediyoruz, ayrıca şu anda 4-5 büyük yatırımcının ilgili bakanlıklara çimento fabrikası kurmak için müracaatı olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla içeride çimento üretimini karşılamada kapasite sıkıntısı varsa bu yatırımcılara izin verilerek çimento sektörünün daha da büyütülmesine tarafız. Gerekirse de çağrımız karşılık bulmazsa biz de çimento fabrikaları kurma girişimine başlayabiliriz.

İŞ BIRAKMA ÇAĞRISI

9 Eylül tarihinde iş bırakma kararı aldık. Kararımız Anadolu’nun bize bağlı yaklaşık 40 derneğinde uygun gören meslektaşlarımızın aynı anda tek tip afiş asılması suretiyle başlayacak. Bu bir tavsiye niteliğindedir, kimse buna mecbur değildir. 15 gün süreyle bu afişler asılacaktır. İş güvenliği tehlikesi olan yerler, sözleşmeyle kısa süre içinde işini teslim etmek durumunda olan yerler gibi yerler hariç tüm özel sektörün tamamını kapsayan kesime, iş bırakma boykot çağrısı yapıyoruz.

BU ARTIŞ İZAH EDİLEMEZ

Bazen Pandemiye bağlı ihracata kayma, maliyet girdilerinin artması veya tedarik sorunlarına dayalı fiyat artışları olsa da çimentodaki fahiş fiyat artışlarının yüzde 200 oranlarına ulaşması hiç biriyle izah edilemez. Üretim kapasiteleri kendi açıklamalarında 115 milyon ton, ihracat 35-40 milyon ton, iç tüketim de 35 milyon ton civarı kadar çimento üreticilerine sorulduğunda ihracat diye gösterip iç piyasayı gerip fiyat yükseltiyorlar, hâlbuki arada 40 milyon ton daha eksik kalan üretim kapasiteleri vardır.

imkon

ÜRETİMİ KISIP FİYATLARI YÜKSELTMEMELİLER

Çimento dünyada nakliyesi açısında kayda değer bir ihraç ürünü değildir. Bunların da iç piyasaya kartelleşme yaparak verdikleri zarar yararlarının 40 katı büyüklüğündedir. Bütün ihracatları 1 milyar dolar olduğu görülmektedir. Üstelik ihracat yapmaları, iç piyasaya engel değildir, bu bahane ile üretimi kısıp fiyatları yükseltmemeliler. Geçen yıl 4-7 ay arası ton fiyatı 135 TL iken bugün ton fiyatı 420 TL’dir.

250 ALT SEKTÖRE ZARAR

Bu durum başta inşaat sektörünün yanında birçok malzeme girdisinin de etkilediğinden ciddi maliyet artışlarına bu da konut fiyatlarının yükselmesine vatandaşımızın başta konuta erişimi zorlaştırmak üzere kentsel dönüşümü yavaşlatmak inşaattan beslenen 250 alt sektörü sekteye uğratmak gibi birçok alanda zarar vermektedir. Çimento sektörünün fahiş ve tekelci fiyat artışlarına karşı Rekabet kurumu seyirci kalmamalı ve bir an önce etkin müdahale etmelidir. Cumhurbaşkanımızdan, Ticaret Bakanımızdan bu manada sektöre ve bize kulak vermelerini talep ediyoruz.”

Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı: Bıçak kemiğe dayandı

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler