Bizi Takip Edin
->

Röportajlar

“Demir çelik sektörü bu sene altın yılını yaşadı”

İnşaat, otomotiv, savunma, beyaz eşya ve gemi yapımı gibi pek çok sektöre girdi sağlayan demir çelik sektörü, özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından hayati öneme sahip sektörler arasında. Kentimizde 35 yıllık tecrübesiyle hizmet veren Hedef Alaşımlı Çelik firmasının sahibi Abdurrahman Kaan Arslantaş ile sektörü ve firmanın önümüzdeki yıl ki hedeflerini konuştuk.

da paylaşıldı

analiz

*Öncelikle firmanızın faaliyet alanlarından bahsedelim mi?

Demir Çelik sektöründe 35 yıllık tecrübemiz ve bilgi birikimimizle  kalıp, makine, yedek parça, otomotiv ve inşaat sektörüne hizmet vermekteyiz .Müşterilerimizin çözüm ortağı olarak çalışmakta ve her türlü taleplerine gerek özel üretim gerekse uluslararası yönlendirmelerle çözüm üretmekteyiz.

Savunma sanayi ve kalıp sanayinin ihtiyacı olan 4140 ıslah çeliğinin yanı sıra,

*1045 plaka,

*4140 çelik çekme boru

*4340 Islah çelikleri

*8620-7131 Sementasyon çelikleri

*1040-1050 İmalat çelikleri

*Çelik çekme boru çeşitleri

*Soğuk ve sıcak çekim özel malzemelerin alım satım ölçüye göre kesimi adrese teslim olana kadar takibini yapıyoruz.

* 2021 yılını sektör olarak değerlendirebilir misiniz? Nasıl bir yıl oldu sektör adına?

Demir çelik sektörü bu sene altın yılını yaşadı. Özellikle elinde ciddi stokları bulunanlar çok karlı bir yıl geçirdi. Avrupa’ya yakın olması nedeni ile demir çelik sektörünün çok daha iyi bir noktaya geleceğini düşünüyorum. Çin’den getirtilen malların maliyetinin artması ve geç gelmesinden dolayı Türkiye’nin Avrupa’daki yıldızı daha da parlayacaktır. 2021 yılında fiyatlar ve tüketimde beklenen keskin artışlar yaşanmadı. Bence bu durum, çelik sektörünün büyük bir kısmını oluşturan yassı sektörünün durdurulamaz iyileşmesi, en azından bu yıl Mayıs ayına kadar sektör genelinde yukarı yönlü etki yarattı.

Hedef Alaşımlı Çelik

‘2021 YILI HEM TONAJLAR HEM DE MARJLAR AÇISINDAN İYİ SEYREDİYOR’

Genel olarak, arz sıkıntısı korkusu, alıcıları, herhangi bir fiyattan ihtiyaçlarından bile fazla alım yapmaya itti. Bu korku, ticari profil ve uzun çelik sektörümüzde daha az hissedildi. Temmuz ve Eylül ayları arasında, piyasa artık arz sıkıntısı olmadığını fark etti ve stoklardaki fazlalık eritilmeye başladı. Bu da kısmen, hurda fiyatlarında yakın zamanda sona eren düşüşten kaynaklandı. Fiyatlarda keskin artışlar görülmesi sebebiyle, çoğu piyasa oyuncusu, fiyatlarda düşüş bekledi ancak bu düşüş gerçekleşmedi. Sonuç olarak, 2021 yılı hem tonajlar (2019’a kıyasla yatay kalan, hatta hafifçe artış gösteren) hem de marjlar açısından iyi seyrediyor.

Hedef Alaşımlı Çelik

*Sizce önümüzdeki dönem sektör adına dikkat edilmesi gereken faktörler neler?

Herkesin konuştuğu ama belki de henüz önemi yeterince kavranmayan bir konunun altını çizmek istiyorum: Enerji maliyetlerindeki fırlama. Bugün hepimizin marjları tatmin edici seviyelerde, ancak enerji fiyatlarındaki son artışlar, çelik üreticileri olarak enerji yoğun şirketler olduğumuz için üretim korkunç üretim maliyetlerine yol açtı. Bu durum, yıl sonu ve 2022 başı için üzerinde düşünülmesi gereken bir husus. Hurda fiyatlarındaki düşüş sona erdi ve [Türkiye’de olduğu gibi] trend yukarı yönlü olursa, maliyetler daha da yükselir. Müşterilerimizin bunu hesaba katması lazım, çünkü bu önümüzdeki dönemde büyük sorun haline gelebilir.

Hedef Alaşımlı Çelik

*Türk çelik sektörünün dünya pazarında rekabet gücünü arttırmak için neler yapılmalı sizce?

Öncelikle üretim kalitesini yükseltmeli ve fiyatlarını rekabetçi hale getirmelidir. Türkiye demir çelik sektörünün küresel piyasalarda rekabet edebilirliğini artırmak için mevcut kaynakların etkin kullanımı ve yerli enerji kaynaklarının devreye sokulması son derece önemlidir. Üretimin uzun mamullerden yassı mamullere doğru kaydırılması için gerekli Ar-Ge çalışmaları yapılmalı, yeni üretim teknikleri ve yeni ürünler geliştirilmelidir. Sektörde maliyetler artırıcı yüksek vergi ve benzeri mali yükümlülükler hafifletilmeli ve özellikle katma değeri yükse mamullerin üretimi konusunda devlet teşvikleri artırılmalıdır.

 *Firma olarak önümüzdeki yıla dair hedeflerinizden bahseder misiniz?

Özellikle sattığımız 4140 ıslah çeliği levha ve lama şeklinde stokumuzu güçlendirerek sektörün ihtiyaçlarını daha hızlı bir şekilde karşılamayı hedefliyoruz.

Hedef Alaşımlı Çelik

Avrupa doğalgaz fiyatlarında sert düşüş

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler