Bizi Takip Edin
->

Sanayi

Demir cevheri kaybını sürdürüyor

Demir cevheri fiyatları, Çin’de çelik üretiminin geçen yılın başlarından bu yana en düşük seviyeye inmesi ile birlikte ton başına 100 dolar seviyesine doğru düşüşünü sürdürdü.

da paylaşıldı

demir

Vadeli kontratlar Singapur piyasasında bu hafta, Çin’in çelik üretim hacimlerini düşürme çabalarını artırması ile birlikte yüzde 10’dan fazla düşerek Kasım ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. Yetkililer çelik üretim tesislerine çevre kirliliğini durdurmak için tüm yıl boyunca üretimi düşürme talimatı verdi ve Çarşamba günü açıklanan veriler üretimin geçen ay Mart 2020’den bu yana en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi.

“ÇELİK ÜRETİCİLERİNİ PİYASADAN UZAKLAŞTIRIYOR”

Tedbirlerin yıl sonuna doğru, kış döneminde kısıtlamaların tipik bir şekilde daha sıkı hale gelmesi ile birlikte, yoğunlaşması beklenirken, yetkililer ayrıca gelecek yıl Pekin’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’nda mavi bir gökyüzü de istiyor. Commonwealth Bank of Australia analisti Vivek Dhar. “Çelik üretimi kısıntılarına ilişkin belirsizlik ve aynı zamanda demir cevheri fiyatlarının aşağı yönde hareket etme beklentisi, çelik üreticilerini piyasadan uzaklaştırıyor” dedi.

ÇELİK VADELİLERİ DEĞER KAZANDI

Daha geniş anlamda, Çin ekonomisi Ağustos ayında zayıfladı. Perakende satışlardaki artış, Kovid-19 salgınını kontrol altına almak için sıkı tedbirler alınmasının ardından hızlı bir düşüş gösterdi. Pandemi hızlı bir şekilde kontrol altına alınırken, ülkenin güneyinde bu ay virüste yeni bir yayılma görüldü. Bu durum tüketicilerin uzun bir süre temkinli kalacağını işaret ediyor. Demir cevheri vadeli kontratları Singapur’da yüzde 5,6 düşerek ton başına 113.95 dolara kadar indikten sonra 115.30 dolar seviyelerine toparlandı. Fiyatlar Mayıs ayındaki zirvesinden bu yana 100 doların üzerinde değer kaybetti. Çin’de demir cevheri fiyatları yüzde 2,6 düşerken, çelik vadelileri değer kazandı.

Ücretli çalışan sayısında yüzde 10,9 artış yaşandı

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler