Bizi Takip Edin

Sektör

Demir cevheri tekrar 100 doların altında

Demir cevheri, dünyanın en büyük şirketi BHP Group’un küresel büyümede yavaşlama yaşanabileceğine dair uyarılarıyla tekrar 100 doların altına geriledi.

da paylaşıldı

demir

Demir cevheri, Çin’in mortgage ödeme boykotuyla mücadelesi, artan Kovid-19 vakaları ve dünyanın en büyük madencilik şirketi BHP Group’un küresel büyümeyle ilgili iki yeni uyarı yapması sonrası tekrar 100 doların altına geriledi. Birçok baz metal de değer kaybetti.

Çelik yapımında kullanılan demir cevherinin vadelileri geçtiğimiz hafta 7 ayın ardından kritik eşik olan 100 doların altına gerilemesinden bu yana bu seviyede bocalıyordu.

Pekin yönetimi bir yandan gayrimenkul sektöründeki riskleri hafifletmek için önlemler alırken diğer yandan artan Kovid-19 vakaları ile mücadele ediyor.

Dünyanın en büyük madencilik şirketi BHP Group geçtiğimiz hafta Rio Tinto Group’un uyarılarını tekrarlayarak Ukrayna’da yaşanan savaş, Avrupa’daki enerji krizi ve küresel çapta parasal sıkılaşma gibi nedenlerle küresel çapta bir yavaşlama yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu. Şirket CEO’su Mike Henry Çin’in önümüzdeki sene büyüme konusunda pozitif bir katkıda bulunacağını belirtti.

Çin’de yeni Kovid-19 vakaları neredeyse 700’e ulaşırken, virüsün daha bulaşıcı versiyonları büyük şehirlerde yayılmaya devam ederek ülkenin hastalığa karşı sert tutumunu test etmeyi sürdürüyor. Çin’de Pazartesi günü 699 vaka kaydedilerek 22 Mayıs’tan bu yana en yüksek vaka sayısına ulaştı.

Gayrimenkul sektöründe ise otoritelerin ev sahiplerinin ödemelerini herhangi bir cezaya maruz kalmadan geçici olarak askıya almalarına izin vereceği belirtiliyor.

Bununla birlikte mali otoriteler bankalara projelerini bitirmeleri için kredi desteği verme çağrısında bulundu. Önlemlerle birlikte bakı Pazartesi günü yükselirken Salı günü bakırla birlikte çinko, kurşun ve kalay da değer kaybetti. “Marj aralığı için yardımcı olsa da, gayrimenkul piyasası zor durumdayken Çin’in son altyapı destek paketi açıklamalarının ibrenin yönünü değiştirmek için yeterli olduğunu düşünmüyoruz” diyen Amy Sergeant liderliğindeki Morgan Stanley Analistleri, “Bakır fiyat öngörülerimiz bir süredir aşağı yönlü olsa da şimdiye dek yeterince düştü” değerlendirmesinde bulundu.

Gayrimenkul sektöründe uzayan bir kriz çelik ve demir cevheri için en büyük risk olarak değerlendiriliyor. Çelik talebinin zayıf olduğuna işaret eden emarelerden biri yüksek fırın oranlarının hükümetin destek paketi açıklamasına rağmen son dört ayın en düşük seviyesine gerilemesi oldu. Geçtiğimiz aylarda demir cevherinden bakıra kadar metallerin bir kısmı dünyanın en büyük tüketicisinde talep rakamlarının yarattığı endişelerle düşüş yaşamıştı.

Kısa vadeli borç stoku rekor seviyelerde

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler