Bizi Takip Edin
->

Röportajlar

‘Devletin kendini tarım alanında yenilemesi lazım’

Küresel gıda fiyatları ağustosun ardından eylülde de yıllık bazda yüzde 32.8 yükseliş kaydetti. Tahıl ve bitkisel yağlar ise artışta başı çekti. Son günlerde gündemde tartışma konusu haline gelen gıda fiyatlarındaki artışı kentimizde faaliyet gösteren Dokuzlar Bakliyat firma ortaklarından Halil Dokuzlar’a sorduk. Gazetemize konuyla ilgili görüşlerini aktaran Dokuzlar, ‘Devletin kendini tarım alanında yenilemesi lazım’ dedi.

da paylaşıldı

Dokuzlar Bakliyat firma ortaklarından Halil Dokuzlar

ÖZEL HABER2

Koronavirüs salgının başından itibaren fiyatları artan temel gıda ürünlerinin günümüze kadar artarak devam etmesi vatandaşı da isyan noktasına getirdi. Halil Dokuzlar gazetemize yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Şuanda dünyada gıda piyasasında tekel bir yapı var. Özellikle bakliyat ve ayçiçeği konusunda. Son zamanlarda ayçiçeği fiyatlarında ciddi bir zıplama var onun da sebebi şu; Ukrayna Türkiye’ye yeterli miktarda ayçiçeği yağı satışını durdurdu. Doların da yüksek olmasından dolayı yağ fiyatlarında ciddi bir artış yaşanıyor. Çünkü şuan üreticinin elinde hammadde yok. Hammadde olmadığı için talep var ve yaşanan talep artışı beraberinde ücret artışını da getiriyor. Bunun en büyük sebebi pandemiden dolayı tarım alanında yeterli ekimin yapılamaması.

‘ARSA TAPULAŞTIRILMASI YAPILMALI’

Cumhurbaşkanımızın da işaret ettiği gibi birkaç zincir market ürünleri stoklayınca piyasada ürün de kalmadı. Küçük tüccarın elinde kalan mal da tüccarın insafına kalmış durumda. Bu konuda atılması gereken en büyük adım; Devletin ekilebilir tarım alanlarını belirleyip, tarım il müdürlükleri ve mevcut olan ziraat mühendisleriyle ortak bir çalışma yaparak tarım sektörünün güçlendirilmesini sağlamak. Özellikle ekim alanlarında arsa tapulaştırılması yapılması gerektiğini savunuyorum. Vatandaş kafasına göre bir arsaya buğday, başka bir arsaya fasulye başka bir yere domates ekememeli. İşi bilen insanlarla arsa tapulaştırılması yapılır, ekinin başında durulursa insanlar da aldıkları üründen para da kazanır. Sağlık ocağına gittiğinizde size özel bir aile hekiminin olması gibi bir konu bu. Her ekilen arsanın da başında o işi bilen anlayan bir uzmanın olması çiftçiyi ona göre doğru yönlendirmesi gerekir.

‘EKİLEBİLİR ALANLARIN TESPİT EDİLMESİ LAZIM’

Bu sağlanırsa ekilen her üründen daha sağlık verim almak da mümkün olacaktır. Dolayısıyla devletin kendini tarım alanında yenilemesi lazım. Ekilebilir alanların öncelikle tespit edilmesinin ardından işi bilen gerçek çiftçilerle oturup bu alanları sağlıklı ve verimli nasıl değerlendiririz, hangi ürün bu topraklarda verimli yetişir bunun fizibilite çalışması yapılmalı sonrasında da bir ziraat mühendisi ve gıda mühendisiyle işin takibi yapılmalıdır. Dışarda mezun ve boşda olan birçok ziraat ve gıda mühendisi gençlerimiz var. Bunu yaparak hem onlara iş imkanı sağlanır hem de kendi ülkemizin verimli ekilebilir alanları değerlendirilmiş olur. Böylelikle de tarım ürünleri konusunda sıkıntı yaşamaz kendi ürettiğimizi kendimiz tüketir duruma geliriz. Kanada bugün bunu yapıyor, Amerika bunu yapıyor.

‘TARIM SEKTÖRÜ DE İHMAL EDİLMEMELİ’

Şu bir gerçek ki; Bundan sonraki süreçte savaşlar tarım üzerine olacak. Tarım alanları üzerine savaşlar çıkacak. Sanayiyi de desteklemeliyiz tabiki ama oturup bir demir parçasını yiyemeyiz değil mi?  Elbette başka sektörlerde de üretim yapmalıyız, telefon da üretmeliyiz, silah da üretmeliyiz  ancak esas olan temel ihtiyaç dediğimiz tarım ürünlerini kendi ülkemizde üretmek. İşte o zaman bu sorunların üstesinden gelebiliriz. Bu ülke insanının karnını doyurabilirseniz o zaman aldığı maaş da gözüne batmaz, kurun yükselmesi de endişe yaratmaz. Çünkü evine rahatlıkla alışverişini yapabilir. Tüm bunlar için tarım ve hatta hayvancılık sektörü ciddi anlamda desteklenmeli gereken neyse yapılmalı diye düşünüyorum.

Kavcıoğlu: ‘Manşet enflasyon ikinci plana atılmadı’

 

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler