Bizi Takip Edin
->

Röportajlar

“Dilovası’nda hava kirliliğiyle ilgili bir sıkıntımız yok”

Bir dönem çevre kirliliği ile sıkça gündeme gelse de, Türkiye ekonomisinin lokomomatiflerinden olan Dilovası’nı konunun bizzat muhattabı olan Çolakoğlu Metalurji Kurumsal İlişkiler Koordinatörü ve Dilovası Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Türker’den dinledik.

da paylaşıldı

Dilovası Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Türker’den

sibel özdemir

*Adını yıllardır kanser vakalarıyla andığımız Dilovası, aslında Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden biri. Peki Dilovası Sanayisi söylenildiği gibi yerleşim alanına mı kuruldu? Neden gündeme çevre kirliliği ile geldi?

Dilovası sanayisinin tarihi 1960’lı yılların ikinci yarısından itibaren başlıyor. İstanbul’da sıkışmış olan sanayici İstanbul’a en yakın bölgelere taşınmaya başlıyor. Bunlar Tuzla, Gebze, Dilovası, Kocaeli ve zamanla Adapazarı’na doğru gidiyor. Tabi o zamanlarda tesisler buraya geldiği zamanlarda buralar meyve bahçesiydi. Demir-Çelik, Kimya sektörü ilk kurulanlardan. O günkü Türk sanayisinin yapısında çevre diye bir şey söz konusu değildi. 60’lı- 70’li yıllardan bahsediyoruz tabi. Çevre kanunu sonraki yıllarda çıktı. Dolayısıyla o dönemlerde çok sıkıntı yaşanmamış. Geçmişi bilmeden, geçmişten gelip bugünü yargılayamazsınız. Çünkü o günkü şartlar oydu. Fakat zaman içerisinde çevrenin birçok şeyden daha kıymetli olduğunu herkes anladı.

‘DİLOVASI’NIN DEZAVANTAJLARI DA VAR’

Bunu halk da anladı sanayici de.. Neticede devlette anladığı için tedbirler almaya başladı. Öncelikle bir çevre kanunu çıkartıldı. Dolayısıyla şartlara uygun olmayan ve kurulduğu takdirde çevreye zarar vereceği ön görülen tesisler varsa bu tarz tesislerin kurulmasına kesinlikle izin verilmiyor. Bu konuda çok yol katedildi. Kimi fabrikasını yeniden kurdu, kimi sistemini değiştirdi, kimi bacasına ek filtreler taktırdı. Ve şuanda biz ısrarla söylüyoruz ki Dilovası’nda sanayiden kaynaklanan hava kirliliği normal standartların içinde. Hiç yok diyemeyiz tabi her yerde var ama Dilovası’nın dezavantajları da var. Dilovası’nın içinden E-5 geçiyor, otoyol geçiyor, limanlar var, demir yolu var. Bunlar bölge için hem avantaj hem dezavantaj.  Demiryolunun çok sıkıntısı yok. Elektrikli tren ama özellikle karayolları egzoz gazlarıyla anormal derecede hava kirliliğine neden oluyor. Yine bir dezavantaj da şu ki; bu bölge doğalgazın en geç geldiği bölgelerden biri. Dolayısıyla insanların gelir düzeyinden dolayı ne bulursa yakıyor tabirini kullanabiliriz. Kışın bu da kirliliğe yine bir katkı sağlıyor az ama çok.

Dilovası

Dilovası’nı, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Türker’den dinledik.

*Dilovası OSB’nin kuruluş tarihi olan 22 Mayıs 2002 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyorsunuz. O günden bugüne Dilovası’nda neler değişti? Dilovası’nın geldiği noktayı anlatır mısınız bize?

2007 yılında daha hiçbir şehrin hiçbir noktasında yokken biz iki tane hava kalitesi ölçüm cihazı koyduk. Ve bu örnek oldu şuan Türkiye’nin birçok yerinde var. 24 saat ölçüm yapar ve çevre bakanlığına direk online bağlıdır. Hatta bu sene de yenileme kararı aldık yenileyeceğiz. Şuanda hava kirliliğiyle ilgili bir sıkıntımız yok. Bu arada şunun da farkında olunmalıdır ki; buradaki fabrikalar çikolata fabrikası değil, neticede bir emisyon var. Ama bu emisyonların hepsi kontrol altında. Aynı kirlilik bugün Eskişehir’de var, Kütahya’da var, Manisa’da var yani her yerde var. Ama oralar gündeme gelmedi. Maalesef bugüne kadar hep Dilovası’nın kirliliği konuşuldu.

‘BÜYÜK SANAYİ KURULUŞUNUN 13 TANESİ BİZİM BÖLGEMİZDE’

Şuanda bölgemizde 300’e yakın sanayi tesisimiz var. Ağırlık olarak demir-çelik, kimya sektörü ve makine sektörü var. Bizde ki sanayi tesislerinin yapısı genelde çok büyük ölçekli fabrikalar büyük sanayi kuruluşunun 13 tanesi bizim bölgemizde ilk 50 de 2 fabrika var. 30’a yakın emisyonu olan fabrika var hepsinin de bacasında çevre bakanlığına online bağlı cihaz var. OSB olmadan evvel o dönemdeki büyüklerimizin biraraya gelmesiyle bölgedeki sorunların çözümü için bir birlik oluşmuş. Daha sonra bu vakıf çatısına dönüşmüş sonrasında ise OSB‘ye dönüştü. O dönemde hava kirliliği vardı, yollar yoktu, enerji sıkıntısı vardı. OSB olduktan sonra ilk önce bir plan yapıldı bölgede.

dilovası

‘MÜKEMMEL BİR ARITMA TESİSİNİ DEVREYE ALDIK’

Mesela çevre ile ilgili birçok OSB’de hatta şehirde arıtma tesisi yokken biz 2010 yılında çevre bakanlığının ve toplumun getirdiği baskıyla mükemmel bir arıtma tesisini devreye aldık. Şuanda da faal çalışıyor. Hiçbir sıkıntımız yok. Hatta uzun bir süre Dilovası şehir yerleşiminin de atıklarını biz aldık. İSU ile anlaşmıştık. Tüm 34.5 ve altı enerji nakil hatlarını galeri sistemine aldık yeraltında. Bu sene İSU’dan su hatlarını devr alıyoruz. Çünkü İSU bölgemizde yatırım yapmıyordu. Şimdi hatları biz devr aldık su dağılımını yapacağız. Elektriği dağıtıyoruz. Yollarımızı yaptık. Bir tek yapmadığımız idari binamız kaldı bir de sosyal tesisimiz. Kısmet olursa bu sene de onu yapacağız.

dilovası

*Pandeminin etkisinden birçok sektör olumsuz etkilenirken yatırımcı da yatırımlarını durdurmak ya da ertelemek zorunda kaldı. Yatırımların canlanması adına yapılması gerekenler nelerdir sizce?

Yatırımcı için bizim bölgemiz cazip bir bölge. Ancak ekonomik sıkıntılar ve belirsizlik sanayiciyi yatırım yapmakta temkinli davranmaya itiyor. Ama şuanda devam eden 10-12 tane fabrika inşaatı var bölgemizde. Hemen hemen hepsi makine sektörü. Bacalı sanayi pek yok. Sanayici bu pandemi döneminde zaten çalıştı. Hem bölgede hem fabrika bazında OSB olarak çok sıkı tedbirler aldık. Kocaeli Sanayi Odası’nın da girişimiyle ortaklaşa bir proje gerçekleştirdik tüm OSB’ler. İlk defa Türkiye’de örnek bir uygulama oldu. Bir merkezle anlaştık. Fabrikalarda PCR testi yaptık. Aşılama konusunda da İl Sağlık Müdürlüğü ile ortaklaşa bir proje gerçekleştirdik. Belli yerlere aşılama merkezleri kurduk.

Hafız Şerif Sokak esnafına kim sahip çıkacak?

 

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler