Bizi Takip Edin

Sanayi

Dış ticaret açığı ekimde 6,7 milyar dolar oldu

Ticaret Bakanlığı verilerine göre, dış ticaret açığı ekimde 6,7 milyar dolar oldu. 10 aylık dış ticaret açığı ise 94 milyar dolar olarak gerçekleşti.

da paylaşıldı

ihracat

Ticaret Bakanlığı verilerine göre, dış ticaret açığı ekimde 6,7 milyar dolar oldu. 10 aylık dış ticaret açığı ise 94 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ankara’da düzenlediği basın toplantısında ekim ayı dış ticaret rakamlarını açıklarken şunları belirtti:

“Genel olarak tüm zorluklara rağmen ihracatımız, temmuz ayından bu yana artış göstermeye devam ediyor. Ağustos ve eylül aylarının ardından ekim ayında da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 artışla 22,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu, ekim ayında tarihi bir ihracat değerine ulaşmamız anlamına geliyor.

2023 yılı Ocak-Ekim döneminde ihracatımız 210,1 milyar dolar olarak gerçekleşti ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,3 artış kaydetti.

Son 12 aylık ihracat rakamı ise ekim ayı itibariyle yüzde 0,7 artışla 254,8 milyar doları aşarak, 2022 yıl sonundaki tarihi rekoru bir kez daha geride bıraktık.

İthalatımız ise ekim ayında yüzde 1,3 artışla 29,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Sonuç olarak, ekim ayında dış ticaret açığımız bir önceki yıla göre yüzde 14,9 azalarak 6,7 milyar dolara geriledi ve ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 77,3 seviyesine yükselerek 4,4 puan arttı.”

KOTO’da tüketicinin korunması hakkında seminer

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler