Bizi Takip Edin
->

Sektör

Doğalgaz fiyatı düşebilir mi?

Karadeniz’de yaşanan doğalgaz keşfinin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan keşfin faturalara yansıyacağı yönünde açıklamalar gelmişti. Bu açıklamalar sonrasında gözler, BOTAŞ’ın kış mevsiminde uygulayacağı olası tarifelere çevrildi.

da paylaşıldı

doğalgaz

Doğalgaz konusunda hem olumlu hem de olumsuz gelişmeler yaşanıyor. BOTAŞ’ın, Rusya’dan, 1 Temmuz’da 183-184 dolara kadar gerileyen doğalgaz ithalat fiyatı, yılın son çeyreğinde 1 Ekim’de 166 dolara kadar düşecek. Rusya’dan, ithal edilen her 1000 metreküp gaza 17-18 dolar daha az ödenecek.

GAZ FATURASI AZALACAK
Türkiye, yılda 45-50 milyar metreküp doğalgaz tüketiyor. Rusya, Azerbaycan ve İran’dan boru hatları ile uzun dönemli anlaşmalarla doğalgaz ithal ediliyor. Sözleşmelere göre gaz fiyatı, petrol ve türevlerindeki fiyat hareketine göre üçer aylık dönemler halinde yeniden hesaplanıyor. Brent petrol fiyatları, ithal edilen gazın fiyatına 6-9 aylık gecikme ile yansıyor. Petroldeki gerileme, ithal edilen gazın fiyatına da otomatik olarak indirim olarak yansıyor. 2020 yılında petrol fiyatlarının belirgin biçimde düştüğü dikkate alınırsa, Türkiye’nin gaz faturasının da azalacağı rahatlıkla söylenebilir.

ARTAN KUR BOTAŞ’I ZORLUYOR
Türkiye, Rusya’ya, 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere ikinci çeyrekte ithal ettiği her 1000 metreküp gaza ortalama 230 dolar ödedi. Fiyat, petroldeki düşüşe bağlı olarak geriledi. 1 Temmuz’da 183-184 dolara kadar indi. Doğalgaz ithalat fiyatının, yılın son çeyreğinde (1 Ekim’de) 165-166 dolara kadar ineceği hesaplanıyor. Rusya’dan, ithal edilen her 1000 metreküp gaza en az 18 dolar daha az ödenecek. Bu, büyük bir avantaj olarak öne çıkıyor. Ancak, artan dolar kuru, BOTAŞ’ı finansman yönünden zorluyor. Kurun daha da yükselmesi, BOTAŞ’ın ithal ettiği gazda yakaladığı fiyat avantajını ortadan kaldırıyor, müşteriye yönelik olası indirimin önünü kesiyor.

“AL YA DA ÖDE” RİSKİ
Habertürk’ün haberine göre enerji yönetimi, bu veriler ve izleyen aylarda ortaya çıkacak (özellikle dolar kuru) gelişmeleri dikkate alacak ve kış tarifesini belirleyecek. Doğalgaz sektörü uzmanları, BOTAŞ’ın bu yıl bir miktar “al ya da öde” riski bulunduğunu belirterek, “BOTAŞ, kış mevsimine girerken gaza indirim yapabilir. Böylece, tüketimi artırarak ‘al ya da öde’ riskini de azaltır” dedi. Uzmanlar, BOTAŞ’ın yılın özellikle ilk yarısında doğru bir strateji ile boru gazına göre çok daha ucuz olan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithal ettiğine işaret ederek, “Boru gazı 200 dolar düzeyinde seyrederken, spot piyasada LNG 90-100 dolar düzeyinde bulunuyordu. BOTAŞ, ithalatını bu alana kaydırdı. Dolayısıyla boru gazına ilişkin sözleşmelerde bir miktar ‘al ya da öde’ riskinden söz edilebilir” diye konuştu.

KTO Başkanı Öztürk; ‘Sorunların bizzat takipçisi olduk’

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler