Bizi Takip Edin
->

Sektör

Dokumacılar, elektrik zammı yüzünden tezgah kapattı

Elektrik fiyatlarına yılbaşında yapılan zamlar, Denizli’nin dokuma merkezlerinden Babadağ’da üretimi durma noktasına getirdi. Zamların ardından fason dokumacılık yapan çok sayıda esnaf, yüksek faturalarla karşı karşıya kalmamak için yaklaşık 4 bin tezgahı durdurup üretime ara verdi.

da paylaşıldı

dokumacılık

Dünya Gazetesi’nden Osman Nuri Boyacı’nın haberine göre, 660 üyesi bulunan Babadağ Dokumacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ekrem Karaçoban, dokumacılığın ilçe ekonomisinin önemli gelir kaynaklarından olduğunu belirterek, elektrik fiyatlarına yapılan yüzde 52-127 zamların dokumacı esnafını üretim yapamaz duruma getirdiğini söyledi.

Başkan şunları kaydetti: “Bir tezgah ayda ortalama 1000 TL tutarında elektrik kullanıyor. Dokuma fiyatları atkı sayısına göre 60 kuruş, 1 TL arasında değişiyor. Yeni tarifeyle kullandığımız elektriğin fiyatı yüzde 127 artacak. Üretim yaptığımız firmalar henüz dokuma fiyatlarında artış yapmadı. Bu koşullarda üretim yapan dokumacılar elektrik giderini bile karşılayamayacak. 660 üyemiz var, birçoğu 5-6 tezgahla üretim yapıyor. Esnafın neredeyse tamamı üretimi durdurdu, tezgahı kapattı. Elektrik fiyatlarında düzenleme yapılmaz veya üretim fiyatları artırılmaz ise dokumacı esnafı tezgahını çalıştırmayacak.”

CHP’DEN İLÇEYE ZİYARET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, ilçeye giderek Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı ile birlikte dokumacı esnafının sorunlarını dinledi. Görüşmede Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı, “Artan emtia fiyatları, motor yağındaki, tezgah parçalarındaki ve en büyük gider kalemimiz olan elektrik fiyatlarındaki artış dokumacı esnafımızı bu işi yapamaz noktaya getirdi” dedi.

“35 SENEDİR BU İŞİ YAPIYORUM, BÖYLE ARTIŞ GÖRMEDİM”

Dokumacı Şahin Çetin, 35 yıldır dokumacılık yaptığını, son dönemde yaşanan fiyat artışları üzerine tezgahlarını durdurmak zorunda kaldığını söyledi. Çetin, “İşlerimiz iyi gidiyordu. Elektrik fiyatının artması üzerine, yılbaşından itibaren makinelerimizi kapattık. 20 tane makinem, 3 tane çalışanım vardı. Onlar da işsiz şu anda. Daha önce elektrik faturamız 25 bin lira geliyordu . Gelen zamlarla 50-55 bin lirayı geçecek diye düşünüyorum. 35 senedir bu işi yapıyorum, böyle bir artış görmedim” diye konuştu.

İsviçre bankasının CEO’sundan Bitcoin için 2022 tahmini

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler