Bizi Takip Edin

İş Dünyası

Dövizi düşürmek için faizi artırıp reel sektörü baltalıyoruz!

Piyasalar tarafından merakla beklenen ve dün sonuçlanan TCMB’nin politika faizi, piyasa tahminlerinin üzerinde 200 baz puan artırarak %19 seviyesine yükseltildi.

da paylaşıldı

analiz yeni imza

Özetle, piyasa beklentisinin üzerinde bir hamleye imza atan TCMB, Türk Lirası’nın dünya liginden olumlu anlamda ayrışmasına neden oldu. Ancak enflasyonun kontrol altına henüz alınamaması ve beraberinde ABD tahvil faizlerinin yükseldiği bir ekosistemde, TCMB’nin pandemi riskine rağmen güçlü ve zor bir karara imza attığını gözlemliyoruz.

Daha önceki yıllarda da denendiği üzere faizi durmadan artırmanın da tek ilaç olduğunu düşünmemek gerekiyor. Merkez Bankası’nın bu artışına rağmen, henüz içeride döviz hesaplarında çözülme göremiyoruz.

Bu nedenle, faiz kararı zaman kazandırıcı bir ilaç olarak görülebilir ama pek çok alanda normalleşme adımları ile güvenin hızla tesis edilmesi gerekiyor. Merkez Bankası politika faizin baskılayıcı unsur olarak arttırma yönünde karar verdi. Lakin ülke olarak istihdamın artması, ekonomi çarklarının hızlanması açısından yatırım ve harcamalara da ihtiyacımız var.

Faizler yukarı yönde olduğu sürece yatırım ve harcama ortamından bahsetmek pek de mümkün görünmüyor. Birçok sektör bu karardan olumsuz etkilenecektir. Yükselen kredi faizleriyle inşaatçı binalarını, otomotivci otomobilini satamaz duruma gelecek.

Ha keza beyaz eşya satıcısı, mobilya satıcısı da satış yapamaz duruma gelecek ve dolayısıyla reel sektör daha da dar boğazın içine çekilecek. Reel sektör küçülmek zorunda kalırsa, işçi çıkarmaya da başlar. Nitekim kısa çalışma ödeneğinin de son bulacağını düşünürsek işçi çıkarmayı bekleyen reel sektör gaza basacak ve birçok kişiyi işten çıkaracaktır.

Sonrası malum.. Yine artan işsizlik. İşçi işsiz kaldığı için harcama yapamayacak, harcama yapamadığı için reel sektör daha da küçülmek zorunda kalacak ve zarar etmeye başlayacak.

Peki diğer ülkelerde durum ne? Mesela FED naptı? Onların faiz arttırma gücü yok muydu elbette vardı ama piyasayı canlı tutmak, üretimi korumak ve işsizliği azaltmak adına faizleri arttıramayız dediler.

Özetle söylemek gerekirse, dövizi baskılamak adına faiz artırırken diğer taraftan da piyasaları, reel sektörü ve tarım sektörünü baltalıyoruz. İşsizliğin de artmasına zemin hazırlıyoruz. Kara bir tablo çizdiğimin farkındayım ama olası gerçekler bunlar, umarım ben yanılıyorumdur. Tüm gelişmeleri hep birlikte izleyip göreceğiz.

Benden söylemesi…

Taksitli alışveriş imkanı sunan AVM’ler de dar boğazda

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler