Bizi Takip Edin
->

Röportajlar

Emektar Makine Serap Demirer: VAAV ile dünyaya açılıyoruz!

Özellikle son yıllarda önemi daha iyi kavranan ve sürekli gelişmeye açık olan sektörlerin başında makina ve imalat sektörü geliyor. Sadece Kocaeli’de değil tüm Türkiye genelinde erkek egemen makina sektöründe bir kadın olarak başarı hikayesi yazan Emektar Makina Yönetim Kurulu Başkanı Serap Demirer sektörde kadın olmayı ve firmanın hedeflerini Sibel Özdemir ile İş Dünyası’na anlattı.

da paylaşıldı

emektar makine

Sürdürülebilir başarı için planlı hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Serap Demirer, “Her krizden büyüyerek çıkmayı başardık. Türkiye’nin en iyi makine firmaları arasında Emektar Makina var. Yeni dönemde ise imalat markamız VAAV ile dünyaya açılacağız” şeklinde konuştu.

İşte Serap Demirer ile röportajımız; 

*Emektar Makina ne zaman kuruldu? Bize firmanızın kuruluş öyküsünü anlatır mısınız?

Emektar Makina 1956 yılında babam Fahri Bey tarafından kurulmuştur. Otomotiv yan sanayine yedek parça üretimi, özel makine üretimi üzerine yıllarca çalışmış 1980’li yıllarda makine ticaretine geçiş sağlanmıştır. 1980’den 2000’li yıllara kadar bu böyle devam etmiştir.

*Bir aile şirketinde başladığınız serüvene daha sonra bütün sorumluluğu üstünüze alarak devam ettiniz. O gün neler hissettiniz? Geminin kaptanı olmak daha farklı olmalı.

Aile şirketinde çalışmam çocukluk yıllarında başlamaktadır. Oyun alanım babamın imalat atölyesiydi. Daha sonra üniversiteyi bitirip evlendim. Resmi olarak şirkette görev almaya başladım. Şirketin tüm departmanlarında yıllarca çalıştım.  Muhasebe, lojistik, proje, satış departmanlarında şirket ile ilgili tüm işleyişin içinde yer aldım. 2000’li yıllara gelindiğinde şirket içinde bir değişim olması gerekti. Babam artık geriye çekilmek istediğini dile getirdi.

emektar makine

Emektar Makina Yönetim Kurulu Başkanı Serap Demirer

‘KURUMSALLIĞA İNANDIM VE UYGULADIM’

Abim farklı bir alanda çalışma isteğini dile getirince şirketin tamamen farklı bir şekilde yeniden oluşturulması gerekti. Ben tek başıma Emektar Makinanın bilgi birikimi ve tecrübesini yeni kurduğum şirkete entegre ederek geçmişten gelen güçle Emektar Makina’yı kurdum. O tarihlerde bir kadının tek başına şirket yönetiyor olması oldukça ilgi çekici oldu. Kendi ismimin şirketimin önüne geçmemesi için yıllarca kurumsallığa inandım ve uyguladım.

*Erkek egemenliği hâkim olan makine sektöründe şirketin başına geçtiniz, o dönem ilk hedefiniz ne oldu?

Geçmiş tecrübeleri toparlayıp yeni bir çalışma şekli geliştirmek ve şirketin 5 yıllık eylem planını oluşturmak oldu. Geçmişteki çalışılan firmalar ve müşterilerimizle ilişkileri arttırmak, yeni firmaları bünyeye katmak ile ilgili çalışmalara başladım.

emektar makine

 

 

* İşiniz ile ilgili olumsuzluklar yaşadınız mı? Yaşadığınız olumsuzluklar sizi nasıl etkiledi?

‘HATALARDAN DERS ÇIKARMAK LAZIM’

Tecrübe bir günde öğrenilecek bir şey değil. Genellikle yaşanan kötü olaylar bizlere tecrübe oluyor. Başkalarının hayatlarından dersler çıkarmak lazım. İnsan bütün hataları kendisi yapacak kadar uzun yaşamıyor. 15. yüzyılda Japon hükümdarının en sevdiği çay kâsesi kırılıverir, hükümdar ustalarından bir çözüm bulmalarını ister. Ustalar kırık kasenin parçalarını birleştirip, çatlakların göründüğü yerleri altın tozu ile daha da belirginleştirdiler. Hükümdar tarafından büyük beğeniyle karşılanan bu tamir işlemi, sonraki yıllarda çok özel bir el sanatı, KİNTSUGİ olarak adlandırılır. KİNTSUGİ Japon Wabi-Sabi felsefesine dayanır. Wabi-Sabiye göre; bir eşya veya insan bir hasara uğramış acı çekmişse bundan bir ders alır ve bu konuda bir anıya sahip olur. Bu nedenle eski halinden daha da değerlidir. Nice güzelliğin kırılır kırılmaz değerini yitirdiği bu dünyada, kırılmaya bir yok oluş, bir değersizlik değil de yepyeni bir varoluş biçimi olarak bakan bir yaklaşım. Leonard Norman Cohen’in dediği gibi; Her şeyde bir çatlak vardır, ışık içeriye ancak böyle girer. Birçok olumsuzluk yaşanıyor. Hayal kırıklıkları, kaybedişler, yenilgiler… Bu sizi sonuçta daha değerli ve eşsiz kılıyor. Ben de yıllar içinde epey tecrübe edindim diye düşünüyorum.

emektar makine

*Çok duyduğumuz “Anahtar Teslim Fabrika” sloganınız var. Bize bunu anlatır mısınız?

Emektar Makina bu gün dünyanın her yerine talaşlı imalat ve sac işleme ile ilgili üretim projeleri yapabilecek ve tesisleri kurabilecek tecrübe ve mühendislik alt yapısına sahiptir. Bünyemizdeki çalışanların % 90’ı teknik okul mezunu veya mühendistir. Şirketimizde görev alan makine, elektrik, elektronik ve endüstri mühendisi çalışanlarımız bulunmaktadır.

*Üretimini ve ticaretini yaptığınız makine grupları hangileri?

‘EMEKTAR MAKİNANIN İMALAT MARKASI DÜNYAYA AÇILIYOR’

Kendi markamız olan VAAV sac işleme ürünleri ile Türkiye’de ve dünyada sac işleme ve kaynak çözümlerinde hızlı bir şekilde tanınmaya başladık. Türkiye’de üretilen, dünya markası olan BAYKAL MAKİNA, ŞAHİNLER, ISITAN, HİDROLİKSAN gibi firmaların makinalarının yanı sıra BURLA MAKİNA, REİS MAKİNA, ARAN MAKİNA gibi ithalatçı firmalarımız ile de çalışmalarımız bulunmaktadır. İthalatını yaptığımız markalarımız CNC makinalarda YDPM YIDA, EXTRON, ZMAT, MYDAY ile çalışıyoruz.

*Sektörünüzde fuarlar önemli sanırım. Yurtiçi ve yurtdışı fuarları ile ilgili neler yapıyorsunuz?

SÜREKLİ GELİŞEN VE TEKNOLOJİYİ TAKİP EDEN FİRMA

Sektörümüzün yerelde yapılmış fuarı SANTEK’tir. MAKTEK FUARI Türkiye’deki yapılan sektör fuarlarının en büyüğüdür. Yurt dışında Euroblech pandemi bitiminde katılacağımız fuarlardan biridir. Günceli, teknolojiyi bilmek, takip etmek ve imalatçıya sunmak öncelikli işimizdir. Biz sürekli gelişen ve teknolojiyi yakın takip eden bir firmayız.

*Yeni bir mobil aplikasyon çıkardığınızı duyduk onunla ilgili bilgi alabilir miyiz?

Bizim firma olarak sürekli gelişen bir firma olduğumuzu daha önce de söyledik. İmalatçının yanında bir firmayız. Firmalar çoğu zaman tecrübeli eleman bulamıyorlar. Yetiştirmek hem maliyetli hem de zaman gerekiyor. VETERAN MACHINING bu açığı ortadan kaldıracak bir program olarak ortaya çıktı.

*VETERAN MACHINING programın yeni mezun mühendislere önemli bir kaynak olduğunu mu söylüyorsunuz?

‘KUSURLARI İMALATA BAŞLAMADAN ÖNGÖRMEK’

Programı yeni mezun Makine, Malzeme, İmalat, Endüstri Mühendisleri gibi imalat sektöründe çalışabilecek mühendisler ile makine teknolojileri ve talaşlı imalat alanlarından yeni mezun tekniker personel başta olmak üzere tüm tecrübeli tecrübesiz teknik personel kullanabilir. Talaşlı imalat alanında yatırım yapan işverenler ile bu alanda yönetici pozisyonunda bulunan tecrübeli mühendis veya teknikler, yönettikleri insanlarda görülebilecek bilgi eksikliğinden ortaya hatalı imalatlara mobil ve hızlı olarak bir çözüm olarak görmelidirler.  İmalat sırasında ortaya çıkan kusurları imalata başlamadan önce öngörmek gerekir ancak gerek zaman kısıtlaması gerek doğru bilgiye hızlı ulaşamamak gerekse teknik bilgi eksikliğinden kaynaklanan matematik hatalarından dolayı imalat sürecinde alınan kararlarda hatalara sebep olmaktadır.

emektar makine

Emektar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Serap Demirer makine mühendisi oğlu Atahan Demirer ile sektördeki gücünü perçinliyor.

YÜZDE 20’DEN YÜZDE 100’E KADAR İYİLEŞTİRME

Bu hatalar da seri imalatlarda yüzbinlerce TL ve uzunca sürelere tekabül edebilmektedir. Örneğin kalite sistemi tam oturtulmamış orta ölçekli 50 kişinin çalıştığı bir firmada kılavuz çekme işlemi yapılacak bir malzemeye kılavuzdan önce sertleştirme işlemi yapılmasının malzeme yüzeyinde ve derinliğinde ne kadar sertliğe sebep olacağı tecrübe eksikliklerinde öngörülmeyebilir. Bu durumda imal edilmiş parçalar hiçbir işe yaramaz imalat zamanı boşa harcanmış olur, işi yetiştirmek için geçen süre de işverenin cebinden çıkar. Her sene bu gibi aksaklıkların her 10 işten birinde çıktığı değerlendirilirse 9 işten elde edilen kar miktarı 1 işin zararını tolere etmeye harcanmış olabilir. Yani en nihayetinde bu gibi aksaklıklar nedeniyle %20 den %100’e kadar iyileştirme yapılabilir.

*VETERAN MACHINING çok teknik bilgi alt yapısına sahip olmayanların da sanırım başvuracakları bir kaynak olacak?

Evet aslında öyle de diyebiliriz. Başka bir örnek olarak da imalat alanında çalışan küçük ve orta seviyedeki firmaların birçoğunda imalat mühendisi çalışmamaktadır. Çalışsa bile tecrübe yetersizliğinden ve ani karar vermekten kaynaklı hatalar olmaktadır. İmalat için gelmiş bir teknik resimde görülen sembolün yeteri kadar iyi bilinmemesinden ortaya çıkan hatalı imalat ürünlerinin önüne geçilememektedir. Bu hatalar parça üzerinden alınmamış çapaktan da kaynaklanabilir, hatalı işlenmiş ölçüden de kaynaklanabilir. Eğer bu firma bu ürünleri ihraç ediyorsa ihraç edilen müşterisinden sadece çapakları almadığı için ret alabilir. Savunma sanayisinde çalışan firmaları değerlendirecek olursak kalite standartları yüksek ve toleransları çok hassas olan işleri yapabilmek için milyonlarca TL yatırmış olan firmalarda bile halen çok basit ölçü hataları çıkabilmektedir.

‘HATALARDAKİ EN BÜYÜK PAY PERSONELİN BİLGİ EKSİKLİĞİ’

Bu gibi hataların tamamına yakını bilgi eksikliğinden kaynaklanır ve ISO 9001 kalite standartlarına ve diğer standartlara göre de hatalardaki en büyük pay personeldeki bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Yine bazı şirketlerde teknik terimlerin yabancı dillerdeki karşılıkları tam olarak bilinemeyebileceğinden malzemelerin farklı ülkelerdeki norm karşılıklarından, Whitworth dişlerin okunması ve açılmasına kadar birçok basit görülen ancak sürekli hata yapılabilen durumlarda kurtarıcı pozisyonda olacak bir uygulamadır. Şirketlerin müşterilere teklif verme süreçlerinde karşılaştıkları malzeme sınıflandırması ve ağırlık hesaplama gibi işlemleri hızlı yapmaları da sağlanacağından müşteri taleplerine çok daha hızlı cevap verilebilecektir.

*VETERAN MACHINING anladığımız kadarı ile tüm imalatçıların ulaşabileceği ve kullanabileceği bir kolaylıkta…

‘İMALAT ALANINDA TÜRKÇE BİR KAYNAK YOK’

Bu uygulamanın İmalat konusunda dünyada sayılı olarak rakibi vardır. İmalat alanında birçok mobil uygulama vardır ancak bu kadar teknik başlığın bu kadar temiz bir ara yüz ile aktarıldığı Türkçe bir kaynak yoktur. Yabancı ülkelerin ürettiği mobil uygulamalarda uygulamamızda bulunan başlıkların tamamına ulaşmak için mobil aygıt başına 120-150 TL arasında ücret ödemek gerekmektedir. Bu sebeplerle ülkemiz için bu uygulama rakipsizdir.

MOBİL UYGULAMADA MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ÖN PLANDA

Türkçe dil desteği olmasından dolayı da dil yetersizliğinde normların kıyaslanması için oldukça elzemdir. Son olarak rakip uygulamaların hiç biri profesyonel bir yapı aracılığı ile ortaya konmamıştır. Mobil uygulamayı yayınlayan firma olarak imalat makineleri ve müşteri sorunlarını çözme konusunda çok büyük başarılarımız olmasından kaynaklı mobil uygulamada da müşteri memnuniyeti en ön planda tutulmuştur.

*VETERAN MACHINING fikri kimden çıktı?

Oğlum Atahan Demirer makine mühendisidir. Şirket bünyesindeki mühendis arkadaşlarımız ile beraber titiz çalışma sonucu ile beraber böyle bir program ortaya çıkmıştır.

*Firma olarak dünya pazarında yer almak adına neler yapıyorsunuz?

‘SINIRLARIN AÇILMASI İLE TİCARETİMİZ ARTACAK’

Firma olarak 10 ülkeye ihracatımız söz konusu. Pandemi öncesi ilişkiler daha fazlaydı. Fakat pandemi ile beraber sekteye uğradı. Dünyada korona virüsün kontrol altına alınması ve sınırların açılması ile beraber ticaretimizin daha da artacağını düşünüyoruz.

*Makine sektöründe isim yapmış bir firma olarak pandemi sürecini de dahil ettiğimizde 2020’yi nasıl değerlendirirsiniz?

‘ŞİRKET İÇİ EĞİTİMLERE ÖNEM VERDİK’

Emektar Makina her yıl bir önceki yıla nazaran daha nitelikli işler yaparak yeni yıla girmektedir. Pandemi döneminde önümüzdeki 5 yıllık çalışma planımızı tamamladık. Şirket içi yeni yapılanmalar ile ilgili genç dinamik bizimle aynı vizyona sahip ekip arkadaşlarımızı şirkete dahil ettik. Şirket içi eğitimlere önem verdik. Kendi markamız olan VAAV ürünleri ile ilgili mühendislik çalışmalarını çeşitlendirdik.

*Makine sektöründe yaşanan en büyük sıkıntı nedir?  Size göre çözüm önerileri neler?

‘EN BÜYÜK PROBLEM ARTAN DÖVİZ FİYATLARI’

Makine sektöründe maalesef en büyük problem artan döviz fiyatları. Yerli üretim makinalarımızın da imalatında kullanılan birçok malzeme döviz olarak alındığı için fiyatlar yükselmektedir. İthal ürünlerinde de artan navlun fiyatları makine maliyetlerine etki etmekte ve imalatçıların ihtiyaç duydukları imalat makinalarına sahip olmada zorlanmalarına sebep olmaktadır. Makine alımında imalatçılar finans sağlayabilmek için bankalara başvurmakta fakat artan faiz oranları imalatçının yeni makine yatırımı yapmasında önemli engel teşkil etmektedir.

ÜRETEN TÜRKİYE’YE EL ELE

Biz Emektar Makina olarak bu pandemi döneminde ÜRETEN TÜRKİYE’YE EL ELE sloganı ile yola çıktık. İmalatçı firmalarımıza destek verebilmek için makine yatırımı yapacak firmalara Yatırım Teşvik Belgesini biz çıkarttırıyoruz. Anlaşmış olduğumuz yatırım teşvik belgesi çıkartmada uzman bir firmamız ile partnerlik anlaşması imzaladık. Leasing firmaları ve finans kuruluşları ile makine yatırımı yapacak firmaların yükünü alabilmek için faiz indirimi anlaşmaları imzaladık.

*Bu sektörde kadın olmanın zorlukları var mı, siz neler yaşadınız?

‘AKILLI İNSANLARLA DOST OLUNMALI’

İnsanın çapı dostlarının çapı kadardır. Hayallerini, umutlarını, hedeflerini gerçekleştirmene destek veren, seni yüreklendiren, sana omuz veren, seninle aynı değerlere sahip insanlarla dost olunmalı. Akıllı insan kime akıl danışacağını bilen insandır. Akıllı insanlarla dost olunmalı. Gerçek dostlar insanın hayat sigortalarıdır. Vefa, sadece asil ruhlu insanlarda bulunan bir özelliktir. Vefası olmayan, duygularını, iyi niyetini, merhametini istismar eden insanlardan uzak duracaksın.

emektar makine serap demirer

dav

‘ÇELİK BİR ZIRH İÇİNDEYİM’

Kadın olmak başlı başına sorumlulukların artması demek, hele çalışan kadın olmak 4 misli çalışmayı, sabrı ve fedakarlığı gerektiriyor. Benim ömrüm çalışmak ile geçti. Hayatımda hep başarı olmadı. Ancak hayal kırıklıkları, yenilgiler, kayıplar beni daha da güçlendirdi. Bu gün geçmişe bakıp iyi ki bunları yaşamışım diyorum. Çelik bir zırh içindeyim artık.

*Hem bir emekçi hem de bir şirket sahibi olarak kadınlara öğütleriniz var mı? İş hayatındaki kadınlara neler söylemek istersiniz?

Benim kadınlara tavsiyem Tolstoy’un sözleri ile olacak; Yaşadıkların ile değil yaşattıkların ile anılırsın… Ve unutma bir gün gelir yaşattıklarını yaşarsın. İnsanın gerçek gücü sıçrayışta değil, sarsılmaz duruşundadır…

* Bu yıla ilişkin rakamsal gelişmeler ne yönde olacak?

‘İMALATÇILARA YÖNELİK FAİZ İNDİRİMİ UYGULAMASI BEKLİYORUZ’

Bu yıl şirketimizin büyümesini %25 olarak belirledik. İthalatını yaptığımız makine gurubunda ve yurtiçi makina yatırımda maalesef artan navlun fiyatları vergi yükü imalatçıyı zırlayacaktır. Bankaların imalatçılara yönelik faiz indirimi uygulamalarını bekliyoruz. Yakın tarihte imalatçı firmalarımız için teknoloji üreten ve dünyayla rekabet edebilecek projesi olanlara KOSGEB, Kalkınma Ajansı ve TÜBİTAK gibi kurumların destek vermesini bekliyoruz. İnanılmaz yetenekli ve dünyayla rekabet edebilecek imalatçı firmaların bu ülkede zor şartlarda ve tamamen kendi sermayeleri ile ürettiklerine şahidim. Bu gurur verici bir durumdur. Aynı zamanda yurtdışı firmalarımız ile her bir araya gelişimizde ülkemizin yabancı sermaye için çok iyi bir Pazar olduğunu, ülkemize yatırım yapmalarını söyleyerek gönüllü elçilik vazifesini de her fırsatta yerine getirmiş oluyoruz.

 * Bundan sonraki planlarınızda neler var, şirketinizi dünya piyasalarında hangi konumda görmeyi arzu ediyorsunuz?

‘DIŞ TİCARETİMİZİ ARTIRMAK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ’

Her gecen gün değişen ve büyüyen bir yapı ile şirketimiz büyümekte ve gelişmektedir. Mühendislik ve proje firması olmaya doğru gitmeye başladık. En ekonomik şekilde, en doğru ürünü,  en hızlı şekilde üretmek için imalatçı firmalarımıza üretim prosesleri hazırlamaya başladık. Dış ticaretimizi arttırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Partnerlik anlaşmaları ve yurt dışı tedarik zincirini önümüzdeki yıllarda kurmayı hızlandıracağız.

‘VAAV ÜRÜNLERİNİ ÇEŞİTLENDİRİP FARKLI ÜLKELERE SATMAK İSTİYORUZ’

Kendi markamız olan VAAV ürünlerini çeşitlendirip farklı ülkelerde satmak istiyoruz. VETERAN MACHINING mobil aplikasyonu İngilizce olarak da yaptık, farklı dillerde yazılımın sanal zekâ ile entegrasyonunu sağlamak ile ilgili projemiz bulunmakta. Tüm amacımız imalat sektöründeki firmalarımızın sürdürülebilir imalatlarını en kaliteli hale getirebilmek. Az sayıda firmada bulunan teknik kadromuz, müşteri odaklı çalışmaktadır. ÜRETEN VE GELİŞEN TÜRKİYE İÇİN EL ELE sloganı bizim için önceliklidir.

Palandöken’den esnafa destek için 12 maddelik yeni talep

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler