Bizi Takip Edin

Köşe Yazıları

Emlak Kılavuzu: “Talebin olduğu yerde fiyatlar yükselecektir”

Son dönemin tartışma konusu gayrimenkul sektörü. Hızla artan konut satış fiyatları yatırımcısını memnun etse de birçok vatandaş konuttaki bu fiyat artışının kiralara yansımasından rahatsız.

da paylaşıldı

emlak kılavuzu

Kentimizde hizmet veren Emlak Kılavuzu işletme sahibi Murat Uygun ve kuzeni gayrimenkul danışmanı Begüm Sancak ile emlak sektörünün geleceğini konuştuk.

İşte detaylar…

*Sektöre giriş hikayenizi sizden dinleyelim mi?

Yaklaşık 8-9 yıl sektöre olan merakımla birlikte Turyap Emlak olarak sektöre giriş yaptım. Sonrasında ise 2019 yılında açtığımız YouTube kanalıyla yolumuza devam ettik. Emlak sektörü hakkında merak edilenler, gayrimenkul yatırımları hakkında bilgiler, ev turu, emlak danışmanlığı, gayrimenkul danışmanlığı, ev alırken, satarken veya kiralarken dikkat etmeniz gerekenler, emlak ofisleri, satılık, kiralık gayrimenkuller, yatırım, finans ve emlakçılıkla ilgili her şeyi paylaştığımız bu kanal artık Türkiye’nin en sevilen, güvenilir ve tercih edilen emlak markası olmak için yola çıktı. Sonrasında Emlak kılavuzunu marka haline getirelim istedik. 2022’nin Ocak ayında da bu ofisi açtık. Gayrimenkul uzmanlarından oluşan kadromuzla sektörde hizmet vermeye devam ediyoruz.

emlak kılavuzu

*Son dönemde gündemde tartışma konusu olan konut satışları ve kiralamada yüksek fiyat artışı sektörü nasıl etkiledi?

“MAHKEMELERDE KİRACI-MAL SAHİBİ DAVALARI ÇOK FAZLA ARTIŞ GÖSTERDİ”

Bu konuyla ilgili özellikle yüksek kira artışlarını önlemek adına alınan kararda 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yenilenecek konut kira sözleşmelerindeki artış, bir önceki yılın %25’ini geçemeyecek.1 yıl süreyle 12 aylık TÜFE ortalaması yerine sabit oran uygulanacak. Düzenlemeden mevcut konut kiracıları yararlanabilecek. Şahsen kiracılara bir nebze nefes aldırsa da kalıcı bir çözüm değil. Yatırımcılar açısından da üzücü bir karar olduğunu düşünüyorum. Talebin olduğu her yerde fiyatlar yükselecektir. Mahkemelerde bu yıl kiracı-mal sahibi davaları çok fazla artış gösterdi.

*Yakın süreçte konut fiyatlarında düşüş beklenebilir mi sizce?

“TALEBİN OLDUĞU HER YERDE FİYATLAR YÜKSELECEKTİR”

Pandemi döneminde başlayan evden çalışma sistemi bugün hala birçok banka ve firma tarafından devam ettiriliyor. Dolayısıyla insanlar da ev seçerken buna dikkat etmeye başladı. Eskiden 3+1 ler yeterli bulunurken, şimdilerde ise 4+1 ler tercih edilir oldu. Çünkü insanlar evdeki 4. Odayı çalışma odası olarak dizayn etmek istiyorlar. Böyle olunca da talep arttığı için ev fiyatları da arttı. Gayrimenkul işi matematik işidir. Baktığınızda arsa fiyatları artıyor. Konutun ya da evin inşaat maliyeti var. Bir de bunu geri dönüş süresi var. Bir de müteadditlerin de inşaat bitiminde beklediği bir karlılık var. Bunların hepsi birleşince bir evin fiyatının düşme şansı olmuyor. Talebe bakıyorsunuz. Geçen sene bir buçuk milyondan fazla konut satıldı. Bu sene beklenen daha fazla satış olacağı.. Türkiye ortalamasına baktığımızda fiyatlarda yüzde 10’a yakın bir düşüş oldu ama Kocaeli bazlı konuştuğumuzda bir düşüş söz konusu değil. Mesela geçen sene şubat ayında sattığımız gayrimenkulle geçen ay sattığımızın arasında birebir fark var.

emlak kılavuzu

 “HER İLÇENİN BİR GAYRİMENKUL DANIŞMANI VAR”

Biz sadece ev alıp satmıyoruz ya da kiralama yapmıyoruz. Biz aynı zamanda yatırımcıya danışmanlık yapıyoruz. Emlak kılavuzu ekibi olarak 6 ilçede etkiniz. Derince, İzmit, Başiskele, Kartepe ve Gölcük ilçelerinde hizmet veriyoruz. Mesela Yahya Kaptan ve Kartepe bölgesinden bölgeye hakim olduğu için gayrimenkul danışmanı Begüm Sancak sorumluysa diğer ilçelerde de bölgeyi tanıyan analiz edebilen ve doğru yönlendirebilen arkadaşlarla hizmet veriyoruz. Yatırım yapmak isteyen danışanlarımıza o bölgeden arsa almak mı ev almak mı daha karlıysa iler ki süreç için biz danışanlarımızı o alana yönlendiriyoruz.

*Son olarak emlak ve gayrimenkul sektöründe, sektörü zorlayan sıkıntılar ve size göre çözüm önerileri nelerdir?

Tapu harçları adı altında yüzde 4’lük bir ödeme şekli var. Bana göre belli dönemlerde yüzde 3’e tekrar düşürülmeli. Emlak vergi dilimlerini çok yükselttiler. Bu vergi dilimlerinde iyileştirme yapılabilir. Ülkenin ekonomisi gayrimenkule dayalı. İnşaatlar devam etmek zorunda. Sadece inşaatların getirisi değil onun alt kalemlerinin de ekonomiye katkısı büyük. Konut kredilerinin de iyileştirileceğini düşünüyoruz. Bu iyileştirmelerin hepsi gerçekleştiğinde sektör biraz daha rahat nefes alabilecektir.

Sinan Bayraktar: “Resesyon tehlikesi giderek büyüyor”

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler