Bizi Takip Edin
->

Röportajlar

“En büyük hayalim KOKO Çanta’yı bir marka yapmak”

Kadınların belki de en vazgeçilmez aksesuarlarının başında çantalar geliyor. Kimi çantasıyla karakterini ele verir. Kimi toplumda yer edinmek için, bir statü olarak kullanır. Kimi sadece sırlarını saklamak ister.

da paylaşıldı

çanta

Kimi iş dünyasını sığdırır, kimi bebeğinin dünyasını.  Sonuç olarak çantalar kadınların olmazsa olmazı, hayatın tamamlayıcısı, kurtarıcısı ve kolaylaştırıcısıdır. Kentimizde bu sektörde hizmet veren KOKO Çanta’nın sahibi Eyüp Çaylı, Sibel Özdemir ile İş Dünyası’na hedeflerini ve esnaf olmanın inceliklerini anlattı.

*Koko Çanta’nın kuruluş öyküsünü sizden dinleyebilir miyiz?

Ticaret alanında 9 yıldır hizmet veriyorum. İstanbul’da yaşadığım için iş hayatımda hep İstanbul’da oldu elbette. Ancak İstanbul’un o karmaşasından ve kalabalığından bunalıp İzmit’e taşındım. Çocuklarımı daha güvenli bir yerde büyütmek amacıyla geldiğimde İzmit’te tekrar ticarete devam etme kararı verdim. Şuan da hizmet verdiğim dükkanı kiraladım ve işe koyuldum. Dolayısıyla 3.5 aydır İzmit’te KOKO Çanta ismi ile hizmet veriyorum. KOKO küçük oğlumun lakabı idi. Ben de dükkanıma bu ismi verdim. İler ki süreçte en büyük hedefim kendim üretimimi yaparak KOKO Çanta’yı bir marka haline getirmek.

koko çanta

‘HAKSIZ REKABET BELİMİZİ BÜKÜYOR’

Hali hazırda mağazamızda ki ürün gamımızda ağırlığımız çanta elbette ki. Kol çantasından, sırt çantasına, okul çantasından, valize kadar pek çok çeşidimiz var. Diğer ürün çeşidimiz ise bujiteri ürünleri, kadın saç boneleri, şal çeşitleri, eşarplar. Ancak en büyük sıkıntımız bu işi merdiven altı yapan kayıt dışı firmalarla rekabet etmek oluyor. Bizler dükkan kirası, faturası, çalışanın maaşı sigortası ve vergilerimizi öderken, diğer taraftan evinde oturduğu yerde internete bir çanta fotoğrafı koyup satış yapan insanlarla uğraşıyoruz. Bu tarz satış yapanlar haksız rekabete yol açıyor.

koko çanta

*İstanbul’da esnaf olmakla İzmit’te esnaf olmak arasında fark var mı?

İstanbul’da esnaf birbirine sahip çıkar destek olur. Rekabeti düşünmez hele de aynı sektördeyseniz müşteri paslar, her konuda yardımcı olmaya çalışır. Ama ben buraya geldim geleli komşu esnaflardan hiçbir şey görmedim. Sadece 1 kişi hayırlı olsuna geldi. Diğer esnaflardan hiç ses çıkmadı. Hatta öyle ki çanta satışı olmayan esnaf bile dükkanının önüne çanta çıkarmaya başladı satmak için. Buradaki duruma çok anlam veremiyorum açıkcası. Cadde ve esnaflar çok bakımsız. Dükkanların hiçbir albenisi yok. Hiçbir esnaf dükkanını güzelleştirmek müşteri çekmek için bir şey yapmıyor.

koko çanta

‘ESNAFLAR ARASI DAYANIŞMA YOK’

Toplanıp bir araya gelip istişare bile yapamıyoruz. Bu caddeyi daha işlek daha müşteri çeken bir hale getirelim diye bir çaba göstermiyor hiç bir esnaf. Sonra da müşteri gelmiyor diye sızlanıyor. Çoğunun dükkan önünde sepette çıkardıkları ürün var. Bu hem görüntüyü kirletiyor hem de dükkan değil de pazarcı esnafı gibi bir intiba bırakıyor. Tabi ki bunu söylerken pazarcı esnafımızı küçümsemek için söylemiyorum onlar da esnaf kardeşlerimiz ama dükkan esnafı olmak daha titiz ve özenli satış yapmayı gerektirir. Buradaki esnafta o zihniyet yok maalesef. Bir araya gelip işlerimizi daha iyi hale getirmek adına ortak bir girişim yapamıyoruz. Esnaflar arası dayanışma yok maalesef.

*Peki bir müşteri çanta seçerken neye dikkat etmeli?

Çanta seçiminde en etkili olan konu çantanızın yapımında kullanılan materyaldir. Eğer çantanızı dayanıklı bir kumaştan seçerseniz çantanızı daha uzun süre kullanabilirsiniz. Diğer önemli detay fermuar, sap gibi materyallerin de sağlam olmasına dikkat edilmeli. Çantanın iç astarı ne kadar sağlam bir kumaştan yapılmışsa o kadar uzun süre kullanabilirsiniz. Mevsime göre de çanta seçerken dikkat etmekte fayda var. Mesela kumaş çantalar ilkbahar ve yaz aylarında kullanmak için idealdir. Kavurucu yaz sıcağında kolunuza yapışıp sizi rahatsız etmez fakat çabuk kirlenir. Ve zamanla çantanız içindeki ağırlığa dayanamaz ve yırtılır. Bu gibi tatsız durumlarla karşılaşmamak için farklı materyallerin kullanıldığı işlevsel tasarımları tercih edebilirler.

koko çanta

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler