Bizi Takip Edin
->

Türkiye Ekonomisi

Enflasyon son 4 ayın zirvesine mi çıkacak?

Ekonomistler Ekim’de enflasyonun yıllık bazda yüzde 11,90 olarak gerçekleşeceğini öngördüler. Beklentiler gerçekleşirse tüketici fiyatlarında son 4 ayın en yüksek seviyesi kaydedilmiş olacak.

da paylaşıldı

enflasyon

Ekonomistler Ekim’de enflasyonun sınırlı bir yükseliş yaşayacağını öngördü. Bloomberg HT’nin Araştırma Birimi’nin gerçekleştirdiği enflasyon anketine göre ekonomistler Ekim’de tüketici fiyat endeksinin yıllık yüzde 11,90 artmasını bekliyor. Aylık bazda ise enflasyonun yüzde 2,1 olması öngörülüyor.

EN YÜKSEK BEKLENTİ YÜZDE 13,5

21 kurumun katıldığı ankette en yüksek beklentiyi paylaşan kurum Ekim ayında tüketici fiyat endeksinin yüzde 2,65 artmasını; en düşük beklentiyi paylaşan kurum ise yüzde 1,25 artmasını öngördü. Ankette kurumlar yılsonuna ilişkin enflasyon beklentilerini de paylaştı. Buna göre ekonomistler yıl sonunda enflasyonun yüzde 12,30 olarak gerçekleşeceğini öngördü. Ankette en düşük beklentiyi paylaşan kurum yılsonunda enflasyonun yüzde 11; en yüksek beklentiyi paylaşan kurum yüzde 13,5 olmasını öngördü.

MERKEZ BANKASI’NIN ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 12,1

Merkez Bankası’nın son enflasyon raporunda enflasyon beklentisi yüzde 12,1 seviyesine çekilmişti. Yeni Ekonomi Programı’na göre ise enflasyonda yılsonu gerçekleşme tahmini yüzde 10,5 olarak belirlenmişti. Merkez Bankası’nın düzenlediği son beklenti anketinde ise yılsonu enflasyon tahmini yüzde 11,76 olmuştu. Türkiye’de tüketici fiyatları yıllık bazda en yüksek artışı yüzde 12,6 ile Haziran ayında görmüştü. Haziran ayını takip eden 3 ayda da enflasyonun yatay seyrettiği görüldü.

İşsizlik ve kısa çalışma ödemeleri 5 Kasım’da yapılacak

1 Yorum

1 Yorum

  1. Mhir

    01/11/2020 at 17:10

    Enflasyon ne 12 si.hepsi yalan şuan türkiyede enflasyon en az yüzde 60.herşeye yüzde 100 zam gelmiş.neyin havasını yaşıyorsunuz.zam zam zam milletin beli kırıldı.kötü 5lt ayçiçek yağı 55 tl olmuş.et 60 tl olmuş.çay 30 tl olmuş.sene sonunda çıkarlar yüzde 4 enflasyonu ayarlarlar işçiye memura 3+3 4+4 üverirler kendilere yüzde 50 yaparlar zam.ne deyim ben Allaha havale ediyorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler