Bizi Takip Edin
->

Sanayi

“Enflasyonla mücadele için gümrük vergileri askıya alınmalı”

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel enflasyonla mücadele için gümrük vergilerinin askıya alınması gerektiğini söyledi.

da paylaşıldı

ihracat iklimi endeksi

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel kurdaki yükselişin perakende sektörüne etkisini değerlendirdi. Bloomberg HT’ye konuk olan Öncel, enflasyonla mücadele için gümrük vergilerinin askıya alınması gerektiğini belirtti. Yerli markaların girdisinin önemli bir bölümünün Dövize dayalı olduğunu söyleyen Öncel bunun da doğrudan maliyetlere yansıdığına dikkat çekti.

Öncel, “Fiyat artışı beklentisi fiyat artırma eğilimine sebep oluyor” dedi. Öncelikle bu beklentinin kırılması gerektiğinin altını çizen Öncel, hammadde ve ara mamulde gümrük vergilerinin bir süre askıya alınması gerektiğini söyledi.

Öncel, “Navlunda beş kata varan artış söz konusu, gümrük vergisini bunun üzerinden ödüyoruz. Önümüzde çok önemli bir fırsat var, dış talepte çok yoğun bir artış var, bu firmaları elimizde tutmamız gerekiyor. Spekülatif artışlar, dış alımcılarla bir sonraki alımlarda uyumsuzluğa sebep oluyor.” ifadelerini kullandı.

Yemek Sepeti mahalle esnafına iş yapma fırsatı sunacak

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler