Bizi Takip Edin

Türkiye Ekonomisi

Ertelenen vergi ödevleri için yarın son gün!

Salgından etkilendiği için mücbir sebep kapsamına alınan mükelleflerin, ertelenen vergi ödevlerini yarın gün sonuna kadar yerine getirmesi gerekiyor.

da paylaşıldı

ödeme

Ertelenen vergi yükümlülüklerinden bazılarının uygulanma süresi geldi. Buna göre, mükelleflerin Nisan, Mayıs ve Haziran’a ilişkin muhtasar ve KDV beyannamelerini yarın gün sonuna kadar vermesi gerekiyor. Bu beyannameler için tahakkuk eden vergiler ise Ekim, Kasım ve Aralık aylarının sonunda ödenecek.

O SÜRELER DE YARIN DOLUYOR
Üç ayrı döneme ilişkin “Form Ba-Bs” bildirimlerinin verilme süresi, imzalanması gereken e-defterlerin oluşturulma ve imzalanma ile aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gereken elektronik defter beratlarının yüklenme süreleri de yarın dolacak.

O ÖDEMELERDE SON GÜN 4 AĞUSTOS
Öte yandan, yine koronavirüs nedeniyle iş dünyasına sağlanan kolaylıklar kapsamında, plastik poşetler ve ambalajlar için verilen geri kazanım katılım payının (GEKAP) beyan dönemleri, 2020 yılında 6 aylık, takip eden yıllar için 3 aylık olarak yeniden belirlenirken, bu yıl için ilk beyan ve ödeme süresi Temmuz’un sonuna ertelenmişti. Buna göre, yılın ilk 6 aylık dönemine ilişkin GEKAP beyan ve ödeme işlemlerinin 31 Temmuz’a kadar tamamlanması gerekiyor ancak bu tarihin resmi tatil olması nedeniyle ödemeler 4 Ağustos Salı gününe kadar yapılabilecek. Geçen yıla ilişkin yıllık gelir vergisinin ikinci taksiti ile bu yıla ilişkin motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksit ödeme günü de 4 Ağustos’ta dolacak.

O ödemeler Kurban Bayramı’ndan önce yapılacak

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler