Bizi Takip Edin
->

Röportajlar

Esnaf, kredi destek paketine ne diyor?

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni bir kredi destek paketiyle esnaflarımızın huzurundayız.” sözleriyle esnaflar için alınan kararlar ve sağlanacak yeni destekleri açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı bu destek paketinin esnaf tarafından nasıl karşılandığını kent esnafına sorduk.

da paylaşıldı

esnaf

ÖZEL HABER2

“Halkbank vasıtasıyla 60 ay vadeyle ve yüzde 7,5 faiz oranıyla istifade edebilecekleri 100 milyar liralık bir kredi kampanyası başlatıyoruz.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı esnafa destek paketinin artılarını ve eksilerini Kocaeli esnafına sorduk. Borcu borçla kapatmanın mantıklı olmadığı görüşünde birleşen kent esnafı “Bize yapılacak en büyük destek o krediye ihtiyaç bırakılmamaktır” dedi.

İşte detaylar…

Kentimizde giyim ve cafe sektöründe hizmet veren Berrin Çakal “Bize destek diye açıklanan bu krediyi bankalar da veriyor sadece devlet bankalar aracılığı ile verecek. Tamam faizi düşük olabilir ama bizim asıl sıkıntımız iş potansiyeli. Yani insanların cebinde parası yok. İç piyasada iş yapmak çok zor hale geldi. İnsanların alım gücü düştü kimse doğru dürüst alışveriş yapmıyor. Dışarıda yemek yemek lüks hale geldi. Esnaf ne yapabilir bu kredi ile? Esnaf olarak satış yapamıyoruz ki. İnsanlar artık sadece marketlerden temel ihtiyaçlarını alabiliyor. Başka bir şeye para harcamaya bütçeleri kalmıyor ki. Kime ürün satacağız biz? Bu destek adı altında verecekleri kredi ile sadece biraz daha borçlu sayısını arttırmış olur. Esnafın durumu gerçekten çıkmazda. Birçok insanın bu krediye günü kurtarmak için başvuracağını düşünüyorum. Enerji parası kira parası ekmek parası ödemekten büyümeye parası kalmıyor ki insanın. Krediyi nasıl ödeyecek?” ifadelerini kullandı.

izmit esnafı

“İPOTEK İSTENİYORSA ORTADA GÜVEN YOKTUR”

“Kredi başvuru şartlarında ipotek yer alıyor üstelik yıllık cirolara da bakılıyor” diyen bir başka esnaf İlker Görgülü ise; “O zaman ortada bir güven yok ki. İpotek istiyorsa bizlere güvenmiyor demektir. Bu bizim de onlara karşı güvensizliğimizi artırıyor. Zaten bir çok insan icralık. Borcu borçla neden kapatayım ki ben? Borç bir yaradır bence asıl böyle yaparak yaralarını artırıyor insan bence. Borçlanmak bir yaradır bu ülkede böyle. Çünkü önünü göremiyorsun, istikrar yok karanlık. Kafamdaki ürünü satmak için bu kredi işe yarayacak ama ben bu ürünü kime satacağım? Aslında yurt dışı ticarete destek vermesi gerekiyor. Yani kendimiz üretip dışarıya ihracat yapmayı desteklemek gerekiyor.  Al al nereye kadar biraz da satmak gerekiyor. Bu konuda teşvik yapması gerekiyor. İhracata destek verilmezse iç piyasada kim kimi döndürecek? Elimizdeki malı yok pahasına satıyoruz şuan yerine yenisini koyamıyoruz bile. Bu kredi kimsenin işine yaramaz.” dedi.

“KREDİ VERMESİN, KREDİYE MUHTAÇ BIRAKMASINLAR”

“Bunun adı destek falan değil alın borcunuzu borçla kapatın demenin başka yolu bence” diyen esnaf Zülfükar Neşeli “Kredi yerine kendi bütçemle işimi döndürmeyi düşünüyorum. Döndürürsem döndürürüm, döndüremezsem kapatır giderim. Kredi alsam neye yatırım yapacağım ki? Hadi krediyi çektim ürün aldım diyelim. Kime kaç liraya satacağım da para kazanıp kredi borcumu ödeyeceğim? Sizce ne kadar mantıklı bu destek? Pandemiden bu yana iş yapamadık. Biriken bir yığın borç var zaten. Yeniden borç alıp, borcu borçla mı kapatacağız? İş yapıp para kazanma garantimiz yok ki güvenip yeni bir borcun altına girelim. Devlet büyüklerimiz biz esnaflara destek olmak istiyorsa, bizi krediye ihtiyaç duymayacak duruma getirsin. Vergileri düşürsün. Enerji maliyetlerini indirsin. Başka da bir şey istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler