Bizi Takip Edin
->

Piyasalar

Fed’in mesajları petrol piyasasını da vurdu

Fed’in finansal koşulların sıkılaşabileceğine dair verdiği mesajlar ve tahminlerindeki değişiklikler petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı yarattı

da paylaşıldı

petrol

Petrol fiyatları, Fed’in finansal koşulları beklenenden daha erken sıkılaştırmaya başlayabileceğine dair mesajları sonrasında güçlenen dolar ile düştü. Batı Teksas Petrolü, çarşamba gününü neredeyse değişiklik göstermeden kapattıktan sonra yüzde 0,5 düşüş kaydederken Brent petrol de düştü. Fed Başkanı Jerome Powell, yetkililerin varlık alım programının azaltılmasıyla ilgili tartışmaya başlayabileceklerini söylerken Fed 2023 yılı için iki faiz artırımı planladığını duyurdu. Açıklamalar sonrasında güçlenen dolar ise dolar cinsinden fiyatlanan emtialar üzerinde baskı yarattı.

BRENT PETROLÜ 80 DOLAR SEVİYESİNE TAŞINABİLİR

Citigroup, salgın önlemlerinin gevşetilmesi dolayısıyla daha önce ertelenen talebin geri gelmesinin etkisiyle, küresel talepte yaşanan toparlanmanın Brent petrolü 80 dolar seviyesine taşıyabileceğini öngördü. Aralarında Francesco Martoccia ve Ed Morse’un da bulunduğu Citigroup analistleri, akaryakıt grubunun etkisiyle Ağustos’ta küresel petrol ürünleri talebinin zirveyi görebileceğini söyledi. Analistler ABD’de akaryakıt tüketiminin yaklaşık günlük 1 milyon varillik artış yaşayacağını öngördü. Temmuz vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, yüzde 0,5 düşüş kaydederek varil başına 71,77 dolara geriledi. Ağustos vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, yüzde 0,6 düşüşle varil başına 73,98 dolardan işlem görüyor.

Ana metal grubunda dış ticaret açığı büyüyor

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler