Bizi Takip Edin
->

Röportajlar

Fındıkçıoğlu Tekstil kendi markasıyla dünyaya açılıyor

Tekstil sektöründe uzun yıllar hizmet veren Fındıkçıoğlu Tekstil kendi markası olan Moly ile 4 ülkeye ihracat yapıyor. Sektörü ve firmanın hedeflerini gazetemize anlatan Firma sahibi Mehmet Fındıkçı, “Hedefimiz Allah nasip ederse 50-60 ülkeye ihracat yapmak” dedi.

da paylaşıldı

Sibel Özdemir ile İş Dünyası imza

35 yıllık deneyimiyle tuhafiye sektörünün Marmara Bölgesindeki köklü firmalarından biri olan Fındıkçıoğlu Tekstil, pandeminin etkisinden güçlü bir şekilde çıkarak kendi markaları olan Moly ile dünya markası olmayı hedefliyor. Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan firma sahibi Mehmet Fındıkçı süreci şöyle anlattı:

BİNLERCE ÜRÜN VE RENK ÇEŞİTLERİ

“Firmamız bünyesinde kadın-erkek-çocuk iç giyim, eşarp, şal, yazma, çorap, tuhafiye ve yün ürünleri olmak üzere binlerce ürün renk çeşitleri ile seçkin markaların ürünlerinin satışı yapılmaktadır. Hedefimiz Fındıkçıoğlu Tekstil olarak, bölgesinde en iyisini arayan müşteriler için vazgeçilmez bir firma olmak. Aynı düşünce ile e-ticaret alanında tekstilland.com sitesini kurarak ülke genelinde tecrübe ve zengin ürün çeşitleri ile müşterilerin vazgeçilmezi olmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda Moly El Örgü İplikleri markasının fason üretimini yapıyoruz.

 

“4 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORUZ”

Pandemi sürecinde birçok sektör gibi biz de zor zamanlar geçirdik. Ancak bu zor süreçten kendi markamızı üreterek güçlü bir şekilde çıkmayı başardık. Bu yeni markayla ülkemize döviz getirmeyi amaçladık. Kendi markamızın fason üretimini yapıyoruz. 4 fabrika ile çalışıyoruz. Bu 4 fabrikanın da neredeyse ortalama yüzde 60 kapasitesini biz dolduruyoruz. Makrome ipiyle başladık. Sonra dedik ki bu makrome ipiyle bir farklılık katalım. Diğer markalar renk numarası vurmuyorlar ürüne. Perakendeci bu durumdan çok şikayetçiydi. Biz bunu yaparak diğerlerinden farklı olduğumuzu öne çıkarmış olduk. Şuan itibariyle Kazakistan, Ukrayna, Rusya ve Bulgaristan’a ihracat yapıyoruz. Ayrıca Norveç’e de numune gönderdik. Hedefimiz Allah nasip ederse 50-60 ülkeye ihracat yapmak istiyoruz.

Moly El Örgü İplikleri

“KOCAELİ TİCARET ODASI BİZLERE SAHİP ÇIKMALIYDI”

Ancak biz kentimize ve ülkemize katkı sağlamak amacıyla var gücümüzle çalışırken aynı zamanda üyesi olduğumuz ticaret odasından da yanımızda olmasını ve bizlere sahip çıkmasını beklerdik. Öncelikle kendi markasını üreten bizim gibi firmalara destek olması lazım. Buraya yabancı yatırımcı getirmesi lazım. Sadece aidat toplamakla olmaz bu iş. Bu kentte kendi markasını üreten birçok firma var. Hangisine destek sağladılar bugüne kadar? Ticaret Odası’nın sermaye gücü var sonuçta, hangi firmaya gel kardeşim sana faizsiz kredi verelim demiş? Gelelim fuarlara mesela Almanya fuarı en güçlü iplik fuarıdır. Ticaret Odası olarak güçlü bir fuar ya da herhangi bir tanıtım yapıldı mı? Dışarıdan yatırımcı getirse kentimizde birçok firmamız var diye tanıtımımızı yapsa olmaz mıydı? Maalesef bir ticaret odası üyesi olarak bunların yapılmayışına üzülüyoruz.

moly-natural-cotton-baby-kare

“BORCU BORÇLA KAPATMAK NE KADAR MANTIKLI OLABİLİR?”

Diğer taraftan devlet büyüklerinden de destek bekliyoruz. Ancak destek adı altında düşük faizli kredi verilmesi maalesef bana çok da mantıklı gelmiyor. Sonuç olarak borcu borçla kapatmış oluyorsunuz? Zaten bizim gibi KOBİ’lerin esnafın dünya kadar borcu var. Bir de üstüne kredi çekmek ne kadar işimize yarar ki? Düşük faizli olsa ne olur? Sonuç olarak borcumuzu yine borçla kapatmak değil midir bu? Bunun yerine bizlere dese ki; sen bu yıl şu kadar vergi ödedin al sana ödediğin vergi kadar faizsiz kredi. Bu daha çok işimize yarardı.

moly-raffia-mix-kare

‘HAKSIZ REKABETE DUR DENİLSİN’

Diğer taraftan büyük zincir marketlerin tekstil satışı yapması da bizi mağdur ediyor. Bu konunun da önüne geçilmesi lazım. Herkes kendi alanında işini yapsın. Marketin işi gıda ürünü satmaksa gıda satsın. Bizim işimiz tekstilse biz bunun satışını yapalım. Zaten zor bir dönemden geçerken özellikle piyasalarda nakit sıkıntısı yaşanırken bir de bu sorunlarla uğraşmak bizleri yoruyor. Sağlam duramayan firmalar da bu yüzden tek tek iflas ediyor. Bu konuya biraz daha hassasiyet gösterilmesini ve haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz.”

moly-tress-kare

Rekabet’ten Facebook’a para cezası

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler