Bizi Takip Edin
->

Röportajlar

Fuat Berna: “Biz KOBİ’ler Türkiye’nin kılcal damarlarıyız”

Son dönemlerde artan elektrik, doğalgaz ve akaryakıt maliyetlerinin yanı sıra vergi yükü, azalan talep ve işçi maliyetlerindeki artış esnaflardan, sanayicilere varıncaya kadar her sektörde ciddi sıkıntılara yol açıyor.

da paylaşıldı

Özmak Makine ortaklarından Fuat Berna

Tüm bu zorluklara rağmen ayakta kalma, üretme çabası gösteren firmalardan biri olan Özmak Makine ortaklarından Fuat Berna ile iş dünyasının sorunlarını ve firmanın hedeflerini konuştuk.

özmak makine

Özmak Makine ortaklarından Fuat Berna ile iş dünyasının sorunlarını ve firmanın hedeflerini konuştuk.

Özmak Makine’nin kuruluş öyküsünü ve faaliyet alanlarını dinleyelim mi sizden?

Özmak Makine 1978 kuruluşlu bir firma. Ahmet Karaca ve babam Levent Berna ortaklığı ile kuruldu. 1993 yılında babamın trafik kazası sonucu vefatının ardından şirkete ben geldim. O günden bugüne şirketin yüzde elli ortağı ve genel müdürü olarak devam ediyorum. Türkiye’nin tanınmış, sektöründe öncü firmaları ile çalışıyoruz. Sabancı Grubu firmaları müşteri portföyümüzün başında geliyor. Çok geniş yelpazede hizmet veriyoruz. Yani yedek parçadan tutun da anahtar teslim projelere kadar tüm hizmeti sağlıyoruz. Firmalarımızla güvene ve kaliteye dayalı uzun süreli istikrarlı bir çalışma sağlıyoruz.

özmak makine

Özmak Makine 1978 kuruluşlu bir firma. Ahmet Karaca ve babam Levent Berna ortaklığı ile kuruldu.

Hizmet Sağladığımız Sektörler; Otomotiv, Lastik, Gıda, Kimya ve Enerji sektörleri..

Bu sektörlere firma olarak; Mühendislik ve Proje Dizayn Hizmetleri, İhtiyaca Özel Makine ve Ekipmanları, Talaşlı İmalat, Transfer ve Depolama Sistemleri hizmetleri sağlıyoruz. Biz hem mekanik hem elektrik hem otomasyon projelendirme yapabilen aynı zamanda bunların imalatını yapıp bir sonraki aşama olan yerinde kurulumunu tamamlayıp çalıştırıp teslim edebilen bir firmayız. Kısacası terzi usulü çalışıyoruz. İhtiyaca özel iş yapıyoruz biz.

özmak makine

*Sektörde yaşanan en büyük sıkıntı nedir? Çözüm önerileri nelerdir?

İş hayatında özellikle de sanayide birçok sorunla karşılaşabiliyorsunuz elbette. Ancak bizim en büyük sıkıntımız nitelikli ara eleman bulma noktasında yaşanıyor. Buna sebep olarak eğitim sistemindeki yanlışlar da diyebiliriz, toplumdaki mantalite değişikliği de diyebiliriz. Ancak sebep olarak ne dersek diyelim insanlar emek yollu çalışmaktan kaçıyorlar artık. Fabrikayı kuruyorsunuz içine tüm makine ve teçhizatları da kuruyorsunuz ancak bunlardan anlayan çalışabilecek eleman bulamıyorsunuz.

ÇIRAKLIK OKULLARI NEDEN VAR?

Şimdi siz meslek lisesini açmışsınız ancak meslek lisesinde okuyan çocuğun hedefi oradan daha iyi bir puanla üniversiteye gitmek. Şimdi burada meslek lisesinin meslek lisesi olmasının bir anlamı var mı? Burada amaç meslek sahibi olmuş bir insan yetiştirmek. Yetiştirebiliyor muyuz hayır.. Çıraklık okulları neden var? Sanayide çalıştırabilmek üzere çırak yetiştirebilmek için peki onu yetiştirebiliyor muyuz hayır. Ama bunun nedeni sebebi bende yok onu ben bilemem yetkililer bilecek neden yetişmediğini. Bu tarafta bir işsiz ordusu var diğer tarafta işçi arayan bir işveren ordusu var. Bunları bir noktada birleştirmek, bir araya getirmek benim işim değil.

özmak makine

*Biraz da diğer şirketinizden bahsedelim? Paynatech’i kurma amacınız neydi? Nasıl gidiyor çalışmalar?

Payna, eski Türkçe’de bereket demek. Özmak Makine ile uzun yıllardan bu yana hizmet verdiğimiz özel makine imalatı ve anahtar teslim projeler konusunda yolumuz Paynatech’in şu anki faaliyet alanlarında kesişiyordu. Pnömatik uzmanları olarak Paynatech, valfler, hava hazırlama, vakum işleme ve diğerleri gibi kendi pnömatik sektörlerinde uzmanlaşmış dünyanın dört bir yanından önde gelen üreticilerle ortaklık kurdu. Türkiye genel distribütörlüklerini yürüttüğü bu markaların ürünlerinin kalitesi ve ekibin teknik bilgisi harmanlandığında, müşterilerine enerji tasarrufu sağlayan ve üretim hızlarını arttıran bir yapı ortaya çıktı.

Türkiye’nin ilk 500’ünde yer alan firmaların tamamı bizim müşterimiz. Cam, lastik, dolum, gıda, tekstil, kozmetik, alüminyum, plastik, matbaa, otomotiv, mobilya, hijyen, paketleme, petrokimya, inşaat, demir – çelik vb. sektörlerde toplam sahip olma maliyetini düşürmeye yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Kimi zaman kullanıcılarının bile haberi olmadığı sorunlarını ya da planlamadıkları iyileştirmeleri müşteri ziyaretleriyle belirleyip, yapacakları yatırımın geri dönüşünü raporlayarak müşterilerimize faydalı olmaya çalışıyoruz.

özmak makine

“BİZ KOBİ’LER OLARAK TÜRKİYE’NİN KILCAL DAMARLARIYIZ”

Biz KOBİ’ler olarak Türkiye’nin kılcal damarlarıyız. Ülkenin vergi diliminde yüzde 85’lik payı var bu firmaların. İstihdamı biz oluşturuyoruz. Ama maalesef ki biz KOBİ’lerin yeteri kadar kıymetinin bilindiğini düşünmüyorum. İşverenin sahibi yoktur bu ülkede. Hele bizim gibi küçük orta ölçekli firmaların hiç sahibi yoktur. Çoğu benim gibi işletme sahipleri kapatıp gitme noktasına geldi. Dolayısıyla bu şartlarda üretmek istihdam sağlamak hiç kolay değil. Önümüz açılmalı gereken destekler sağlanmalı ve işverenin üzerinde yük hafifletilmeli. Tüm bu zorlu şartlara rağmen olumsuz karamsar olmanın da bir anlamı yok elbette. Firma olarak önümüzdeki süreçte hedefimiz Ulusal ve uluslararası pazarda, faaliyet gösterdiği alanın güvenilir ve tercih edilen bir markası haline gelmek.

özmak makine

Şirketler yeni TL kredi koşulunu nasıl karşıladı?

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler