Bizi Takip Edin
->

Sektör

Gaz talebinin yüzde 25 artması bekleniyor

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin Karadeniz’de keşfettiği gaz rezervinin üretimin tepe yapmasını bekledikleri 2027 yılında ülkenin ihtiyacının üçte birini karşılamasının beklendiğini söyledi.

da paylaşıldı

doğalgaz

Bloomberg International’a açıklama yapan Bakan, 2023 yılında üretimi yıllık 3,5 m3 kapasite ile başlanmasının hedeflendiğini, 4 yıl içinde ise yıllık 15 milyar m3 ile tepe üretim hedefleneceğini kaydetti. Rakamın AB’nin üretim %25’i olacağının altını çizdi.

Bakan, öte yandan gaz alanlarının işletilmesi için uluslararası şirketleri davet etmeyi planlamadıklarını çünkü TPAO’nun işi tek başına yürütmek için gereken teknik kapasiteye sahip olduğunu aktardı. Gelecek yıl Sakarya sahasının batısında yeni kuyular açılacağının ifade etti.

Dönmez ayrıca Türkiye’nin gaz talebinin bu yıl azalan hidroelektrik üretimi nedeniyle %25 artarak 60 milyar m3 civarına yükselmesini beklediklerini de kaydetti. Aralık ayında kontrat süresinin dolması öncesinde Rusya ile 8 milyar M3 gaz için kontrat genişletilmesi konusunda görüştüklerinin bilgisini verdi.

Kaynak: foreks.com

Türk-İş’in gıda enflasyonu 28 ayın zirvesinde

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler