Bizi Takip Edin

Röportajlar

‘Gelinlik seçerken, model kadar kaliteye de önem verilmeli’

Korona virüs salgınıyla birlikte ara verilen düğün ve nikahlar, kontrollü normalleşmeyle beraber tekrar başladı. Yazın da etkisiyle yoğunlaşan düğün, nişan ve nikahlar için gelin adaylarının siparişlerini yetiştirmeye çalışan gelinlik moda evleri yaşanan yoğunluktan memnun.

da paylaşıldı

Dünürler Gelinlik sahibi Pınar Ezgin

sibel özdemir

Kentimizde 1989 yılından bu yana gelinlik sektöründe hizmet veren Dünürler Gelinlik sahibi Pınar Ezgin ile süreci konuştuk.

*Öncelikle Dünürler Gelinlik’in kuruluş öyküsünü dinleyelim mi sizden?

Annem çok iyi bir terzi idi. Aynı zamanda ticarete de kafası çok iyi çalışıyordu. Kentte o dönem çok az gelinlikçi varmış. Annem de bu açığı değerlendirerek 1989 yılında aile şirketi olarak gelinlik sektörüne adım atmış. Gelinlik ve nişanlık konusunda son derece modern ve kaliteli modellerle bir anda adını İzmit’te duyurmuş. Oturmuş bir müşteri kitlesi oluşmuş. Sonrasında ben de işe dahil olarak annemden bu mesleği devralmış oldum.  Bu işi severek yapıyorum ancak her sektörde olduğu gibi bu sektörde de birçok sıkıntıyla karşı karşıya kalabiliyoruz. Üstüne bir de pandemi gelince oldukça zor günlerden geçmiş olduk. Ertelenen düğünler nişanlar işlerimizi durma noktasına getirdi. Kontrollü normalleşmeyle birlikte kalkan kısıtlamalarla birlikte düğün sezonunun tekrar başlamış olması sektöre de yeniden hareket getirdi.

Dünürler Gelinlik

‘BAŞKAN HÜRRİYET’TEN RİCAMIZ VAR’

Bizler İKM üyesiyiz. Başkanımız Murat Öztürk her konuda bizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Bizler esnaflar olarak iyi örgütlenerek sayımız çoğalarak daha etkin bir rol almaya başladık. Her geçen gün İKM sayımız yükselmekte ve bayan esnaf sayılarımızı da arttırmaktayız. Bizler ne kadar fazlalaşırsak kent esnaflarımız olarak o kadar güçlü oluruz. Bir karar verirken Başkanımız ve yönetim kurulumuz ile birlikte esnaflar arasında istişare yapılır ve karar verilir.

‘HER DAİM BİZLERİN YANINDA OLAN BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDERİZ’

İzmit’in içinde yerleşim sürekli değişiyor. Mesela son zamanlarda gelinlik bölümü yürüyüş yoluna kaydı. Biz Sanat Sokağı olarak çemberin dışında kalmış olduk. Bu sorun da bizim için oldukça dezavantaj yaratıyor. Bizim bu konuda İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’ten isteğimiz Sanat Sokağı’na adına yakışır şekilde düzenleme yapılması. Mesela sabahları otopark olmasın bu sokak, deterjan malzemeleri kaplamasın sokağı. Geçtiğimiz günlerde bir etkinlik yaptılar mesela gerçekten çok keyif aldık. Bunların artması gerektiğini düşünüyorum. Fatma Hanım’a da teşekkürlerimi ileten bir gönderi paylaştım. Tamam yürüyüş yolu merkez olarak kalsın ama burayı da etkin hale getirelim.

Dünürler Gelinlik

Kentimizde 1989 yılından bu yana gelinlik sektöründe hizmet veren Dünürler Gelinlik sahibi Pınar Ezgin ile süreci konuştuk.

‘SANAT SOKAĞI ADINA YAKIŞAN BİR SOKAK OLMALI’

İnsanları buraya çekecek, gerçekten adına yakışan bir sokak haline getirelim. Fethiye Caddesi’ni canlandırmaya çalışıyorsanız onların en büyük bağlantılarından birtanesi olan Sanat Sokağı’nı da aktif hale getirmelisiniz. Çünkü burası dar ve kısa bir alan. Bu sokağın girişinde malzemelerini kapının önüne kadar çıkarıp geliş geçişi önleyenlere müdehale edilmeli. Sokakta bulunan küçük atölyelerde belediye çay işletmesi yapsa, iki tane de masa atsa, bir tarafta canlı müzik çalanlar olsa ya da arka fonda müzik sistemi olsa. En azından burayı daha da canlandırıp etkin hale getirebiliriz. Burada hizmet vermeye çalışan bir çok esnaf var bizim gibi. Onların da işleri canlansın bu sokak adına yakışan tam anlamıyla bir Sanat Sokağı olsun istiyoruz.

*Pandemi sürecinin sektöre etkilerinden de bahsedelim mi?

Biz pandemi sürecinde şöyle bir şey yaptık; Müşterilerimize hem kampanya hem de seri hazırladık. Maliyeti daha uygun olan modelleri satışa sunduk. Mesela alt etekte güpür kullanmak yerine daha sade bırakıp üst tarafa yoğunluk verdik. Dolayısıyla maliyet azalınca bunu satış fiyatlarımıza da yansıttık. Böylelikle müşterilerimiz rahatlıkla bizden gelinlik kiralamak yerine satın aldılar. Malum ülke olarak çok zor bir dönem geçiriyoruz. Hem sağlık hem de ekonomik anlamda zorlandığımız bu dönemde ayakta kalma savaşı veriyoruz. Bu yüzden de hem müşterilerimizin bütçesini yormayalım hem de biz satış yapabilelim diye kolaylık sağlamaya çalışıyoruz.

Dünürler Gelinlik

*Gelinlik seçerken nelere dikkat etmeli gelin adayları?

Gerçekten çok zor bu ayrımı yapmak. Çünkü herkes konfeksiyon usulü bir şeyler yapıyor. Biz de aksine imalatçı olduğumuz halde çok fazla müşteriye baskı yapma taraftarı değiliz. Gittikleri gelinlikçilerde Mankenlerin üzerindeki ürünlere dikkatli baksınlar. Nasıl dikilmiş? Yapıştırma mı? Elle mi dikilmiş? Kullanılan taşlar orjinal mi? Sadece görselini modelini beğenerek gelinlik almasınlar. Elbette model önemli ama kalitesi de önemli. Hatalı dikiş kalitesiz işçilik çok güzel bir modelin bile kötü görünmesine neden olabilir. Diğer önemli detay ise her gelin vücut yapısına göre ve statüsüne göre gelinlik seçmeli. Üzerinizde aykırı duran bir gelinlik hayatınız boyunca en anlamlı gününüzü kötü bir anıya çevirebilir.

Bakır fiyatları yükseldi

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler