Bizi Takip Edin

Sektör

Gıdada ‘trans yağ yoktur’ ifadesi yasaklanıyor

Tarım Bakanlığı ürünlerdeki ‘GDO yoktur’ yazısını yasaklaması gibi şimdi de paketteki ‘Trans yağ yoktur’ ifadesini yasaklamaya hazırlanıyor.

da paylaşıldı

gıda

Tarım Bakanlığı ürünlerdeki ‘GDO yoktur’ yazısını yasaklaması gibi şimdi de paketteki ‘Trans yağ yoktur’ ifadesini yasaklamaya hazırlanıyor. Tüketici Hakları Derneği Başkanı, “Firmalar bastırıyor, düzenleme tüketici haklarına aykırı” dedi.

TÜKETİCİ HAKLARINA AYKIRI

Gıda ürünlerinin etiketlerinde trans yağ bilgilendirilmesi yapılması yasaklanıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘rekabeti bozuyor’ diyerek hazırladığı düzenlemeye tepki gösteren Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar bu taslağın gıda firmalarının baskısı ile hazırlandığını söyleyerek, “Bu yasak bir skandaldır, evrensel tüketici haklarına aykırıdır. Acilen geri çekilmeli” dedi. Konuyu ilk gündeme getiren tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, “GDO yoktur” ibaresinin de etiketlerden aynı yöntemle çıkarıldığını hatırlattı.

TEPKİ ÇEKTİ

Tarım Bakanlığı’nın bir yönetmelik değişikliği ile  trans yağ bilgilerinin gıda ürünlerinde yer alması uygulamasını kaldırma hazırlığı büyük tepki çekti. Taslak bu haliyle kabul edilirse gıda ürünlerinde “trans yağ” olsa da olmasa da etikete yazılamayacak ve tüketici üründe trans yağ olup olmadığını bilemeyecek. Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar tüketicilerin sağlıklarını ilgilendiren çok önemli bir konuda bilgilenmesine engel olacak tasarının hukuka da aykırı olduğunu belirterek, “Tarım Bakanlığı kendi kendine böyle bir çalışma yapmaz, firmalar bastırıyor” dedi.

Sözcü

Pandemi bilgisayar ithalatını yüzde 77,1 arttırdı

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler