Bizi Takip Edin

Sektör

GM, İş anlaşmalarından 9.3 milyar dolar zarar bekliyor

GM, İş anlaşmalarından 9.3 milyar dolar zarar bekliyor, 10 milyar dolarlık hisse geri alımını detaylandırıyor

da paylaşıldı

General Motors (GM)

General Motors (GM), Çalışan Sendikası (UAW/United Auto Workers) ile uzun süren bir grev sonrasında yaptığı yeni iş anlaşmalarının kendisine 9.3 milyar dolar mal olacağını ve aynı zamanda 10 milyar dolarlık hisse geri alımını, %33`lük bir temettü artışını ve robotaksi birimi Cruise’ta önemli ölçüde daha düşük harcamaları özetledi. Gerçekleşen hisse geri alımı, Salı günü kapanış fiyatına göre GM’nin ortak hisselerinin neredeyse dörtte birine denk geliyor. Detroit merkezli otomobil üreticisi firma, bu yıl UAW greviyle, Cruise otonom araç birimindeki sorunlarla ve yeni elektrikli araçlarının piyasaya sürülmesiyle uğraşırken bu süreçte hisse fiyatını artırmakta zorlanıyor.

2028’e kadar olan ek maliyetlerin 9.3 milyar dolarlık kısmı, UAW ile yapılan anlaşmalar ve Kanadalı sendika Unifor ile yapılan anlaşmalardan kaynaklanıyor. Yapilan Anlaşma ömrü boyunca her araç için yaklaşık 575 dolar anlamına geliyor. 1.1 Milyar dolarlık bir EBIT(FVÖK) uyarlamalı etkiyi içermektedir. ‘‘Büyük miktarda sermayeyi hissedarlara geri döndüreceğiz,‘‘ diyen GM CEO’su Mary Barra, ABD’nin en büyük otomobil üreticisinin güncellenmiş hedeflerini belirleyen bir açıklamada bulundu.

GM, bu yılın başlarında 2024 sonuna kadar sabit maliyetlerini 2 milyar dolar azaltacağını söyledi ve Temmuz ayında başka 1 milyar dolarlık maliyet azaltma planları ile devam etti. CEO Barra, ayrıca bu yıl şirketin “EV” markalı elektrikli otomobillerinin de üretiminden memnun olmadığını, pil modülü montajındaki zorluklar nedeniyle ‘‘hayal kırıklığına uğradığını,‘‘ ancak GM’nin bu işte 2024’te ‘‘önemli ölçüde daha yüksek‘‘ üretim ve önemli ölçüde iyileşmiş kar marjları beklediğini belirtti.

GM, yeni bir UAW sözleşmesi düzenlerse daha yüksek maliyetlere maruz kalıyor. Şirket, önümüzdeki yıl için ‘‘yeni iş anlaşmalarımızın artan maliyetlerini ve yürüttüğümüz uzun vadeli planı tamamen dengeleyecek‘‘ bir bütçe üzerinde çalıştığını belirtti. GM’nin hızlandırılmış hisse geri alım programı, 10 milyar doları yürütme bankalarına ilerletecek ve şirket hemen 6.8 milyar dolar değerinde GM ortak hissesi alacak ve emekli edecek. Son olarak Şirket, hisse geri alma yetkisi altında başka 1.4 milyar dolarlık kapasitesinin bulunduğunu da ayrıca belirtti.

 

Kaynak: Reuters

Altının gramı 1893 liradan işlem görüyor

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler