Bizi Takip Edin
->

Türkiye Ekonomisi

Gözler yarın yapılacak kabine toplantısında

29 Nisan Perşembe akşamı saat 19:00’da başlayan 17 günlük kapanmanın ardından gözler yarın yapılacak kabine toplantısında.

da paylaşıldı

kabine

Kabine toplantısında özellikle küçük işletmeler ile okullar konusunda alınacak kararlar merakla bekleniyor. Tam kapanmanın ardından geçilecek normalleşme dönemine ilişkin kademeli geçiş çerçevesinde ilk aşamada kafeler, restoranlar ve lokantaların saat kısıtlaması ile açılması bekleniyor. Mayıs ayı sonuna kadar kafeler, restoranlar ve lokantaların kademeli, sosyal mesafe kuralı gözetilerek, HES kodu şartıyla açılması öngörülüyor.  Önceden olduğu gibi hafta içi akşam sokağı çıkma yasağının  21.00 olarak devam etmesi,  cumartesi günleri kısıtlanmanın kaldırılarak, pazar günleri  devam edeceği belirtiliyor.   Kademeli açılma takviminde yoğun kalabalıkların  yaşandığı düğün, taziye, asker uğurlama gibi organizasyonlarda kısıtlamaların bir süre daha devam etmesi bekleniyor.  Yeni vaka sayısı, ölüm oranlarındaki düşme, aşılama hızına bağlı olarak haziran ve temmuz aylarından kademeli olarak kısıtlamaların kaldırılmasını  hedefleniyor.  Uzaktan eğitimin ise devam etmesi bekleniyor.

UZMANLAR UYARIYOR

1 Mart’ta yaşanan hızlı açılma hatasının yeniden tekrarlanmaması ve 10 binler seviyesinde bulunan vaka sayısının dikkate alınarak yeni dönemin planlamasının yapılması gerektiği konusunda uzmanlar uyarırken, aşılamanın da hızlanması gerektiğine dikkat çekiliyor.

YENİ TEDBİRLER NELERİ KAPSAYACAK?

Kabine toplantısının tam kapanmanın sona ereceği 17 Mayıs sabahı  05:00’den sonra yapılacak olması  “17 Mayıs’ta ne olacak” sorusunu da  gündeme getirdi. İçişleri Bakanlığı tarafından farklı bir açıklama yapılmaması halinde 17 Mayıs sabahı 05:00 itibariyle,  29 Nisan öncesi uygulanan tedbirlere geri dönülmüş olunacak.  Yeni yol haritası ise aynı gün Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı tarafından açıklanacak.

EĞİTİM UZAKTAN DEVAM EDECEK

Milli Eğitim Bakanlığı,  17 Mayıs Pazartesi günü  resmi ve özel, örgün ve yaygın tüm eğitim ve öğretim kurumlarında uzaktan eğitim yapılacağını açıklarken, “Resmi ve özel, örgün ve yaygın tüm eğitim ve öğretim kurumlarında yüz yüze eğitimin devamıyla ilgili karar, 17 Mayıs tarihinde yapılacak durum değerlendirmesinin ardından kamuoyu ile paylaşılacaktır” duyurusunu yaptı.

Gebze Balçık’ta 5 bin m3 depo inşaatı sürüyor

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler