Bizi Takip Edin
->

Röportajlar

Hafız Şerif Sokak esnafına kim sahip çıkacak?

İzmit’te döneminin gözde sokaklarından biri olan ve yıllardır kendi haline terk edilen Hafız Şerif Sokak eski günlerini arıyor.

da paylaşıldı

Hafız Şerif Sokak

sibel özdemir

Pandemi sürecinde ayakta kalma savaşı veren sokak esnafı eylül ayında başlayacak kazı çalışmalarının işlerini daha da baltalayacağından endişeli…

Bir zamanlar kentin işlek sokaklarından biri olan Hafız Şerif Sokak, Sanat Sokağı’nın da cazibesini kaybetmesiyle adeta eski günlerini arıyor. Yürüyüş Yolu, Fethiye Caddesi gibi kentin en gözde ve işlek sokaklarının tercih edilmesi sokak esnafının da işlerini zora sokuyor. Konuyla ilgili seslerini duyurmaya çalışan Hafız Şerif Sokak esnafı konuyla ilgili sorunlarını dile getirdi. “Sokağımızda yakın zamanda bir kazı çalışması yapılacak. Temiz su kirli su fiber çalışması derken öğrendiğimiz kadarıyla 10 ay sürecek bir çalışma olacakmış. Derinliği 3 metreyi bulacak olan kazılı bir sokağa kim girip de alışveriş yapabilir ki? Bizler esnaf olarak zaten pandemi sürecinde ayakta kalma mücadelesi veriyoruz.

‘SEYYAR SATICI HAKSIZ REKABET YARATIYOR’

Tam biraz toparlanır mıyız acaba derken üstüne bir de sokağımızda 10 ay sürecek kazı çalışması yapılacak. Bizler müşteri gelmezse kiramızı nasıl ödeyeceğiz? Vergimizi personel maaşlarını nasıl ödeyeceğiz kimsenin buna çözüm bulduğu yok. Sokak esnafı olarak diğer bir ortak sorunumuz da şu; Sokağımızda askıda elbise satan seyyar satıcı abiye hiç kimse çözüm bulamadı bu sokakta maalesef. Bizler dükkan kiramızı veriyoruz vergimizi veriyoruz faturalarımız personel masrafı derken ayakta kalma savaşı veriyoruz ancak abimiz sokakta seyyar ürün sattığı gibi üstüne bir de o mağazada aynı elbise daha pahalı diyerek müşterimizi kaçırıyor. Kimi aradıysak derdimizi kime anlattıysak maalesef ki çözüm bulunmadı.

seyyar

Sokak esnafı kendi ürünlerinin aynısını daha ucuza satan seyyar satıcıya tepkili..

‘SANAT SOKAĞI ADINA YARAŞIR OLMALI’

Pandeminin vermiş olduğu sıkıntıların dışında bir de bu seyyar satıcı abiyle mücadele veriyoruz. Bu durum aynı zamanda haksız rekabete yol açıyor. Üzerinde durmak istediğimiz ve bizleri yıllardır çaresiz bırakan diğer sorun ise; Sanat Sokağı’nın adına yaraşır bir sokak olmayışı. Bu sokağın düzenlenmesini mistik bir hava yaratılmasını çeşitli etkinliklerle insanların bu sokağa çekilmesini istiyoruz. Biz belediyemizden Sokaktaki ışıklandırmanın yapılmasını, kaldırım düzeni ve kaldırımların renklendirilmesini istedik.

‘BİZİ MAĞDUR ETMEYİN’

Bunun için talebimizi ilettik. Ancak bunların yapılmasını beklerken üstüne bir de 10 aylık bir kazı çalışması yapılacağını öğrendik. 2 yıllık pandemi sürecinden sonra bu çalışma gerçekten işlerimizi baltalayacak. Tamam belki bu çalışmanın yapılması gerekiyor ama bunu yaparken biz esnafı da mağdur etmemelisiniz. Bizler için de bir çözüm bulmalısınız. Biz İzmit’in kuytu köşesinde kalmış bir caddede esnaf olarak iş yapmaya evimize ekmek götürmeye çalışıyoruz. Elbette yürüyüş yoluna Fethiye Caddesi’ne bakım yapılması güzel ama İzmit sadece o caddelerden ibaret değil ki..”

Merkez Bankası resmi rezerv varlıkları temmuzda yükseldi

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler