Bizi Takip Edin

Röportajlar

“Hazine arazisi hamlesi” konut fiyatlarını düşürür mü?

Konutlardaki hızlı yükseliş, arsa fiyatlarına da yansıyarak maliyet artışlarından dolayı arz da oluşan sıkıntılar ile birleşince çıkılmaz bir hal aldı.

da paylaşıldı

ramazan emlak

Buna engel olmak adına alınacak önlemler arasında hazine arazilerinin imara açılması ve konut yapımına elverişli hale getirilerek hem arz sıkıntısı, hem de fiyat artışlarının önüne geçilmesi planlanıyor.

Konuyu gazetemize değerlendiren Gayrimenkul Uzmanı Ramazan Doğru şunları kaydetti: “Konutlardaki hızlı yükseliş, arsa fiyatlarına da yansıyarak maliyet artışlarından dolayı arz da oluşan sıkıntılar ile birleşince çıkılmaz bir hal aldı. Birçok müteahhit firmalar bu dalgalı piyasada proje yapım tarihini erteledi. Mevcut projelerine devam eden firmalar ise satış ve dönüşüm fiyatlarında yaşadıkları zorluklardan ötürü önümüzdeki ciddi bir arz sorunun geleceğinin sinyallerini veriyor.

Alınacak önlemler arasında hazine arazilerinin imara açılması ve konut yapımına elverişli hale getirilerek hem arz sıkıntısı, hem de fiyat artışlarının önüne geçilmesi planlanıyor.

Hazine arazilerinin çoğunluğu bulunduğu il ve ilçelere göre arzdaki sıkıntı aşılarak ve maliyetlerde ki düşüş söz konusu olma durumunda sektörün dengeye girmesi sağlanıyor.

Tabi bunlar bir süreç ve zaman oluşturacak…  Bu zaman diliminde arz ve talep dengesinin en yoğun yaşandığı ilerde planlanan imar uygulaması gerçekleşmesi durumunda piyasalarda arzda olumlu etki yaratacağını bekliyoruz.

Fiyat ve maliyet artışlarının önüne geçilmesi arz probleminden ziyade inşaat malzemelerinin aşağı yönlü eğiliminde fiyat dengesinin de beraberinde oluşacağını ve arzdaki sorunun giderilmesi ile konut sektörünün dengeye oturmasını temenni ediyoruz.

Gayrimenkul Uzmanı
Ramazan Doğru

Sanayi üretimi temmuzda yüzde 0,4 daraldı

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler