Bizi Takip Edin
->

Türkiye Ekonomisi

Hisarcıklıoğlu: “Kocaeli olarak Türkiye’nin gözbebeğisiniz”

KSO eylül ayı meclis toplantısı Bizimköy Engelli Üretim Merkezinde gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul’un başkanlığında toplanan KSO Meclisi’nin konuğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu oldu. Hisarcıklıoğlu konuşmasında “Kocaeli olarak Türkiye’nin gözbebeğisiniz” dedi.

da paylaşıldı

HİSARCIKLIOĞLU

Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul’un başkanlığında toplanan KSO Meclisi, 7 maddelik gündemi değerlendirip onayladı. Ekim ayında yapılacak seçimlerde tekrar aday olacak olan Ayhan Zeytinoğlu, “Seçimimizi ekim ayının 10’unda tamamlamış olacağız. Yönetimimize ve şahsıma verdiğiniz desteklerden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnşallah seçimleri de başarıyla tamamlayıp tekrar bir arada oluruz” dedi. Zeytinoğlu ayrıca toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a teşekkür etti. Başkan Büyükakın’ın girişimleri ile tesise 30 bin dolara mal olan doğalgaz tesisatının bedelsiz olarak geldiğini belirten Zeytinoğlu ve meclis üyeleri Başkan Büyükakın’a alkışlarla teşekkür etti.

KSO TÜRKİYE’DE BİRİNCİ OLDU

Kocaeli Sanayi Odası; TOBB Akreditasyon Sistemi kapsamında mükemmel oda statüsünü koruyarak 365 oda-borsa arasında birinci oldu. 13 başlıkta yapılan denetimlerde KSO, hizmet kalitesiyle birincilik elde etti. Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, “Gösterdiğimiz performans arkadaşlarımızın performansına destek oldu. Hepinize teşekkürlerimiz ve şükranlarımız sunuyorum” dedi. Akabinde ağustos ayı mizanı, gelir gider tablosu oylanarak kabul edildi. Ardından kürsüye gelen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Kuruluşundan bu yana yönetim kurulundayım. Bu projenin buralara kadar gelmesinden memnuniyet duyuyorum. Projemiz çok güzel ve en az 15 ilimizde böyle bir proje başlatılabilir. Bunu yaygınlaştıramadığımız için kendimizi biraz başarısız görüyorum” dedi.

KSO

ZEYTİNOĞLU: “YÜZDE 7.6’LIK BÜYÜME HIZIMIZ”

Ardından ekonomik verileri açıklayan Başkan Zeytinoğlu, “Yüzde 7.6’lık büyüme hızımız Türkiye; Hindistan, Kolombiya, Yunanistan’dan sonra yedinci sıraya getiriyor. Ağustos ayında 21 milyar 341 milyon olarak açıklandı ihracat verilerimiz. Son 12 aylık ihracatımız tarihimizde ilk defa 250.7 milyar oldu. En fazla ihracat yaptığımız ülkeler Alman 1milyar 662 milyon, ABD 1 milyar 480 milyona çıktı. Ardından Irak geliyor yüzde 34’lük bir artış var Dördüncü sırada BAE 1 milyar 195 milyonluk ihracatımız var. 949 milyar ile Rusya. Rusya ile ihracat artışımız yüzde 110. Umarım yaptırımlar etki vermeden bu gelişmeleri sağlayalım. Hemen hemen bütün bölgelere yaptığımız ihracatta artış var” dedi.

KSO

“HAM MADDEDE YÜZDE 41’LİK ARTIŞ VAR”

İthalatımıza baktığımızda 32 milyar 618 milyon oldu. Yılık bazda yüzde 41’lik artı var. Cari açığımızın en büyük nedeni bir yandan bu rakamlar. Ham maddede yüzde 41’lik artış var bu muhtemelen fiyat artışlarından kaynaklanan bir artış. Tüketim mallarının ithalatı da arttı bu istemediğimiz bir şey. Cari açık temmuz ayında 36 milyara çıtı. Son 1-2 ayda bu artış devam edecek. Turizm gelirleri artsa da bu açığın büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Hizmet gelirlerinde ciddi artışlar var. Kocaeli verilerine baktığımız ihracat 2 milyar 910 milyon lira. İthalatımız 6 milyar 101 milyon lira. Bu rakamlar arasındaki farkın nedeni hidrokarbon ithalatının ilimizden yapılıyor olmasıdır. Sermaye mallarında yüzde 31’lik artış var bu önemli bir gelişme” dedi.

KSO

“İŞGÜCÜNE KATILANLARIN SAYISI AZALDI”

Sözlerini sürdüren Zeytinoğlu, “Bir diğer önemli konumuz işsizlik rakamı. İstihdam edilenler 10.01 olarak açıklandı, istihdam edilenlerin sayısı azaldı. İşgücüne katılanların sayısı azaldı. Toplam istihdam edilenlerin sayısı 30 milyon 608 bine düştü. İşsizlik oranı da 10.1’e düştü. İstihdam edilenleri sayısı 30 milyon 756 bindi. 150 bin kişi azaldı buna rağmen işsizlik rakamları azaldı. Ağustosta 586 milyon TL fazla verdi bütçemiz. Alt başlıklara baktığımızda biraz endişe veren bir rakam var. Gelirlerin 2023’te yüzde 42 olması beklenirken 2025’te yüzde 17 olarak öngörülmüş. Giderlerde yüzde 186 bir artış var. Amacımız gelir ve giderin denk olması. Mal ve hizmet alımlarında 30 milyar sermaye gelirinden 22 milyarlık bir harcama var. Borç vermede 51 milyar gibi bir rakam var. Bunlar devletin sübvansiyonu” dedi.

“ENERJİ FATURAMIZ 50 MİLYARA ÇIKTI”

Zeytinoğlu, “Orta vadeli büyüme programı kapsamında 2025’te 5,5’luk bir büyüme öngörüyoruz. Dış ticaret 305 milyarlık bir ihracat öngörülüyor. İthalatta 384 milyarlık bir ithalat gözüküyor. Tabi burada enerji fiyatlarının ne olacağı çok önemli. 2021 yılında enerji faturamız 50 milyara çıktı. 2022 rakamı tahmini 100 milyar dolardı. Bu rakamlar ülke ekonomisini çok oluşuz etkileyecek veriler. Cari işlemler dengesinde çok olumsuz bir tablo yok. Ama enflasyonda 24.9 önümüzdeki yıl daha sonra 13, 2025’te 9.9 enflasyon tahmini var. İşsizliği azaltabilmemiz için yılık bazda her yıl 1,5 milyon kişiye iş vermemiz gerekiyor. Nüfusumuza denk olan Almanya’da çalışan sayısı 45 milyon. Türkiye’de ise daha yeni 30 milyonu geçti çalışan sayısı. Üstelik Almanlar bizden 12 yıl daha yaşlılar” dedi.

SİLAHTAROĞLU: CARİ TRANSFLERDE BİR HAYLİ FAZLA

Oda Üyesi Sedat Silahtaroğlu toplantıda söz alarak “Cari transferler kısmını biraz daha açabilir miyiz? Büyük bir haksız rekabet grubu da olabilir bunlar. Bütçenin gerçekleşmesinin yüzde 10’u cari transferlere gitmiş. Bu tutarlar nereye gidiyor bunları açığa kavuşturmakta yarar var” dedi. Silahtaroğlu’na cevap evren Başkan Zeytinoğlu, “Cari transferlerde yüzde Devletin yaptığı harcamaların ödemeleri. Sermeye giderleri 22 milyar 37 milyon dolar. Yüzde 200’lük artış var. Borç vermede yüzde 1300’lük artış var. 26 milyar BOTAŞ’a TMO’ya 10 milyar elektrik üretme A.Ş.’ye 9,5 milyar ödeme yapılmış. Buna rağmen bütçe fazla verdi. Enflasyonun etkisini de düşündüğümüzde harcamalar kaleminde fren yapmamız lazım ama bu siyasi karar ona bizim yapabileceğimiz bir şey yok” dedi.

“BU GURUR HEPİMİZİN GURURU”

Daha sonra Kürsüye çıkan TOBB Başkanı Rİfat Hisarcıklıoğlu, “Ben Türkiye’yi gezen bir kardeşinizim her yıl ülkeyi gezemeye çalışıyorum. Her gün bir yerdeyiz. Bir şehrin kalkınması konusunda bir şey çok önemli. Devlet ve özel sektör bir araya gelebiliyorsa kalkınma oluyor. Bu konuda marka şehir Kocaeli. Şehirlerin arkasında bir hikaye var. Bir şehirde devletin temsilcisi ve özel sektör bir araya geliyorsa o şehirde bereket var. Sanayi odası meclisine gidiyorum deyince büyükşehir belediyesi başkanı ben de gelip hemşerilerimle sohbet edeyim dedi. Başkanıma teşekküre diyorum. Geçen hafta Azerbaycan’da Şuşa’daydım. Oraya özellikle gittik. Türk iş dünyasının desteğini göstermek için oradaydık. Çadırın altında 200 Türk ve Azeri iş insanları bir araya geldi. Yaklaşık 7 saat sürdü. Özellikle sizin adınıza oradaydım. Sayın Cumhurbaşkanı sizler adına şahsıma devlet nişanını layık gördü.  Bu gurur hepimizin gururu” ifadelerini kullandı.

HİSARCIKLIOĞLU

“KOCAELİ 5 VAKİT DAHA NAMAZ KILMALI”

Bir de müjdesi olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “120 yıllık Türk insanını bir rüyası vardı. Türkiye’nin otomobilini yapma rüyası. Bu projenin başına geçtik. 29 Ekim’de Bursa Gemlik’te bu fabrikanın açılışını yapacağız. 2023 yılın mart ayında TOGG’u Kocaeli yollarında göreceğiz. TOGG’un yapımında en önemli tedarikçi Kocaeli. 35 tedarikçi ile Kocaeli’den çalışıyoruz. Bundan dolayı Kocaeli’ye teşekkür ediyorum. Bu girişimi başarıya ulaştırmış olmak bana ve Türk iş dünyasına guru verdi. Tarım doğa, sanayi liman Allah her şeyi vermiş. Yatırım var, istihdam var. Eğer bize 5 vakit namaz farza Kocaeli 5 daha kılmalı. Yatıp kalkıp böyle bir şehir için şükredin. Türkiye’nin gözbebeğisiniz. 86 milyonun göz bebeği Kocaeli. Birçok sanayi sektöründe lidersiniz. Odalar birliğinde bir çalışma yaptık. Türkiye’de üretimi yapılan 4 bin ürünün 788’inde Kocaeli’nin imzası var. Kocaeli’nin bir şansı da sanayici savunan güçlü bir sanayi odası olması” dedi.

“BİZ SİZDEN GELEN DERTLERİ TOPLAR SEÇİLMİŞLERE İLETİRİZ”

Odaların asil görevinin üyelerine hizmet etmek olduğunu vurgulayan Başkan Hisarciklioğlu, “Ankara’dan görüyorum. Odamız her zaman sanayicinin yanında. Başkanımızdan çalışanına kadar herkese teşekkür ederim. Ayhan kardeşim aktif bir kardeşim. Onunla odalar birliğinde yönetiminde birlikte çalışmaktan gurur duyuyorum. Pandemi döneminde müthiş çalıştı tüm oda başkanlarım. Sıkıntılarımız bugünkü şartlarda var. Hiçbir şey rutin değildir. Her gün başka bir şey ile karşılaşıyoruz. Belki bu bizi daha aktif yapıyor. Sizlerden gelen dertlerin çözüm yeri biz değiliz. Biz sizden gelen dertleri toplar gider seçilmişlere iletiriz. Ayrıca Haziran ayında, TOBB Ekonomi Şurasına, Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Maliye, Sanayi, Ticaret ve Enerji Bakanlarımız katıldı. Marmara Bölgesi ve sizler adına da, Ayhan kardeşim söz aldı. Yaşadığınız sorunları ve taleplerinizi, bakanlara bizzat anlattı. Bu noktada şunu da hiç unutmayalım, Bizler üyelerimizin sesi ve onların tercümanları oluruz, Bize yasayla verilen görev budur. İcraat yetkisi ve sorumluluğu da, hükümetimizindir. Son olarak bir hususu da özellikle hep akılda tutalım. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. Kimseyi, fikrinden, inancından, görüşünden dolayı dışlamayalım.” Dedi.

“FİYAT İSTİKRARINA DAİR SORUNLAR VAR”

Toplantıda son olarak kürsüye Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın kürsüye çıktı. Başkan Büyükakın konuşmasında, “Akademik tarafım ile söylüyorum. İçinden geçtiğimiz günler zor günler. Bu günler dünyanın çeşitli yerlerinde de hissediliyor. Ekonominin arz şoklarına maruz kaldığı dönemler enflasyon ile birlikte durgunluk olur. Bilinen ilk büyük kriz 1929’daydı. 3 yıl süren büyük bir kriz vardı. Ya enflasyon vardı ya işsizlik vardı. Fiyat kilogram gibidir ölçmek zorundasınız. Burada haklısınız. Zorluklar var. Ekonomik krizler ile ilgili doktorada dersler veriyorduk. İçinden geçtiğimiz süreç reel ekonomik kriz değil. Fiyat istikrarına dair sorunlar var. Enerji fiyatlarındaki artış ve Rusya Ukrayna savaşı. İkisinin üst üste olduğu dönemler azdır. Türkiye ekonomisi ne 94 krizini yaşıyor ne de 80 krizlerini yaşıyor. Bankacılık sektöründe kırılmalar yok. Hiç risk yok demiyorum ama geçmişteki krizlere baktığımızda ekonomimizin gücüne güvenmemiz gerekiyor.

tahir büyükakın

“YANINIZDA OLDUĞUMUZU BİLİN”

Bir yerde ekonomik özgürlükler olmadan kalkınma gerçekleştirebilirsiniz örneği Rusya ama sürekli olmaz. Siyasal özgürlükler ve ekonomik özgürlükleri işlettikten sonra iyiler arasında en iyi olmak gerekir. Orada da güçlü bir liderlik ve ruh gerekiyor. Bir memlekette birlikte iş yapma ruhu ve liderlik edecek ruh varsa rakamlar ilerliyor. Eğer birlikte çalışmayı başarırsak, öbürünün ayağına basmadan başka bir akılla geleceği bakarsak bu kenti ve ülkeyi yönetirsek Türkiye 2030’lu yıllardan itibaren bölgesinin en güçlü devlet olma potansiyeline sahip. Biz ortak akıl ile hareket etmek zorundayız. Doğru yatırım planlarını yapmak şartı ile biz bu kente daha büyük katma değer katabiliriz. Türkiye potansiyeli en büyük şehir. Yapabileceğimiz şey sizin önünüze çıkan engelleri ortadan kaldırmak. Önünüze çıkan engelleri nasıl ortadan kaldırırız? Bunu yaparken bu kentin çevresini düşünüyoruz. Çevre konusunda da hassasiyet var. Toplumun yararına olacak bir akla sahibiz. Yanınıza olduğumuzu, engelleri ortadan kaldırmayı hedeflediğimizi bilmenizi istiyoruz. Kötümserliğe fırsat vermeyin” dedi.

Bizimköy Engelliler Üretim Merkezine doğalgaz müjdesi

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler