Bizi Takip Edin
->

İş Dünyası

Hyundai işçisi mutlu sona ulaştı

Otomotiv sektörünün önemli isimlerinden olan ve Kocaeli’de üretim yapan Hyundai’de son günlerde sevinç rüzgarları esiyor. Hyundai işçisi yüzde 43 zamla mutlu sona ulaştı

da paylaşıldı

Hyundai

Hyundai otomotiv fabrikası,  geçtiğimiz aylarda 2021 yılı ilk 6 aylık %14 zammı yetersiz bularak, vardiya çıkışlarında işçiler bir araya gelip eylem yapmışlardı. Yaklaşık bir hafta devam eden eylemler, işverenin iyileştirme yapacağına dair söz vermesiyle tatlıya bağlanmıştı. Hyundai fabrikası çalışanlarından bugün gazetemize gelen mailde, mutlu sona ulaştıklarını ve bunu müjdeleyen bir de mektup aldıklarını ifade ettiler. Gönderilen mektubun, beklenen zamdan önce bizzat Hyundai Başkanı Sangsu Kim tarafından işçilere özenle hazırlandığı belirtildi.

İşte o mektubun içeriği;

“Değerli Arkadaşlar, Merhabalar, Yazın kavurucu sıcaklarının yavaş yavaş sona erdiği ve sonbaharın serinliğini hissettirdiği bugünlerde sizlerin ve ailenizin sağlığının iyi olmasını umuyorum. Sizlerle çalışmaya başladığım ilk günden beri sizlerin isteklerini, önerilerini dinlemeyi hep çok kıymetli buldum. Bu amacım doğrultusunda, her ne kadar Covid-19 bulaşıcı riski bir araya gelmemizi kısıtlasa da iletişimimi mümkün olduğunca yüksek tutmaya çalıştım ve bir araya gelerek sürekli olarak sizlerin sesini dinledim. Duyduklarım, öğrendiklerim doğrultusunda da dini bayram mesaisi ve kıdem ödülleri iyileştirmeleri, devamlılık priminin devreye alınması ve prim ödemesi gibi mümkün olan tüm yeni uygulamaların, kolaylıkların hayata geçirilmesine öncülük ettim.”

“ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN GELDİK”

“Gerek otomotiv sektörü gerekse HAOS ailesi olarak zor zamanlardan geçiyor olmamıza rağmen hepimizin çabasıyla bu zorlukların üstesinden geldik ve gelmeye de devam edeceğiz. Bu doğrultuda ben de sizlerin çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirebilmek için şirket imkânları elverdiğince en iyisini yapmaya çalışacağımı tekrar hatırlatmak isterim. Bir yandan sizlerin özverisini gördükçe mutlu oluyorken maalesef bir yandan da kulağıma gelen bazı olumsuz haberlerin hayal kırıklığını yaşıyorum. Tüm şartlarımızı zorlayarak ciddi emek verip sunduğumuz imkânlara rağmen kulağıma gelen memnuniyetsizlik, yönetimin çalışanı düşünmediği söylemlerine karşı şaşkınlık ve üzüntü duyuyorum. Bu noktada şunun altını çizmek isterim ki çalışma koşullarımızın iyileştirilmesi yolunda iyi niyetimi daima göz önünde bulundurmanız ve aynı zamanda sizin de içtenlikle desteklemeniz beni çok mutlu eder”

 “YÜZDE 43 ORANINDA ÜCRET ARTIŞI”

“Şirketimizin iş sonuçları ve tüm koşullar göz önünde bulundurularak yapabileceğimizin en iyisini yapma anlayışı ile önümüzdeki 6 aylık 2021 Eylül dönemi için ücret artış çalışmalarının sonucunda tüm mavi yaka çalışanlarımızın aylık ücretine seyyanen 1100 TL zam yapma kararı aldığımızı sizlerle paylaşmak istiyorum. Böylelikle en düşük ücret seviyesinde sadece 6 aylık dönem için %26 oranında artış yapmış olduk.Geçtiğimiz 2021 Mart döneminde yapılan 6 aylık 14%’ lük ücret artışıyla beraber, yine en düşük ücret seviyesinde yıllık %43 oranında ücret artışı gerçekleştirdik. Yan hak ödemelerinde ise, yaklaşık 1.5 senelik dönem sonrası yüz yüze eğitimin tekrar başlaması da dikkate alınarak, çocuklarımızın eğitimini desteklemek amacıyla anasınıfı yardımı eklenmiş, ve eğitim yardımlarında da ortalamada yaklaşık yüzde 96 oranında artış yapılmıştır. Cümlelerime son verirken belirtmek isterim ki ile birlikte hızla değişen otomotiv sektörü her alanda rekabetçiliği zorunlu kılıyor. Bu değişimde bizlere düşen işimizi yaparken her zamankinden daha dikkatli olmak ve daha çok çalışmak. Ancak bu şekilde mevcut kalitemizi daha da üst seviyelere taşıyabiliriz. Başarımızın ve istikrarımızın arkasında yatan güven temelli, mutlu ve huzurlu çalışma ortamımız devam ettiği sürece hep birlikte daha güzel günlerin bizi beklediğinden hiç şüphe duymuyorum. Sizlere ve değerli ailelerinize sağlıklı günler diliyorum” çocuk teknoloji

ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE YÜZ ÜZERİNDE

Öte yandan konu ile ilgili olarak işçilerden edinilen bilgilere göre, Hyundai eğitim yardımlarında, önceki dönemlere oranla 2 kat daha fazla zam yaptı. Fabrikada işe yeni başlayan kadrolu çalışanın maaşı yüzde 43 oranında artarak, asgari ücretin yüzde 96 üzerinde oldu. Sosyal haklarda özellikle çalışanlarının çocuklarının eğitimi üzerinde yoğunlaşan Hyundai, eğitim yardımlarını yüzde 100 ile yüzde 167 oranında artırdı.

SOSYAL HAKLAR ARTTI

Daha önce işçilerin haklar arasında bulunmayan anasınıfı yardımı da bu yıl sözleşmeye eklendi. Yine çalışan devamsızlık yapmaz ise, aylık net 100 TL olmak üzere 3 ayda bir 300 TL alışveriş çeki verilecek. Yine işçilerin kullandığı cenaze izinleri kanuna göre 1 derece yakında 3 gün olurken, Fabrika yönetimi bunu 5 güne çıkardı. Ayrıca birinci derece akrabalara ilaveten, kayınvalide ve kayınbabanın da vefatında bu izinleri işçilerine kullandıracağı öğrenildi. Hyundai’de yan hak ödemeleri alışveriş çekleri gibi destekler hariç olmak üzere minimum ücret 7 bin lira olduğu öğrenildi.

Hyundai’nin resmi açıklaması şu şekilde;

 

hyundai mektup

hyundai mektup

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Döviz Kurları

Facebook

Son Haberler